Zvārtes ieža Stirnu buks Ērgļu stacijas Stirnu buks Milzkalna Stirnu buks Abavas senlejas Stirnu buks
Stirnubuks.lv - Treneris no Siguldas

Treneris no Siguldas

Žurnāls: 11 | Pilsalas Stirnu buks 2019 Jūlijs

Teksts: Anda Sproģe-Vāvere

Sigulda ir viena no Latvijas sportiskākajam pilsētām. Lai arī zināmākie panākumi saistāmi ar ziemas sporta veidiem, Siguldas kalnu maratonu var uzskatīt par taku skriešanas vectētiņu Latvijas mērogā. Kaspars Kārkliņš savā pilsētā organizē visu ar skriešanu saistīto – asfalta skrējienu, orientēšanos, skrējienu tornī, pāri tiltiem un pat bobsleja trasē. Viņš iesaista sportā bērnus, viņa trenētajiem jaunajiem sportistiem ir lieliski panākumi Stirnu bukā.

Sigulda ir ļoti sportiska pilsēta ar dažādiem sporta veidiem. Kā taku skriešana izskatās uz šī fona?

Siguldā ir ļoti liels sportisko aktivitāšu piedāvājums – basketbols, vieglatlētika, futbols, kamaniņu sports, skeletons, peldēšana, slēpošana un cilvēkiem, kas ir aktīvi, nākas izvēlēties no plašā piedāvājumu klāsta. Taku skrējēju skaits ar katru gadu arī Siguldā palielinās, ja vēl desmit gadus atpakaļ, skrienot treniņus pa Gaujas Senlejas takām, reti kad varēja satikt kādu taku skrējēju. Tad tagad taku skrējēji ir kā skudru pūznī, īpaši brīvdienās.

Kas bērnus piesaista taku skriešanai?

Skriešana notiek svaigā gaisā – mežā, kas lieliski noder sirdsdarbības un elpošanas uzlabošanai. Trases un skriešanas maršruti bieži mainās, šī iemesla dēļ daudzi vieglatlēti, kuri skrien stadionos, laika gaitā pārkvalificējas par krosa un garo distanču skrējējiem, jo stadiona aplis tos vairs neuzrunā un, lai arī kur tu skrietu, skriešana ir un paliek skriešana. Šī iemesla dēļ arī es no vieglatlētikas pārgāju uz orientēšanās sportu.

Cik bērnus no Siguldas Tu atved uz Stirnu buku?

Uz Stirnu buku no Siguldas bērnus centralizēti nevedam, liels paldies bērnu vecākiem, kuri bērnus motivē un ved uz visiem sacensību posmiem.

Siguldas novada Gada balvas sportā pasniegšanas ceremonijā titulu “Gada komanda” ieguva sporta skolas bērnu komanda. Tas ir tavs nopelns?

Jā, komanda, kura piedalās Stirnu bukā, ar labiem panākumiem un augstajiem rezultātiem, tika novērtēta novada ietvaros un šajā gadā ieguva titulu “Gada komanda”, kas ir liels sasniegums, jo parasti šos titulus iegūst komandu sporta spēļu pārstāvji, bet šogad jaunie skrējēji ar saviem rezultātiem pierādīja, ka ir pārāki. Tas nav tikai mans nopelns, tas ir visu treneru darbs.

Siguldas sporta skola pašreiz ir “Visstiprākās komandas” līderu pozīcijā LVM čempionātā skolu jauniešiem taku skrējienos.

Siguldas Sporta skolas komanda ir ļoti labi nokomplektēta ar bērniem, kuri trenējas garajās distancēs vieglatlētikā, distanču slēpošanā, kas ir izturības sporta veidi un kalnu slēpošanā. Treneri – Kaspars Kārkliņš (distanču slēpošana), Gunta Blūmiņa (vieglatlētika), Ieva Meldere (kalnu slēpošana). Siguldas Sporta skola Stirnu bukā piedalās ar kvalitāti, nevis kvantitāti.

U14V grupā kopvērtējumā ir interesanta situācija. Pirmajā četriniekā ir trīs Siguldas Sporta skolas pārstāvji. Kurš uzvarēs un vai kāds no Siguldiešiem tiks galā ar pašreizējo līderi Ralfu?

To ir ļoti grūti prognozēt. Vēl šai cīņā iesaistīsies Emīls Matiass Reinfelds no Rīgas 69. vidusskolas un Artūrs Filips Igaviņš no Lejasciema vidusskolas. Būs ļoti sīva cīņa par pirmo vietu grupā un gada kopvērtējumu.

Kuri ir tavi lielākie sasniegumi sportā?

Esmu Latvijas čempions Elites grupā orientēšanās sportā garajā distancē, trīskārtējs Latvijas vicečempions orientēšanās maratona distancē, bronzas medaļas ieguvējs Latvijas čempionātā orientēšanās sprintā. Vairākkārtējs medaļnieks Rīgas rogainingos, kur startēju kopā ar dēliem. Mani lielākie sportiskie sasniegumi saistīti ar orientēšanās sportu, tāpēc arī Stirnu buka taku skriešana ir tik tuva sirdij.

