Stirnubuks.lv - Viens mācību gads kā viens Stirnu buka posms

Viens mācību gads kā viens Stirnu buka posms

Žurnāls: 03 | Piebalgas Stirnu buks 2018 Jūnijs

Teksts: Irēna Gedroviča, Liene Piķe

“Caur ērkšķiem uz zvaigznēm”, škiet, šo teicienu zina visi. Un šajā teicienā ir liela patiesība. Ceļš uz panākumiem nekad nav viegls. Ikvienā vecumposmā ir savas augšanas grūtības. Īpaši pusaudžu vecumā. Kāds savu individualitāti atrod caur hobijiem, kāds klusībā mājas sienās, bet kādam gribas iziet dažādus maldu ceļus pirms atrast savējo.

Gribam pastāstīt par Alekša pieredzi, lai, iespējams, palīdzētu kādam citam jaunietim atrast savu ceļu – veselīgāku, mērķtiecīgāku un ar jaunu spēku doties augšup un augšup.

Aleksis ir jauns, foršs un zinātkārs čalis, kuram patīk skriet un skatīties anime jeb Japānas animācijas filmas. Pirms kāda laika Aleksim bija grūtības iedzīvoties klasē un, lai aizstāvētu sevi viņš izmantoja sabiedrības vairākumam nepieņemas tehnikas. Skolas vidē viņš netika atbalstīts un pamācīts, kā šādās situācijās rīkoties citādāk. Tādēļ Aleksis nomainīja skolu, kurā sākās un vēl joprojām turpinās pārmaiņu process ar augšupejošu līkni, jo puisis ir iemācījies, kā veselīgā veidā sevi aizstāvēt, ir nostiprinājusies viņa pašapziņa.

Viens no atspēriena punktiem Alekša pārmaiņu procesā bija iesaistīšanās Rīgas SOS ģimeņu atbalsta centra pusaudžu atbalsta programmā “Pārinieks”.

Programmas ietvaros Aleksis kopā ar programmas “Pārinieks” pusaudžu atbalsta personu Lieni Piķi skrēja 2017. gada sezonas Stirnu buka posmos. Skrienot kopā, viņi abi nonāca pie atklāsmes, ka veids, kā Aleksis skrien katru Stirna buka posmu, ir ļoti līdzīgs veidam kā viņš mācās – viens Stirnu buka posms līdzinājās Alekša uzvedībai mācību gada laikā. Aleksim patīk paskriet sprintu un tad atpūsties, tad atkal “uzsprintot” un atkal atpūsties. Tieši tas pats notika mācību procesā, kas neveicināja labas sekmes. Liene kopā ar Aleksi atrada risinājumu – tāpat kā skrējienā labāk saglabāt vienmērīgu tempu visu laiku, arī mācībās viņi meklēja motivāciju, lai censtos saglabāt vienmērīgas sekmes visu mācību gadu.

Liene, Aleksis un puiša klasesbiedrs noslēdza savstarpēju vienošanos, ka tas puisis, kuram būs labāka vidējā atzīme (pie nosacījuma, ka visas atzīmes ir sekmīgas) tiks pie balvām – kino biļetes un “Jump Space” apmeklējuma. Paralēli sacensībai Liene visu mācību gadu reizi nedēļā ar abiem puišiem tikās skolā, lai kopā uzspēlētu kādu galda spēli, runātos par dzīvi un mācību sasniegumiem. Rezultātā abi puiši visos priekšmetos ieguva sekmīgas atzīmes, kā arī uzslavas no skolotājiem par sasniegumiem mācībās.

_DSC0968_fmt

Kad taujājām Lienei, kā viņai ienāca prātā salīdzināt mācību procesu ar Stirnu buka skrējienu, viņa saka: ”Tas bija spontāns “klišķis”, kad pēc kāda skrējiena kopā ar Aleksi pārrunājām Stirnu buka Vāveres trasē piedzīvoto”.

