Stirnubuks.lv - Takas un taciņas Engures un Tukuma novadu apkaimē

Takas un taciņas Engures un Tukuma novadu apkaimē

Žurnāls: 05 | Šlokenbekas Stirnu buks 2018 Augusts

Teksts: Tukuma TIC

1. Aploki savvaļas mājdzīvniekiem pie Engures ezera

engures dabas parks_fmt

Daudzās valstīs pārbaudīta pieredze ir, lai uzturētu un saglabātu atklātas un parkveida ainavas, izmantot senas mājdzīvnieku šķirnes. Engures ezera pļavās ganās gaļas šķirnes liellopi, kuri nav jāslauc. Šie mājdzīvnieki ir ar biezāku vilnu, tādēļ var uzturēties ganībās visu gadu un pat nelabvēlīgos laika apstākļos. Tie nav izvēlīgi barības ziņā: vasarā pārtiek no zāles un jaunajām niedrēm, bet ziemā labprāt ēd koku un krūmu zarus, mizu un skujas, bet nelabvēlīgākos apstākļos tos piebaro ar sienu.

Adrese: Engures ornitoloģisko pētījumu centrs, dabas parks “Engures ezers”, Bērzciems, Engures pagasts, Engures novads www.eedp.lv

2. Valguma ezera apkārtnes takas

VAlguma_ezera_Takas-V._fmt

Ezera apkārtnē izveidoti 3 velomaršruti (16 km, 17 km un 22 km) un dabas izziņas un nūjošanas taka (3,5 km). Sportistiem un veselīga dzīvesveida piekritējiem tā ir iespēja izlocīt visu ķermeni un ieelpot priežu meža svaigo gaisu, dodoties pastaigā ar nūjām. Meditēt gribošajiem izveidots Meditācijas labirints un Godu laukums ar Baltijas rata jeb vārda dienu labirintu un spoguļlabirintu, bet labsajūtas un veselības meklētājiem – unikālā baskāju taka.

Adrese: “Valguma pasaule”, Smārdes pagasts, Engures novads www.valgumapasaule.lv

3. Kaņiera pilskalna dabas taka

Pie Kaņiera ezera Antiņciema–Jāņkroga ceļa 8. kilometrā atrodas Kaņiera pilskalna dabas taka, kas ved cauri mežam un zāļu purvam uz Kaņiera pilskalnu. Pa ceļam tā šķērso akmeņu valni, kas iespējams, ir bijis saistīts ar pilskalnu. Takas galā ir izvietota skatu platforma, no kuras var pārredzēt Kaņiera ezeru.

Taka ir lokveida, tās kopējais garums ir 1,3 km. Pilskalnā ir izvietota piknika vieta. Lūdzu ņemiet vērā, ka ugunskuru kurināšana te nav atļauta. Taka ir domāta kājāmgājējiem, lūdzam pa to nebraukt ar velosipēdiem!

Adrese: Jāņkroga–Antiņciema 8. km, Lapmežciema pagasts, Engures novads

www.kemerunacionalaisparks.lv

4. Kaņiera ezera niedru laipa

Niedru laipa Kanieris _fmt

Niedrāju laipa ir izveidota 2013. gada vasarā. Tās garums ir apmēram 600 m. Taka ir izvietota uz pontoniem un ļauj iepazīt citādi nepieejamo un noslēpumaino niedrāju pasauli. Taka noslēdzas Andersalas krastā un tās turpinājums uz salas pagaidām nav labiekārtots un ir ļoti dubļains, tāpēc iesakām taku izstaigāt turp un atpakaļ pa vienu un to pašu ceļu.

Adrese: Starp Lapmežciemu un Antiņciemu, Lapmežciema pagasts, Engures novads

www.kemerunacionalaisparks.lv

5. Kupskalnu dabas taka

Kupskalna_dabas_taka_fmt

Kupskalnu dabas taka izveidota 2005. gadā. Tā atrodas uz Lapmežciema un Bigauņciema robežas un izskatās kā koka dēlīšu laipa gar Siliņupi, kas aizved līdz jūrai, kur apskatāms vecais Lapmežciema mols.

