Stirnubuks.lv - Taku skrējēji Limanāne un Kalniņš triumfē Latvijas čempionātā

Taku skrējēji Limanāne un Kalniņš triumfē Latvijas čempionātā

Teksts: Matīss Vecvagaris

Taku skrējēji Limanāne un Kalniņš triumfē Latvijas čempionātā

Sestdien, 14.augustā taku skriešanas seriāla “Stirnubuks” sezonas otrais posms Siguldā aizvadīts Latvijas čempionāta (LČ) gaisotnē, 83 kilometru distancē “Fēnix Vilks” noskaidrojot jaunos šī gada pašmāju čempionus – daudzoslošo Gvido Kalniņu un nepiekāpīgo Ilzi Limanāni. Dienas garumā sešās distancēs startēja 2300 dalībnieki, tostarp pasaules slēpošanas tūres dalībnieks Indulis Bikše un astoņgadīgais Toms Praškevičs, kurš savu distanci veica ar kājas protēzi.

Taku skriešana nemitīgi attīstās un piekto gadu pēc kārtas labākie cīnās par LČ medaļām. Otro gadu pēc kārtas čempionus uzzinām Stirnubuka distancē “Fēnix Vilks”, kas stiepjas gaujmaliešu takās un ir sertificēta Startautiskajā taku skrējēju asociācijā (ITRA). Šogad 83 kilometru distance ar pusotru tūkstoti augstummetriem stiepās no Cēsu pils līdz Siguldas pils kvartālam. Aptuveni 150 izturībniekiem starts tika dots piecos no rīta.

cover3+712

Jānis Ābols turēja savu kanti un izcēla startu, skrienot visiem pa priekšu vēl patumšajās Cēsu ielās. Pēc pirmajiem četriem kilomtriem trase veda gar Cīrulīšiem Žagarkalna virzienā un tur vadību pārņēma pērn uzreiz aiz medaļām palikušais Gvido Kalniņš no Variņiem. Līdzās Smiltenes novada pārstāvim bija arī pārējie favorīti, kuri mēģināja neatpalikt Ozolkalnā un Vāļu kalnā. Taču nākamais uzvarētājs trasi bija iepazinis treniņos, tāpēc drīz vien sākās cīņa par sudraba un bronzas medaļām.

Sešos no rīta pelēkajā rītausmā stundu pēc starta pirmie skrējēji ieradās Rakšos, aiz līdera tandēmā turējās pērnais vicečempions Ģirts Dakša no Tukuma un nesenā Rīga-Valmiera čempions Toms Komass. Pēdējais “Cēsis Eco Trail” (CET) uzvarētājs Sergejs Ļeta skrēja kopā ar līdzšinējo taku čempionu Artūru Vadzi no Drustiem, kas pirms gada triumfēja “Fēnix Vilks” trasē pretējā virzienā no Siguldas līdz Zvārtes iezim. Nedaudz iepalika sparīgi sākušais aktuālais Siguldas kalnu maratona (SKM) uzvarētājs Konstantīns Biktimirovs un šī gada otrs ātrākais Vilkaču maratona vīrs Aleksejs Bute. Pārsteidzoši ātri skrējienu iesāka pavasarī aizvadītās virtuālās “Backyard Ultra” TOP3 skrējējs Rolands Rudītis no Valmieras, kam uz papēžiem mina talsenieks Raivis Reinfelds, bet pirmo desmitnieku noslēdza spēcīgais Dainis Limanāns.


Vēl pēc 10 kilometriem trase pie Kārļiem veda pāri Amatas tiltam. Tur bija skaidrs, ka sieviešu konkurencē būs sīva cīņa par vakanto čempiones titulu. No pērnā gada dalībniecēm pirmo četru vietu ieguvējas nestartēja dažādu iemeslu dēļ un līderes lomu sākotnēji bija uzņēmusies pirms gada piekto vietu izcīnījusī Liene Allere, taču jau pēc pirmajiem 22 kilometriem viņas vairāku minūšu pārsvars sāka rukt un tuvojās teju kopā skrienošās Dace Blūma un Kristīne Troņenkova, turpat netālu esošā nākamā čempione Ilze Limanāne, izturīgā Evita Ruskova un divos pasaules čempionātos (PČ) rūdītā Laura Čakle.

Skrienot gar pavasarī straujās Amatas krastu, trase veda pāri upei, kas vasarā ir samērā sekla, un dalībnieki atgriezās labajā krastā, lai paskrietu garām Zvārtes iezim, pie kura pirms gada tika noskaidroti čempioni. Taču šoreiz priekšā vēl bija 50 piedzīvojumiem pilni kilometri. Liene Allere no Saldus novada bija atkritusi uz ceturto pozīciju, bet vadību bija uzņēmusies no dalībniecēm ITRA reitingā visaugstāk esošā Dace Blūma, kurai minūtes intervālā sekoja pirms mēneša notikušā Rīga-Valmiera vicečempione Kristīne Troņenkova un jau pieminētā Ilze Limanāne.

