Stirnubuks.lv - Taku skrējēju panākumi un iespētais Stirnu buka starpsezonā

Taku skrējēju panākumi un iespētais Stirnu buka starpsezonā

Žurnāls: 08 | Piekrastes Stirnu buks 2019 Marts

Teksts: Matīss Vecvagaris

Kopš pēdējās tikšanās Līgatnē pagājis teju apaļš pusgads un Tev noteikti jāzina, kur skrējuši mūsu cilts pārstāvji.

Pagājušā gada oktobrī noskaidrojām Latvijas čempionus taku skrējienos, kad Siguldas kalnu maratonā triumfēja galvenie favorīti Anete Švilpe (685 ITRA (Starptautiskā taku skriešanas asociācija) punkti) un Andris Ronimoiss (802 p.). Sudraba un bronzas godalgas 2500 augstuma metros 70 kilometru distancē izcīnīja Irita Puķīte (627 p.) un Viviana Veronika Kirilova (624 p.), kā arī Kristaps Magone (724 p.) un Pēteris Grīviņš (707 p.). Ja Andris Ronimoiss Siguldā tika pie pirmās uzvaras un arī pārējie medaļnieki pirms skrējiena bija bez uzvarētāju pieredzes, tad viss dāmu pjedestāls uzvaras garšu bija izbaudījis iepriekš. Šogad 28. septembrī divkārtējās čempiones Anete Švilpe un Irita Puķīte Siguldā varēs cīnīties par trešo uzvaru savā karjerā.

Vēl divus Latvijas čempionāta medaļu komplektus Babītē sadalīja pašmāju ātrākie krosa skrējēji. Sešu kilometru distancē ātrākās sieviešu konkurencē bija orientēšanās izlases dalībniece Sandra Grosberga, Gunta Holštroma un Baiba Šņoriņa. Astoņu kilometru vīru skrējienā ātrākie bija maratonists Jānis Girgensons, Reinis Hartmanis un Alberts Blajs.

Ik rudeni vairāki simti skrējēju pulcējas Mežaparkā, kur mērojas spēkiem šķēršļotajā Lāčplēšu krosā. Aizvadītā gada oktobrī vislabāk veicās Stirnu buka trasēs pieredzi guvušajiem Dmitrijam Serjoginam un Klintai Lauskai.

Irita Puķīte Portugālē “Louzantrail” 44 kilometru sacensībās ar 3000 augstuma metriem izcīna 4. vietu.

Irita Puķīte Portugālē “Louzantrail” 44 kilometru sacensībās ar 3000 augstuma metriem izcīna 4. vietu.

Oktobrī mūsu dāmas spīdēja Lietuvas Kuršu kāpas taku skrējienā, kur Indra Muižniece 65 kilometros izcīnīja 3. vietu, savukārt 44 kilometru taku maratonā stirnu buka distances skrējēja Liene Allere finiša līniju šķērsoja kā ātrākā daiļā dzimuma pārstāve, turpinot uzvaras gājienu pēc uzvaras otrajā garākajā distancē (35km) iepriekš pieminētajā Siguldas kalnu maratonā.

Grupiņa taku skrējēju oktobrī devās uz Horvātiju, kur startēja Dalmācijas 52 kilometru sacensībās ar 2350 augtuma metriem. Vislabāk veicās Alvim Danovskim (647 ITRA punkti) un Ilzei Limanānei (482 p.).

Baltijas augstākā kalna Munameģa apkārtnē 15 apļos 100 kilometru taku skrējienā pa Hānjas distanču slēpošanas un biatlona trasi sevi teju visos iespējamos laikapstākļos apliecināja Aija Linē un Lauma Čerņevska, finišu sasniedzot otrajā un trešajā vietā. Taku maratona sešos apļos trešo vietu izcīnīja Pēteris Cābulis.

Arī novembrī taku skrējējos degsme neapsīka, sevi parādīt sacensību trasēs. Siguldas divu tiltu skrējienā 12 kilometrus pa taciņām gar Gauju visātrāk veica Agate Kristapsone un Ivars Vertuls, kurš pēc pāris nedēļām Valensijas maratonu pieveica ātrāk par trim stundām.

Ložmetējkalna taku skrējienā “Patriots” 23 kilometros ātrākie bija Endijs Titomers (1:32:05) un Irita Puķīte (1:44:14).

Trīs dullie Latvieši pasaules astotā augstākā kalna Manaslu pakājē ceturtās dienas finišā.

