Stirnubuks.lv - Stirnu buki skrien Pasaules čempionātā

Stirnu buki skrien Pasaules čempionātā

Žurnāls: 10 | Kalnsētas Stirnu buks 2019 Jūnijs

Teksts: Matīss Vecvagaris

Šoreiz būs stāsts par vieniem no kvēlākajiem pašmāju taku skrējējiem, kurus šodien tomēr nesatiksim Saldus Kalnsētas Stirnu bukā. Jo tieši 8. jūnijā Latvijas izlase kopā ar planētas labākajiem Spānijas kalnos startē Pasaules čempionātā taku skriešanā (IAU Trail World Championships).

55 valstu pārstāvju starpā ir iespējami labākais dāmu izlases sastāvs ar Aneti Švilpi, Iritu Puķīti, Lindu Boldāni, Diānu Džavizu, Viviānu Veroniku Kirilovu, Dainu Jurķi un Jūliju Vēveri. Savulaik – 12. un 13. gadsimtā – Koimbra bijusi pat valsts galvaspilsēta, tagad šīs senās Portugāles pilsētas apkārtnes takās 44,2 kilometru trasē ar 2181 augstummetriem skrien Artūrs Vadzis, Didzis Glušņevs, Jānis Kūms, Kristaps Magone, Oskars Cimermanis un Ainārs Kumpiņš. Ibērijas pussalas kalnos starp Portu un Lisabonu trases augstākais punkts sasniegs 775 metrus virs jūras līmeņa 29. kilometrā.

Aizvakar, ceturtdien, 6. jūnijā mūsējie izbaudīja pasaules čempionāta (PČ) vienreizējo atklāšanas ceremonijas atmosfēru un šorīt ar sacensību rīkotāju sarūpētajiem autobusiem devās Miranda de Corvo, kur plkst. 11 tiek dots starts un pēcpusdienā sagaidīti finišētāji.

Pēdējo trīs PČ uzvarētājs spānis Luis-Alberto Hernando (Starptautiskās taku skriešanas asociācijas ITRA rangā šobrīd 910 punkti un 12. pozīcija) uz goda pjedestāla allaž kāpis kopš 2015. gada, kad Latvijas komanda Francijā debitēja PČ. Aizvadīto četru gadu laikā veiksmīgākās bija pēdējās sacensības Spānijā, kurās mūsu labākais taku skrējējs Andris Ronimoiss ar 11. vietu klauvēja pie pirmā desmitnieka vārtiem vien divas nedēļas pēc uzvaras ultra-trail Pasaules tūres posmā Madeirā. Komandu vērtējumā, kurā summē katras valsts trīs ātrākos rezultātus, vistuvāk 10. vietai esam bijuši aizpērn, kad trijotnei Andrim Ronimoisam, Kristapam Brokam un Andrejam Jesko pietrūka piecas minūtes līdz kārotajai pozīcijai un ierindojāmies augstajā 12. ailītē, ko varam salīdzināt ar hokejistu iespēto ledus arēnās. Dāmu konkurencē augstākā pozīcija joprojām ir 15. vieta komandu vērtējumā, ko Irita Puķīte, Baiba Močāne un Sigita Vāce izcīnīja debijas reizē 2015. gadā. Tā kā šodien Spānijā startē iespējami labākais sastāvs, pamatoti ceram uz vietu sieviešu pirmajā desmitniekā.

Anete Švilpe (664 ITRA punkti)

Pašreizējā valsts čempione taku skriešanā Anete Švilpe ir Latvijas izlases līdere, kura pēdējos divus gadus uzvarējusi prestižajā Siguldas kalnu maratonā (SKM). Šodien vidējo distanču speciāliste Anete Švilpe PČ startē trešo reizi – 2017. un 2018. gados izcīnītās 71. un 52. vietas liek cerēt, ka rezultātu tabulās sagaidāms nākamais uzlabojums pozīciju ziņā. Šogad aprīļa beigās, dienā, kad visi atradāmies Tērvetes pasaku mežā, Latvijas vadošā taku skrējēja Madeirā 85 kilometru distancē 13 stundās un 33 minūtēs izcīnīja 8. vietu, ierindojoties labāko dāmu desmitniekā. Pašmāju Stirnu bukā neskaitāmas reizes kāpts uz goda pjedestāla, tostarp augstākā pakāpiena izturīgo Lūšu skrējienā. Šogad Carnikavā sezonas atklāšanas posmā Anete Švilpe ieņēma 3. vietu Venden Buka trasē.