DSC07823_712

Pēc trim stundām trasē no cīņas par medaļām izstājās Konstantīns Biktimirovs un Amatas posms  noslēdzās ar otrreizēju pārbrišanu īsi pirms ietekas Gaujā. Strauji sākušais Sergejs Ļeta palaida garām izturīgo Artūru Vadzi, kas turpināja kontrolēt Ģirtu Dakšu un Tomu Komasu, kamēr līderis Gvido Kalniņš savā dzimšanas dienā bija ieguvis jau divu kilometru pārsvaru. Savukārt Aleksejs Bute palaida garām vienmērīgi skrējienu uzsākušo Raivi Reinfeldu, kas sākumā nedzinās pakaļ līderiem.

Sudraba un bronzas medaļas var sadalīt starp trim skrējējiem vienīgi, ja kāds no cīņas izstājas un pirms pusceļa pērnais vicečempions Ģirts Dakša atteicās no augstā tempa, savukārt Artūrs Vadzis mēģināja aizbēgt no sīvākā konkurenta Toma Komasa, iekrājot pāris minūšu pārsvaru pie Ķempjiem, kad aiz muguras bija jau 48 kilometri. Taču piecus kilometrus tālāk situācija bija strauji mainījusies un Līgatnē pie Lustūža Toms Komass ieradās trīs minūtes pirms Artūra Vadža, kas 30 kilometrus līdz finišam sacensību sestajā stundā nozīmēja tikai to, ka kāds no sekotājiem var iesaistīties cīņā par medaļu sadalījumu.

Turpat pēc 53 kilometru veikšanas no ceturtās pozīcijas līderes grožus pārņēma no Jēkabpils nākusī Ilze Limanāne, savukārt viena aiz otras skrēja jau pieminētās Kristīne Troņenkova un Dace Blūma. Piebilstams, ka šādā secībā dāmas finišēja visu 83 kilometru distanci, kamēr sākotnējā līdere Liene Allere noslīdēja līdz devītai pozīcijai.


Pēc 15 kilometru cilpas pa Līgatnes takām, kuras lietainajā dienā bija gana dubļainas, skrējēji nonāca atkal Gaujas kreisajā krastā. Zaudējis otro pozīciju, nepilnus 20 kilometrus līdz finišam čempions Artūrs Vadzis vēl turējās medaļnieku zonā, taču pārsvars bija sarucis līdz piecām minūtēm no iepriekšējām 12. Raivis Reinfelds bija pametis Sergeju Ļetu un tuvojās savai pirmajai medaļai, ceļā līdz finišam izstumjot no medaļniekiem iepriekšējo čempionu Artūru Vadzi.

Tādējādi trīs šī gada ātrākie taku skrējēji un skrējējas 83 kilometru trasē ir Gvido Kalniņš (7:21:17), Toms Komass (7:38:17), Raivis Reinfelds (7:50:23), Ilze Limanāne (9:54:48), Kristīne Troņenkova (10:21:23) un Dace Blūma (10:26:28), medaļniekiem finišējot un vienam otru Siguldas pils dārzā sagaidot pusstundas laikā.

ilze_712

Abi jaunie čempioni ar savu sniegumu nodrošināja dalību nākamā gada PČ. Piecu gadu laikā LČ allaž bijis jauns uzvarētājs un tikai nākamais gads rādīs, vai kāds spēs tikt pie otra panākuma. Sieviešu konkurencē divi tituli ir Anetes Švilpes rīcībā, kura šobrīd atrodas ārpus Latvijas un gatavojas savam nākamās nedēļas skrējienam Monblāna kalnu masīvā.

Stirnubuka otrajā posmā neiztika bez pārējām distancēm un ar savu klātbūtni bija pagodinājis Latvijas labākais distanču slēpotājs Indulis Bikše, kurš ir pirmais latvietis, kas ņēmis dalību prestižajā pasaules tūrē “Tour de Ski”. 23 kilometru distancē “VENDEN Stirnu buks” olimpietis nepilnu tūkstoti augstummetrus Gaujas senlejas takās pieveica stundā un 45 minūtēs (1:45:10), aiz sevis atstājot pērno Rīga-Valmiera vicečempionu Kristapu Magoni (1:45:49) un vietējo taku skrējēju Uldi Kļaviņu (1:46:41), kuri sacensību sākumdaļā bija aiz līderu četrnieka, taču skrējiena gaitā spēja pakāpties līdz pjedestālam.