Trīs dullie Latvieši pasaules astotā augstākā kalna Manaslu pakājē ceturtās dienas finišā.

Stirnubuka tēvs Rimants Liepiņš novembrī devās uz Nepālu, lai kalnos ne tikai startētu 170 kilometru daudzdienu “Manaslu Mountain Trail Race” ar 12 170 augstuma metriem, bet līdzi ņēma arī “VSK Noskrien” šefu Signi Vāveri un viņa sievu Andu Sproģi-Vāveri. Protams, trijotne finišēja deviņu dienu pārbaudījumā, kurā dienu pēc dienas izbaudīja sacensības retināta gaisa apstākļos, sasniedza pat piecu kilometru augstumu un nakšņoja četrus kilometrus virs jūras līmeņa. Lai arī primārais mērķis nebija cīnīties par augstām vietām, Rimantam Liepiņam vairāk nekā nedēļu ilgajā sacīkstēs pietrūka vien nepilnas četras minūtes līdz trešajai vietai vīru konkurencē, tiesa, kopvērtējumā starp visiem dalībniekiem, priekšā pieklājīgi palaižot arī ātrāko dāmu trijnieku. Kopsummā trasē pavadot vairāk nekā diennakti (26:39:51), izcīnīti karjerā vērtīgākie 582 ITRA reitinga punkti. Rimanta līdzbraucēji trasē pavadīja nedaudz ilgāk, Andai tās bija 44:26:56 un 349 ITRA punkti, Signim – 46:46:56 un 332 ITRA punkti.

Kamēr vieni gada pēdējā mēneša sākumā allaž dodas uz Igauniju, lai ņemtu dalību divu dienu Mispo maratonā, Santu Rozi un Lāsmu Āboliņu gaisa ceļš veda uz Honkonku, kur abas noskrēja “HK168” 20 kilometru satelīt distanci ar pusotra tūkstoša augstuma metriem (310 un 267 ITRA punkti). Nedaudz tuvāk, Holandē Latvijas izlase startēja Eiropas čempionātā krosā un jauktajā stafetē 12 komandu konkurencē izcīnīja 8.vietu.

Pašu mājās nu jau ceturto sezonu norisinās seriāls “Noskrien Ziemu”, kas šogad piecos posmos pulcēja dalībnieku simtus. Taku skriešanas starpsezonā labākās sekmes bija orientieristiem, kuriem gada vēsākajos mēnešos nav šķēršļu skriešanai sacensībās.

Ainārs Kumpiņš Gēteborgas trīsdienu taku ultrā “Sandsjöbacka Trail”, 164 kilometru sacīkstēs ar 3400 augstuma metriem izcīna otro vietu

Ainārs Kumpiņš Gēteborgas trīsdienu taku ultrā “Sandsjöbacka Trail”, 164 kilometru sacīkstēs ar 3400 augstuma metriem izcīna otro vietu

Kamēr vieni gadumiju pavada, kaļot nākotnes plānus, citi Stirnu buki neatliek darbus un nekaltē kedas. Tā Ainārs Kumpiņš janvāra vidū trešo reizi ņēma dalību Gēteborgas trīsdienu taku ultrā “Sandsjöbacka Trail”, 164 kilometru sacīkstēs ar 3400 augstuma metriem, izcīnot tajāsnotro vietu (690 ITRA punkti), kaut mērķis Zviedrijā bija tikai viens – uzvarēt. Šoreiz cīņa tika zaudēta jau pirmajā startā, kad līderu grupa marķējuma dēļ aizmaldījās prom no trases un abās turpmākajās dienās, nu jau aizjūrā mītošajam latvietim, nebija iespējams atgūt zaudēto.

Janvāra beigās uz Portugāli devās vairāki vadošie Latvijas izlases taku skrējēji, lai piedalītos “Louzantrail” 44 kilometru sacensībās ar 3000 augstuma metriem, kuri vijās netālu no jūnijā gaidāmā Pasaules čempionāta norises vietas. Sacensību rīkotāji bija priecīgi par Andra Ronimoisa ierašanos un deva Džokeram vārdu pat preses konferencē. Trasē vislabāk veicās Iritai Puķītei, izcīnot 4. vietu sieviešu konkurencē (594 ITRA punkti), savukārt Andris Ronimoiss un Jānis Kūms ierindojās otrā desmita augšgalā (729 un 721 p.). Traumas dēļ nācās izstāties Anetei Švilpei, taču pēc trim mēnešiem savu Dalmācijas sniegumu Portugālē izdevās uzlabot taku skriešanas izlases kandidātei Ilzei Limanānei (497 p.). Mūsējie startēja arī nedaudz īsākajās – 17 un 30 kilometru distancēs.