Linda Boldāne (623 ITRA punkti)

Divkārtējā Vilkaču maratona uzvarētāja Linda Boldāne pērn Monblāna 100 kilometru distancē CCC (6075 augstummetri) pārsteidza ar 11. vietu uzreiz aiz ātrāko dāmu desmitnieka. Divreiz taku skrējēja no Gulbenes ar savu smaidu žilbināja no pjedestāla augstākā pakāpiena Polijā, kur aizpērn Latvijai zīmīgajā 18. novembrī nepilnās 12 stundās (11:46:36) izcīnīta uzvara 61 kilometra “Pieklo Czantorii” (4775 vertikālie metri), savukārt šopavasar aprīļa vidū starp abiem pirmajiem Stirnu buka posmiem Polijā uzvarēts 49 kilometru “Salamandra ultra trail” ar 2500 augstummetriem. Pa starpu neskaitāmām uzvarām Stirnu buka trasēs Linda Boldāne pamanījusies triumfēt arī ārpus takām, piemēram, pirms diviem gadiem Sieviešu skrējienā Mežaparkā un Aizkraukles pusmaratonā vēl divus gadus senāk. Tiesa, nesenā Rīgas maratona laikā skrējēja atradās uz Salu tilta un uzmundrināja garam skrienošos. Attiecībā uz šodienas startu PČ, vidzemniecei kārtojami gadu seni rēķini, kad 85 kilometru skrējiens debitantei netika pabeigts. Pārliecībai palīdzēs ne tikai nesenā uzvara Polijā, bet arī sezonas atklāšanas iesildīšanās ar otro vietu Stirnu buka Lūša distancē Carnikavā.

Irita Puķīte (622 ITRA punkti)

Divkārtējā SKM uzvarētāja Irita Puķīte ir vienīgā izlases pārstāve, kura PČ startēja debijas reizē 2015. gadā un dodas trasē arī šodien. Taku skrējējai no Saulkrastiem tik ļoti patīk skriešana mežā, ka dienā, kad katrs sevi cienošs skrējējs deldēja kedas Rīgas maratonā, bijusī orientēšanās izlases dalībniece neatradās Rīgā, jo Egļupē netālu no Inčukalna ar karti un kompasu rokās startēja stafešu sacensībās. Varbūt mazāk svarīga bija izcīnītā otrā vieta un nozīmīgāks bija apvidus, kuru pēc dažiem gadiem šķels “Rail Baltica” sliežu ceļi. Taču būtiskākais ir izvēle par labu takām pat dienā, kad teju visi tautas sporta pārstāvji atrodas vienuviet uz asfalta. PČ Irita Puķīte startē trešo reizi – pēc dalības 2015. un 2016. gadā (57. un 64. vieta) sekoja divu gadu prombūtne Latvijas orientēšanās izlasē, ar ko kopā pērn augustā startēts arī Latvijā notikušajā PČ. Pēdējos gados milzu popularitāti ieguvis savdabīgais no Austrālijas atceļojušais sporta veids rogainings, kurā starptautiskā līmenī ne reizi vien spīdējusi arī viena no vadošajām pašmāju taku skrējējām. Iritas Puķītes kontā ir kontinenta zelta medaļa un citi sasniegumi rogainingā. Pirms atgriešanās taku skriešanas izlasē izmēģināti spēki arī ārpus Latvijas. Šodienas starts nav pirmais šogad Portugālē, jo gada sākumā 44 kilometru “Louzantrail 2019” ar 3075 augstummetriem izcīnīta 4. vieta, rokas stiepiena attālumā paliekot no otrās pozīcijas. Pirms diviem gadiem Kanāriju salās pabūts arī trijniekā 29 kilometru taku skrējienā. Protams, uzvaras Stirnu buka distancēs stiprinās pārliecību šodienas sacīkstēs.