Adrese: Bigauņciema un Lapmežciema robeža, Lapmežciema pagasts, Engures novads

6. Zaļā kāpa

Zaļās kāpas maršru_fmt

Zaļā kāpa ir vairāku kilometru garš ar priežu mežu apaudzis smilšu valnis, kas ir veidojies kā senās Litorīnas jūras krasts. Pirms 4500 gadiem Litorīnas jūra atkāpās, un šobrīd kāpu ieskauj meži un purvi. Lai iepazītu seno jūras krastu un mežu daudzveidību, Ķemeru nacionālais parks te izveidojis gājēju un velosipēdistu maršrutu.

Adrese: Smārdes pagasts, Engures novads www.kemerunacionalaisparks.lv

7. Lielā Ķemeru tīreļa laipa

KNP apr (12)_fmt

Lielā Ķemeru tīreļa laipa ir populārākais apskates objekts Ķemeru nacionālajā parkā. Tā ļauj iepazīt cilvēka darbības neskartu augsto sūnu purvu.

Tīreļa laipai ir izveidoti divi loki – Lielais loks 3,4 km garumā un Mazais loks – 1,4 km. Lielākajā aplī ir izbūvēts skatu tornis, no kura var pārredzēt tīreļa plašumu un purva ezeriņu tūkstošus.

Pārvietojoties pa laipu, lūgums ievērot norādīto kustības virzienu. Mitrā laikā laipa var būt slidena. Esot takā, lūgums neatstāt aiz sevis atkritumus.

Laipas apmeklējums ir par brīvu, auto novietošana stāvlaukumā tūrisma sezonā – 2 EUR.

Adrese: “Tīreļi”, Slampes pagasts, Tukuma novads

www.kemerunacionalaisparks.lv

8. Dunduru pļavas

Dunduru_pļavas_AERO_fmt

Dunduru pļavas ir meža ieskautas pļavas pirms kāda laika atjaunotajās Slampes upītes krastos, kurās lielā aplokā ganās taurgovis un Polski Konik zirgi. Šīs dzīvnieku šķirnes ir īpaši izveidotas dzīvei savvaļā un ir ļoti tuvas saviem sen izmirušajiem senčiem – tauriem un tarpāniem.

Atrodoties pļavās, lūdzam uzmanīties no elektrības aploka žogā. Aplokā pie dzīvniekiem ieiet aizliegts! Lūgums arī nebarot dzīvniekus, lai tie nepierastu nākt pie cilvēkiem, un tiem kāds nevarētu kaitēt.

Adrese: Dunduru pļavas, Slampes pagasts, Tukuma novads www.kemerunacionalaisparks.lv

9. Jaunpils Kartavu kalni

Kartavkalnu_dabas_taka_fmt

Kartavkalni ir mežiem apaugusi pauguraine, kurā speciāli izveidotas, kā arī ikdienā iestaigātas vairākas takas. Viena no tām tevi 70 m garumā vedīs caur varenu lapegļu aleju. Takas sākumā uzstādīti informatīvi stendi, kā arī labiekārtotas atpūtas un piknika vietas. Turpinot ceļu pa taku nonāksiet senlatviešu pilskalnā, kur AS “Latvijas valsts meži” pacentušies sagādāt Tev pārsteigumu – iespēju aplūkot īstu senlatviešu apmetni ar guļbaļķu sētu.