Arī sieviešu konkurencē Klinta Lauska (2:12:43) bija pārliecinoša līdere, savukārt Māra Drozdova (2:14:40) apsteidza taku skrējienos titulēto Vivianu Veroniku Kirilovu (2:14:54), kurai šis bija viens no pēdējiem pārbaudījumiem pirms gaidāmā starta Alpu kalnos.

Salīdzinot ar pirmo posmu Smiltenē, dalībnieku skaits bija audzis, tāpēc, ievērojot epidemoloģiskos noteikumus, 14 kilometru “Gjensidige Zaķis” distancei ar 650 augstummetru summu starts tika dots divos viļņos. Pirms gadāmā Latvijas čempionāta maratonā kuldīdznieks Kristaps Bērziņš (1:05:14) aiz sevis atstāja pērno medaļnieku taku čempionātā Jāni Kūmu (1:05:44) un sacensību apritē atgriezušos Didzi Glušņevu (1:06:03), kurš līdz jūlija sākumam bija Vilkaču maratona trases rekordists.

Kūms_712_2

Dāmu konkurencē uzvarēja Diāna Liepiņa (1:19:28), kurai pirms nedēļas nācās Kuldīgas pusmaratonā pēdējos kilometros nācās samierināties ar vicečempiones statusu. Otro un trešo vietu dalīja Linda Meirēna (1:22:32) un Annija Zāģere (1:25:42).

Vairāk nekā tūkstotim skrējēju bija iespēja skriet Siguldas bobsleja un kamaniņu trasē, pārbaudot savas spējas Kalnu karaļa un karalienes ātrumposmā. Visātrāk pa betona segumu augšā tika Arnis Pašķevičs (0:04:24) no Daugavpils, par divām sekundēm pārspējot jau pieminēto Uldi Kļaviņu (0:04:26). Cīņā par trešo vietu Aināram Brālītim (0:04:37) palīdzēja Itālijas kalnos veiktie treniņi.

Sieviešu cīņā trīs ātrākās skrējējas ikdienā nepieejamajā būvē bija jau pieminētā Diāna Liepiņa (0:05:22), savukārt otru ātrāko rezultātu uzrādīja jaunā Rēzija Otomere (0:05:35), par trim sekundēm apsteidzot neatlaidīgo Vivianu Veroniku Kirilovu (0:05:38).


Septiņu kilometru veselības skrējienā “EJ Vāvere” dalībnieki tāpat kā pārējie varēja nošmulēties, šļūcot lejā pa dubļaino Kordes slēpošanas trasi. No 363 dalībniekiem veiklākie bija Uldis Kuklis (0:35:03) un Una Pērkone (0:41:04). Šajā pašā trasē devās arī 383 skolu jaunieši, kas savā starpā cīnās ne tikai individuāli, bet arī savu skolu ieskaitē un dot punktus komandu vērtējumā. Siguldā ātrākie skolēni bija cēsinieki Roberts Glazers (0:33:35) un Estere Volfa (0:39:10).

Lavijas čempionāta gaisotnē veiksmīgākās komandas Siguldā bija “Pulsometrs.lv”, “Patria Sportland” un “Scott Running Latvia”.

“Gardu muti Susurs” distancē 300 bērnu vidū ar kājas protēzi startēja Toms Praškevičs, kuram vēl pirms mēneša Rīga-Valmiera dalībnieki vāca ziedojumus. Viņam un dvīņubrālim Edžum šī bija liela diena. Tāpat nozīmīgu lēmumu pieņēma tie, kuri izvēlējās Stirnubuka sacensību centrā vakcinēties pret “Covid-19”, mazinot saslimstību un vairojot iespēju tikties nākamajos taku skrējēju svētkos, kas plānoti 11.septembrī un 2.oktobrī. Tiekamies Kandavā!

Rezultāti:: ŠEIT Foto:: ŠEIT

GvidoK_712

Stirnubuks.lv - Taku skrējēji komentē Latvijas pārstāvju startu Monblāna masīvā

Taku skrējēji komentē Latvijas pārstāvju startu Monblāna masīvā

Uzrunājot skrējējus un viņu līdzjutējus, lsm.lv piedāvā komentārus un iespaidus no redzētā Francijas, Itālijas un Šveices Alpos.

Stirnubuks.lv - Jāņa Kūma TOP 5 Taku skrējieni

Jāņa Kūma TOP 5 Taku skrējieni

Lai ir ne tikai bauda skriet pašu distanci, bet, lai pēc skrējiena paliek ļoti spēcīga un patīkama pēcgarša.

Stirnubuks.lv - MARATHON100.COM TOP 5 taku skrējieni Igaunijā

MARATHON100.COM TOP 5 taku skrējieni Igaunijā

Saku Taku skrējiens, Tartu Taku maratons, Igaunijas Savvaļas maratons, Mispo Taku maratons un Elvas meža skrējieni. Top5 skrējieni MARATHON100.COM autora redzējumā.