Trīs dēli. Visi sportisti? Kas viņiem sanāk vislabāk?

Divi sportisti, trešais mākslinieks. Visi ir sportā no brīža, kad iemācījās staigāt – vecākais Daniels, arī sāka ar vieglatlētiku, tad pievērsās orientēšanās sportam, kur startēja ar vislabākajiem panākumiem, tagad MTB un dažādu sporta pasākumu organizēšana un vadīšana. 2018. gadā, kad Latvijā bija Pasaules čempionāts orientēšanās sportā, viņš bija pasākuma tehniskais direktors. Vidējais Kristaps – distanču slēpošana, tagad ir nopietni pievērsies MTB. Un jaunākais Helvijs – distanču slēpotājs. Tagad mākslinieks – akordeons, teātra studija.

d31fc1bb-ee40-4014-92f7_fmt

Kristaps bieži redzams uz riteņa gatavojot Stirnu buka takas.

Jā, Kristaps palīdz daudzu sporta pasākumu organizēšanā un tehniskajā nodrošinājumā. Nereti pirms paša startiem MTB mačos, brauc un marķē trases, izdzīvo sacensības no organizatoru puses, to uztverot kā treniņu pirms paša startiem.

Tu pats nāc no slēpošanas un orientēšanās puses, ko šiem sportiem dod taku skriešana?

Tā kā slēpošana un orientēšanās ir izturības sporta veidi, tad taku skriešana ir ļoti liela abu šo sporta veidu treniņu sastāvdaļa.

2016. gadā Stirnu buks lēca tavās mājās Siguldā, Tu palīdzēji to organizēt.

2016. gadā, kā jau visus gadus, organizēju ļoti daudz sporta pasākumus – Siguldas pusmaratonu, Fischer skolēnu čempionātu distanču slēpošanā, Siguldas UP CUP 4 posmus, Latvijas Čempionātu orientēšanās sportā, kā arī palīdzēju un ieteicu Rimantam labākās takas Siguldas Stirnu buka posma organizēšanai. Par to tikām arī novērtēti, apkopojot paveikto, Siguldas Maratona klubs saņēma gada balvu sportā, kā aktīvākā sporta organizācija Siguldas novadā.

Šogad septembrī Stirnu buks atgriezīsies Siguldas apkārtnē. Zini kuras takas ir jāskrien?

Man prieks, ka Stirnu Buks atkal ir pagodinājis Siguldas apkārtni un atgriezīsies pie mums, šoreiz gan Gaujas otrā pusē, Krimuldas novadā. Jau esmu padomājis kuras takas varētu izmantot Stirnu buka posma organizēšanai, bet viss atkarīgs no Dabas Aizsardzības pārvaldes inspektoru labvēlības.

ES ESMU STIRNU BUKS 2019. #4(11)
Izdevējs: Biedrība “Engures sportam”
Galvenais redaktors: Signis Vāvere
Redaktori: Rimants Liepiņš, Anda Sproģe-Vāvere
Mākslinieks: Aldis Rocēns
Fotogrāfi: Mareks Gaļinovskis, Juris
Dzenis, Andris Jermuts, Santa Sinka
Druka: Dardedze Hologrāfija
Pārpublicējot materiālus, nepieciešama biedrības “Engures sportam” atļauja.
Īpašs paldies Trašu izveidē Stirnu bukam Alūksnē nesavtīgi palīdz malēnietis Vilnis Veļķeris un mūsu uzticamais takuzinis Artis Ločmelis (VSK Burkānciems&Co), īpašs paldies Alūksnes novada pašvaldībai!
Stirnubuks.lv - Dieva Roka jeb meža vecis uz kvadras

Dieva Roka jeb meža vecis uz kvadras

Trasē visiem pa priekšu aizdrāžas bārdains džeks ar kvadriciklu, ievadot sportistus pirmajos trases līkumos.

Stirnubuks.lv - Viens mācību gads kā viens Stirnu buka posms

Viens mācību gads kā viens Stirnu buka posms

“Caur ērkšķiem uz zvaigznēm”, škiet, šo teicienu zina visi. Un šajā teicienā ir liela patiesība. Ceļš uz panākumiem nekad nav viegls. Ikvienā vecumposmā ir savas augšanas grūtības. Īpaši pusaudžu vecumā. Kāds savu individualitāti atrod caur hobijiem, kāds klusībā mājas sienās, bet kādam gribas iziet dažādus maldu ceļus pirms atrast savējo.

Stirnubuks.lv - 5 vietas, kas Piebalgā būtu jāapskata katram Stirnu bukam

5 vietas, kas Piebalgā būtu jāapskata katram Stirnu bukam

Pēdējos divus gadsimtus Piebalga ir vieta, ko var dēvēt par latviešu kultūras šūpuli, jo no tās nākusi liela daļa mūsu dižgaru, tomēr ne tikai patriotisks atskats vēsturē ir iemesls, lai Stirnu buki turp dotos šīs vasaras pilnbriedā!