Adrese: Kartavkalni, Jaunpils pagasts, Jaunpils novads, www.jaunpils.lv

10. Dabas un izziņas taka Viesatas Upesloki

Viesatu upesloki_fmt

Izstaigājot dabas taku, būs iespēja apskatīt upes stāvkrastus, 200 gadu vecu priedi, brūno avotiņu, cūku vannu, bebru māju, mežizstrādes laukumu, melnalkšņu audzi, dižbērzu, Spuņņakmeni un daudzus citus objektus. Takas garums vienā virzienā ir 5,1 km, un to iespējams iziet 3 dažādos variantos. Iespējami gida pakalpojumi, taču taka ir marķēta un izstaigājama arī bez pavadoņa palīdzības. Lai izstaigātu visus upes līkumus, būs nepieciešamas 3 – 4 stundas.

Adrese: Netālu no “Kraujām”, Irlavas pagasts, Tukuma novads

11. Čužu purvs un taka

Cuzu_purva_koka_laipa__fmt

Sēravotu purvs ar čužu audzi ir dabas liegums Abavas upes kreisajā krastā, apmēram 1 km no Kandavas. Te aug rets pēcledus laikmeta augs – čuža (Pentaphylloides fruticosa) – neliels krūms, kas jūnijā un jūlijā zied dzelteniem ziediņiem. Lai purvu varētu ērti iepazīt, AS “Latvijas valsts meži” ir ierīkojuši taku, kas ir ap 4 km gara.

Adrese: Sēravotu un Sila ielas gals, Kandava, Kandavas novads http://visitkandava.lv/purvi

12. „Zviedru cepures” dabas taka

Zviedru_cepures_dabas__fmt

„Zviedru cepures” dabas taka gandrīz 1 km garumā ved no atpūtas kompleksa „Zviedru cepure” cauri mežam augšup kalnā, lai no kalna virsotnes varētu apskatīt Abavas senleju visā tās krāšņumā.

Adrese: Atpūtas komplekss „Zviedru cepure”, “Piltiņi”, Matkules pagasts, Kandavas novads www.zviedrucepure/lv

13. Zirgu taka

Zirgu taka Abavas senlejā aizvedīs no „Zviedru cepures” uz Sabili, vai otrādi – no Sabiles uz „Zviedru cepuri”, piedāvājot izbaudīt brīnišķīgu Abavas senlejas ainavu. Senos laikos kaimiņš pie kaimiņa brauca ar zirgu, arī sienu no pļavas veda ar zirgu. Tuvojoties Sabilei, būs jāšķērso Sabiles Ēģipte. Šī ir izsenis iecienīta vietējo atpūtas vieta. Te kādreiz bijusi pļava, bet tagad smiltīs skaista priedīšu audze Abavas upes krastā. Iespējams, tieši ainavas dēļ šo vietu tad arī sauc par Ēģipti.

Adrese: Atpūtas komplekss „Zviedru cepure”, “Piltiņi”, Matkules pagasts, Kandavas novads www.zviedrucepure.lv, www.senleja.lv

14. Pasaku meža taka

Pasaku_meža_taka_fmt

Pasaku mežs pie viesu nama „Plostkrogs” ir meža taka ar aizraujošām spēlēm lieliem un maziem apmeklētājiem, kurā var sastapt kokā veidotus visiem pazīstamus pasaku tēlus. Pavisam kopā mežā atrodami deviņi pārsteigumu stūrīši, un tie visi kopā veido vienotu spēli, kuru izspēlējot kāds no meža apmeklētājiem iegūst tiesības kāpt koka tronī un būt par Pasaku meža ķēniņu.

Adrese: „Imulas”, Kandavas-Sabiles ceļa 9.km, Sabiles pagasts, Talsu novads www.facebook.com/plostkrogs/

15. Veco Ozolāju taka

Veco Ozolāju taka meklējama pie Kandavas Mācītājmuižas. Tā ir 1,2 km gara un ved pa stāvo senās Abavas krasta nogāzi līdz bioloģiski vērtīgajām pļavām tās tagadējos krastos. Taka nosaukumu ieguvusi no Vecajiem Ozolājiem, kur upes ielokā jau pirms gandrīz 100 gadiem mīlējuši pulcēties kandavnieki, lai spēlētu teātri brīvdabā, lai atzīmētu skolas sākšanos vai noslēgumu.