Miķelis Zumbergs un Linda Beldava piedalās “Tarawera 100 Mile Endurance Run” Jaunzēlandē.

Miķelis Zumbergs un Linda Beldava piedalās “Tarawera 100 Mile Endurance Run” Jaunzēlandē.

Februāris Latvijā bija balts, taču globusa otrā pusē Jaunzēlandē turpinājās vasara, ko apmeklēja vairāki mūspuses taku skrējēji. Miķelis Zumbergs “Tarawera 100 Mile Endurance Run” noskrēja 161 kilometru ar 4900 augstuma metriem, 100 jūdžnieku konkurencē izcīnot 7. vietu (630 ITRA punkti), piekāpjoties arī ātrākai dāmai no ASV, kas absolūtajā kopvērtējumā ieņēma augsto otro pozīciju. Mūsu dāma Linda Beldava 101 kilometru satelītdistancē pieveica 3800 augstuma metrus (385 p.)

Ceturto reizi uz Kanāriju salām devās Dace Veipa, lai līdzsvarotu dalību skaitu abās garākajās distancēs prestižajā Grankanārijas taku ultramaratonā. Šoreiz netika izvēlēta 127 kilometru pamatdistance, bet gan pārgājienam līdzīgā “Transgrancanaria 360º”, kur 101 stundā bija jāpieveic 260 kilometri ar 13 000 augstuma metriem. Salīdzinot ar aizpērno februāri, šoreiz Dace Veipa savu rezultātu uzlaboja par vairāk nekā 11 stundām (89:12:45 un 417 ITRA punkti). Astoņas stundas ātrāk otrajā vietā finišēja bijusī soļotāja Anita Liepiņa (81:10:25), kuru trasē atbalstīja Valters Kaminskis (459 p.).

“Trans Gran Canaria” pamatdistancē ar 6400 augstuma metriem devās pieci Latvijas taku skrējēji, no kuriem ātrākie bija Pēteris un Ieva Grīviņi (19:24:59 un 22:30:03), nopelnot 608 un 522 ITRA reitnga punktus. Finišu sasniedza vēl viens surikāts Kalvis Silgals (23:52:44 un 494 p.), savukārt Gintam Bērziņam un vienam no favorītiem Andrim Ronimoisam šajā reizē nebija pa spēkam veikt visu distanci. Latvijas taku skriešanas līderis un fanātiķis pamatdistancē startēja ceturto gadu pēc kārtas, taču pēdējos divus gadus nav spējis finišēt, kaut pirms tam tur piedzīvotas pozitīvas emocijas ar ITRA punktu rekordiem skrējēja karjerā. Grankanārijas salas īsākajās trasēs, tostarp taku maratonā devās vēl 15 Latvijas skrējēju, tādējādi kopējais Latvijas pārstāvju skaits bija ap diviem dučiem vienā no lielākajiem taku skriešanas pasākumiem pasaulē.

Rimants Liepiņš kopā ar “Engures sportam” sportiskākajiem džekiem apmeklē Ziemeļjūras 57 kilometru “Endurancelife Northumberland” ultra skrējienu.

Rimants Liepiņš kopā ar “Engures sportam” sportiskākajiem džekiem apmeklē Ziemeļjūras 57 kilometru “Endurancelife Northumberland” ultra skrējienu.

Kamēr pusgadu gaidījām tikšanās svētkus ar citiem meža iemītniekiem Carnikavā, pats vaininieks un Stirnubuka paps Rimants Liepiņš kopā ar “Engures sportam” sportiskākajiem džekiem, īsi pirms sezonas sākuma devās uz Anglijas ziemeļaustrumiem, lai savu Rīga līča piekrastes Ķesterciemu marta ievadā salīdzinātu ar Ziemeļjūras dabasskatiem 57 kilometru “Endurancelife Northumberland” ultra skrējienā. Lai arī pietrūka pusminūte, lai iekļautos piecās stundās (5:00:30), ātrāk finišēja tikai četras dāmas un izcīnīta vieta trijniekā starp sava vecuma puikām.