Diāna Džaviza (622 ITRA punkti)

Izlases debitante Diāna Džaviza maija sākumā Austrijas galvaspilsētā ierindojās 22. vietā starp vairāk nekā 37 tūkstošiem sieviešu, kas ņēma dalību globālajā labdarības skrējienā “Wings For Life World Run”, kura ietvaros latviete noskrēja 41,78 kilometrus trīs stundās un dažās minūtēs, kad garām pabrauca organizatoru ķērājmašīna. Taku skriešanas frontē Alpu zemē mītošā skrējēja ir tikai ceļa pašā sākumā, taču katrā nākamajā taku startā tiek pārspēts iepriekš sasniegtais. Nākamnedēļ Austrijā ar mūsu Andra Ronimoisa līdzdalību risināsies ultra trail Pasaules tūres posms “Mozart 100”. Pērn šeit 31 kilometru satelīt distancē uzvarēja neviena cita, kā mūsu pašu īso distanču lietpratēja Diāna Džaviza, kurai šis bija otrais starts, jo vēl gadu iepriekš turpat debitēts ar 6. vietu 62 kilometru satelīt skrējienā. Kurš gan negribētu atgriezties uzvarētās sacensībās, taču šodien Diāna Džaviza ir Spānijā kopā ar Latvijas izlases meitenēm. Pērnvasar Islandes “Laugavegur Ultra Marathon 2018” izcīnīta arī trešā vieta 52 kilometru skrējienā ar 1500 augstummetriem. Kvalificējoties sastāvam Latvijas izlasē, no Salacgrīvas nākusī sportiste aprīlī ieradās dzimtenē un iepazina arī Stirnu buka atmosfēru Tērvetes Pasaku mežā. Pēc divām nedēļām turēsim īkšķus par Diānu arī skrējien soļojumā Rīga-Valmiera, kur viņa pieteicās, protams, kā “Dāsnais ziedotājs”, atvēlot 107 eiro cēsinieces Undīnes ārstēšanai.

Viviāna Veronika Kirilova (605 ITRA punkti)

Vispieredzējušākā izlases dalībniece Viviāna Veronika Kirilova šodien startē PČ ceturto reizi pēc kārtas, neizlaižot iespēju pārstāvēt Latviju kopš 2016. gada (79., 87. un 82. vietas). Stirnu buka Lūša distancē allaž rūdītā skrējēja komentārus neprasa, jo uzvaras lauru plūkusi kā SKM, tā arī Latvijas čempionātā (LČ) maratonā. Pārējās izlases meitenes vienmēr varējušas paļauties uz pieredzējušo taku skrējēju, ka tiks nodrošināta kvalitatīva komandas ieskaite no trim stabiliem rezultātiem. Tā tas būs arī šodien Spānijā. Starp citu, par stabilitāti liecina arī nupat Tērvetes Stirnu buka laikā pieveiktais kalnu maratons Madeirā, kur 42,2 kilometru distancē ar 1800 kāpuma metriem mūsu vidējo distanču skrējēja izcīnīja vietu TOP 10.

_DSC3776_fmt

Daina Jurķe (567 ITRA punkti)

Viena no vērtīgākajām izlases papildinātājām ir Daina Jurķe, kura pērn skarbajā Vilkaču maratonā spēja finišēt godpilnajā otrajā vietā un izcīnīt šādu pašu pozīciju arī ainaviskajā Cēsis Eco Trail (CET) 76 kilometru taku skrējienā. Stirnu buka trasēs un Andra Ronimoisa trenēto “Supervaroņu” komandā sasniegts Latvijas izlases līmenis, ko apliecina arī nesenais veikums Rīgas pusmaratonā, uz karstā asfalta distanci veicot ātrāk par pusotru stundu. Nākamajā pilnmēnesī, 27.jūlijā Daina Jurķe pamatoti var cīnīties arī par uzvaru Vilkaču maratonā.

Jūlija Vēvere (512 ITRA punkti)

Šogad izlasē startēs septiņas dāmas un viņu vidū būs arī Maskavā mītošā Jūlija Vēvere, kura startam PČ kvalificējās paticoties augstvērtīgiem rezultātiem Lielbritānijas “Highland Fling Race 2017 – 53 Mile Ultra Race” un “Golden Ring Ultra Trail 100 2016 – T50” Krievijā, 85 un 50 kilometru sacensībās izcīnot 21. un 6. vietu rezultātu ailītēs.