Takā izveidotas kāpnes un divas skatu platformas, lai pastaigu mīļotāji saudzētu stāvo nogāzi, no kuras mīl izlauzties avoti, un ļautu priecāties par gleznainajiem Abavas upes krastiem un dabas parku “Abavas senleja”. Esot takā, varat pārbaudīt vai kāpnes joprojām veido 191 pakāpiens!

Adrese: „Mācītājmāja”, Kandavas pagasts, Kandavas novads www.senleja.lv

16. Dabas taka gar Imulas krastu

Dabas taka Imulas_fmt

Dabas taka gar Imulas krastu no “Vītiņiem” līdz “Romancei” ir viena no Abavas senlejas dabas parka takām. Imula ir viena no Abavas pietekām – līkumota un dažkārt ar stāviem krastiem. Taka sākas pie Imulas ietekas Abavā, pie “Vītiņu” mājām un ejama līdz viesu namam “Romance” un atpakaļ. Tās garums ir ap 4 km, un, pa to ejot, var vērot brīnišķīgo Imulas ieleju un ieraudzīt Lanksēdes Velna pēdas akmeni. Taka ir marķēta ar baltām svītrām uz kokiem. Visskaistāk tā izskatās pavasarī, kad krāšņi zied zilās vizbulītes, baltie un dzeltenie vizbuļi, pavasara debestiņa un mitrākās vietās zaļo lakši.

Adrese: „Vītiņi”, Matkules pagasts, Kandavas novads. www.senleja.lv

17. Imulas taka no “Busēm” līdz Kauķa kalnam

Imulas dabas taka no stāvlaukuma netālu no “Buses” mājām būs laba vieta, kur sākt pargājienu. Iesākumā aicinājums kāpt kalnā, lai paskatītos uz brīnišķīgo Imulas upes ieleju. Buses jeb Matkules pilskalna centrā izveidota uguns kulta vieta, kas iezīmēta ar trim no akmeņiem izliktiem apļiem un rituālu ugunskura vietu. Pārejot Imulas upes tiltiņus, aizdosities līdz senai kulta vietai – Baznīckalnam.

Takas garums ir aptuveni 2,7 km. Tā ejama jebkurā gadalaikā, jo visa gada garumā piedāvās brīnišķīgus skatus pār ieleju un koku galotnēm.

Adrese: “Buses”, Matkules pagasts, Kandavas novads www.senleja.lv

18. Ružciema dabas taka

Ružciema_dabas_taka (_fmt

Dabas takā Lamiņos pie viesu nama „Ružciems” ir apskatāmi simtgadīgi ozoli un citi koki, meža pļaviņas, dabas ainavas, ūdens uzpludinājumi, bebru un mežacūku paradīze. Te ir izveidotas atpūtas un piknika vietas.

Apmeklējumam pieteikties iepriekš.

Adrese: Viesu nams „Ružciems”, Lamiņi, Pūres pagasts, Tukuma novads www.ruzciems.lv

19. Jāņupītes dabas taka

Ružciema_dabas_taka _fmt1

Jāņupītes dabas taka ir 1,1 km gara pastaigas un atpūtas vieta mežā ar vairākām kāpnēm un tiltiņiem. Izstaigājot taku, var iepazīties ar 2005. gada orkāna spēku, kura rezultātā izgāzti iespaidīga vecuma koki, kā arī izmērīt 170 – 180 gadus veca koka apkārtmēru. Var izskaitīt un aprēķināt izgāzta koka vecumu pēc gadu riņķiem tā stumbrā, kā arī aplūkot dažādu veidu piepes uz izgāztu un trūdošu bērzu stumbriem.

Adrese: „Kaziņas”, Dzirciems, Zentenes pagasts, Tukuma novads