Liene pati savas skriešanas gaitas uzsāka 2013. gadā, kad piekritusi kopā ar tā brīža kolēģiem un jauniešiem no biedrības “Asociācija Dzīvesprieks” piedalīties “Stipro skrējienā”. Pēc šī lēmuma nekas cits neatlika kā sākt trenēties, lai gan jau kopš skolas laikiem sports nebija mīļākais priekšmets. Šajā gadā Liene pieteica savu dalību programmā “Mans pirmais maratons”, bet diemžēl programmā netika uzņemta. Par spīti tam Liene saviem spēkiem šogad noskrēja pirmo pusmaratonu, kas kādreiz šķita neiespējami..

Liene, diplomēta psiholoģe un sociālā darbiniece, savā darbā iedvesmojusies no amerikāņu skolotāja Rona Klārka grāmatas “Nost ar garlaicīgām mācību stundām”, kas ir veidojis citādu pieeju darbā ar pusaudžiem un jauniešiem. Viņas mīļākais citāts no grāmatas ir: “Esiet citādi! Esiet drosmīgi! Nedariet visu tā, kā tas darīts vienmēr! Nevis kāpiet lejā pa kāpnēm kā visi citi, bet slīdinieties! Rīkojieties un dzīvojiet bez bailēm”.

Par pusaudžu atbalsta programmu “Pārinieks”. Programmā sadarbojamies ar ģimenēm ar bērniem, kuru uzvedība ir novedusi vai var novest pie prettiesiskām darbībām. Programmā tiek veicināta pusaudža individuālā izaugsme un sociālās prasmes, kā arī tiek atbalstīta izglītības ieguve un nodarbinātība.

Programmas pamatprincips ir līdzdalība – “aktīva, apzināta un brīvprātīga iesaistīšanās lēmumu pieņemšanā”, jo kopā ar vecākiem un pusaudzi tiek meklēts veids, kā veicināt viņa personības individuālo izaugsmi, domājot par izglītības ieguvi, brīvā laika pavadīšanu, nodarbinātību, sociālajām un pašaprūpes prasmēm un veselību. Tas tiek īstenots tiekoties individuālajās un grupu nodarbību tikšanās reizēs.

Programmu realizē psihologi – pusaudžu atbalsta personas, sadarbībā ar ģimenes sociālo darbinieku. Pēc nepieciešamības sadarbībā tiek iesaistīti citi speciālisti: psihologs, psihoterapeits, psihiatrs, narkologs, jurists, ģimenes asistents.

Ja arī Jūsu ģimenes vai paziņu lokā ir kāds bērns vai pusaudzis, kam noderētu palīdzība, aicinām Jūs taujāt Rīgas Sociālajā dienestā pēc nosūtījuma uz SOS Bērnu ciematu asociācijas īstenoto “Pārinieka” programmu.

Iesaistītajiem bērniem un ģimenēm programma “Pārinieks” ir bez maksas. Lielu daļu programmas izmaksu sedz Rīgas pašvaldība, taču papildus aktivitātēm – nometnēm, inventāram, dalības maksu segšanai dažādos pasākumos nepieciešams labas gribas cilvēku un uzņēmumu atbalsts.

Ja arī Jūs vēlaties sniegt palīdzību jauniešiem, kuri saskārušies ar grūtībām, Jūs varat iesaistīties programmas atbalstīšanā, ziedojot tai savu brīvo laiku (piemēram, iesaistot kādu no programmas jauniešiem skriešanas treniņu procesā) vai ziedojot programmai finanšu līdzekļus.

Ziedot var mājas lapā www.sosbernuciemati.lv vai uz kādu Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas (reģ. nr. 40008029381) ziedojumu kontiem:

SEB bankā LV56UNLA0050011994184

Swedbank LV65HABA0551033254521

Nordea bankā LV44NDEA0000083612402

kontakti saziņai par brīvprātīgo iesaisti jauniešu aktivitātēs – Liene Piķe,

T. +371 26382133, E-pasts Liene.Pike@sosbca.lv

Vēlamies teikt sirsnīgu paldies visai Stirnu buka komandai un personīgi Rimantam Liepiņam par sniegto iespēju SOS ciematu ģimenēs augošajiem bērniem un atbalsta programmu jauniešiem bez maksas startēt Stirnu buka skrējienos!