Jānis Kūms (768 ITRA punkti)

Superīso distanču speciālists Jānis Kūms pašmāju dižākā sporta notikuma laikā atradās pie Ministru kabineta un uzmundrināja garām skrienošos, jo pats pirms divām nedēļām bija sasniedzis personisko rekordu ITRA reitingā (788 punkti), Somijā izcīnot 4. vietu 21 kilometru “Bodom Trail 2019”. Garākas distances par maratonu Jānis Kūms skrien reti. Starp trim garākajiem skrējieniem minams 55 kilometru SKM 2013.gadā, kad nācās piekāpties draugam Mārtiņam Puriņam, savukārt pērn CET 76 kilometros izcīnīta otrā vieta. Salīdzinot ar 2016. gadu (98. vieta), šodien Portugālē skrien pavisam cits Jānis Kūms, jo distance ir divreiz īsāka par 85 kilometriem un, respektīvi vismaz četrreiz piemērotāka, un salīdzinot ar pieredzi startos ārpus Latvijas, arī konkurētspēja ir ievērojami augusi un šodien latvietis skrien plecu pie pleca ar cita līmeņa taku skrējējiem, kuriem pirms trim gadiem Portugālē nevarēja tikt līdzi. Kopš debijas PČ sešas reizes startēts starptautiska līmeņa sacensībās, šopavasar sasniedzot augstāko ranga pozīciju izlasē, tādējādi saņemot lielāko uzmanību arī no PČ organizatoru puses.

Artūrs Vadzis (748 ITRA punkti)

Lai arī izlasē šis ir tikai otrs starts, Artūrs Vadzis no Drustiem ir viens no pieredzējušajiem Latvijas taku skrējējiem. Ultra garo distanču skrējējam 42 kilometru distance Spānijā nav piemērotākā, taču aizpērn Zviedrijā izcīnītā trešā vieta 47 kilometru “Österlen Spring Trail Sparbanken Syd 2017” rāda, ka cīnīties var visās trasēs. Protams, pirmajam latvietim, kas 167 kilometrus apskrējis apkārt Monblānam (9625 augstummetri) ātrāk par 30 stundām (29:46:56) un tostarp toreiz, tālajā 2013. gadā Šamonī izcīnot uzvaru junioru ieskaitē, labākie rezultāti bijuši tieši garajos skrējienos, piemēram, vairākkārtīgi izcīnītas vietas TOP 20 tādos prestižos Pasaules tūres skrējienos kā Monblāna 122 kilometru TDS (2018), “Lavaredo Ultra Trail” (2017), “Tarawera Ultramarathon 100” (2015) un “Prazska Stovka Ultra-Trail” (2012). Pērn debijas reizē PČ izcīnīta 87. vieta. Viens no izlases līderiem Artūrs Vadzis regulāri startē arī Stirnu buka posmos un šī gada Vilkaču maratonā būs galvenais pretendents uzvarai vella duča apļos.

Kristaps Magone (741 ITRA punkti)

Latvijas čempions 100 kilometru skrējienā pie titula tika novembrī Valkas apkārtnes grants ceļos un meža taciņās, mēnesi iepriekš izcīnot LČ sudraba medaļas taku skrējienos Siguldā, piekāpjoties tikai Andrim Ronimoisam. Uzvaras pašmāju sacensībās patīk jebkuram, taču nedēļu pirms sezonas galvenā starta izcīnīt pirmo vietu Horvātijā nevar jebkurš mūsējais. Taču vidzemnieks Kristaps Magone to izdarīja pērn septembra beigās “Valamar Trail 2018 – Green” 11 kilometru taku skrējienā ar 475 augstummetriem. Līdzīgi kā Jānim Kūmam personīgais rekords ITRA rangā (755 punkti) sasniegts vien četras nedēļas atpakaļ Kanāriju salās notiekošajā 73 kilometru “Transvulcania Ultramarathon La Palma Island 2019”, kur izcīnīta cienījamā 22. vieta. Nākamajā Stirnu buka posmā Alūksnes pusē Kristaps Magone būs atpakaļ no debijas PČ, lai atkal mūs iepriecinātu un piedalītos intrigu vērpšanā gluži tāpat kā Carnikavā, kad pirmie četri lūši bija Kristapi.

Didzis Glušņevs (729 ITRA punkti)

Ar trīs PČ pieredzes bagāžu šodien startē Didzis Glušņevs no Bikstiem, kurš Portugālē noslēdz sava veida apli, jo kopā ar Latvijas izlasei uzticīgo taku skrējēju arī pārējo valstu dalībnieki, pateicoties IAU (Starptautiskā ultra skrējēju asociācija) un ITRA atgriežas šajā valstī, kur PČ tika rīkots 2016. gadā. Lai arī nepiekāpīgais kurzemnieks ir gana daudzpusīgs un spēj uzvarēt gan šīssezonas Stirnu buka sezonas atklāšanas Venden Buka distancē Carnikavā, gan pērnajā Vilkaču maratonā (4:29:51 un savākt visu kasi), gan aizpērnajā 107 kilometru Rīga-Valmiera (8:27:32), tomēr Didža Glušņeva rezultāti sacīkstēs kopā ar Pasaules labākajiem bijuši starp augstvērtīgākajiem ITRA datubāzes skatījumā. Trijos gados izcīnītās pozīcijas kāpušas no 104. un 74. vietas līdz 71. ailītei rezultātu tabulās.

Vilkac_marath_fmt

Oskars Cimermanis (691 ITRA punkti)

Līdzīgi kā Didzis Glušņevs arī Oskars Cimermanis ir piedalījies visos PČ kopš 2016. gada un atgriežas Portugālē. Iepriekšējos trijos startos izcīnītas 90., 80. un 111.vietas. Citos sacensībās ārpus Latvijas šo gadu laikā nav būts, jo taku skriešana jāpaspēj apvienot ar startiem triatlona sacensībās, tostarp “Ironman Tallinn” un ekstrēmo “Swissman”, kuru nepilnās 15 stundās 2017.gadā Oskars Cimermanis pieveica kā pirmais Latvijas pārstāvis divas nedēļas pēc starta taku PČ Itālijā. Pašu mājās triatlonists un taku skrējējs atzīmējies ar augstvērtīgo 3. vietu 70 kilometru SKM. Stirnu buka trasēs smiltēnietis allaž ir sastopams, traucoties pirmajās rindās.

Ainārs Kumpiņš (682 ITRA punkti)

Kopš rudens ultra skrējējs Ainārs Kumpiņš vairs nedzīvo Latvijā, tāpēc mēs viņu šajā sezonā vairs neredzam Stirnu buka posmos. Taču labā ziņa, ka viņš turpina skriet un ir ļoti priecīgs, ka spējis kvalificēties startam Pasaules čempionātam. Stokholmas pievārtē mītošais latvietis ir tik ļoti sapriecājies par doto iespēju, ka trīs nedēļas atpakaļ izcīnīja 3. vietu Norvēģijas galvaspilsētas “Oslo Eco Trail” 80 kilometros. Te gan jāpiebilst, ka dalību skrējienā nedēļu pēc visai ātrā 3h15min tempa turēšanas Rīgas maratonā Ainārs Kumpiņš saņēma kā dāvanu no draudzenes. Gada sākumā latvietis pamanījās atkārtot pērno sniegumu 167 kilometru trīs dienu etapu taku skrējienā “Sandsjöbacka Trail 2019 – Ultra Triple”, kur izcīnīja otro vietu. Pavasara cēlienā labots Latvijas rekords 12 stundu skrējienā, pieveicot 152,230 kilometrus. Savu daudzpusību Ainārs Kumpiņš demonstrējis gan uzvarot Baspēdu ultraskrējienā, gan pieveicot Vilkaču maratonu, gan izcīnot apavus Rīga-Valmiera ātrumposmā. Pēc šodienas skrējiena varam sagaidīt, ka augusta izskaņā kritīs personīgais rekords Monblāna TDS trasē. Bet vēl līdz tam vērosim pavisam tuvos notikumus 107 kilometru skrējienā pa šoseju.

Alma Vītola (izlases fizioterapeite)

Vai Latvijas izlase savā atbalsta komandā var vēlēties, ko labāku par Džungļu Almu? Protams, nevar vēlēties, jo Almai Vītolai ir bagātīga pieredze gan kā prestižu Pasaules līmeņa sacensību dalībniecei (Jungle Marathon, UTMB, TDS, 100 Miles of Istria u.c.), gan pati 2017. gadā sekmīgi startēja PČ taku skrējienā Itālijā. Šodien Alma palīdz komandai kontrolpunktos ne tikai ar ekipējumu un rezervju uzpildīšanu, bet arī kā fizioterapeite, kas ir viņas pamatprofesija. Iepriekšējos gados kā komandas fizioterapeite palīdzēja vairākkārtēja izlases dalībniece Laura Čakle, kuru pazīstam arī kā neskaitāmu Stirnu buka sezonas čempioni.

Turam īkšķus par mūsējiem un teiksim viņiem paldies par iedvesmu, kad satiksim nākamajos Stirnu buka posmos! #EsEsmuStirnuBuks

P.S. Komandas atlasi startam Pasaules čempionātā sadarbībā ar Latvijas vadošo taku skrējēju Andri Ronimoisu veic Biedrība “Ultrataka”, pamatojoties uz Latvijas Vieglatlētikas savienības (LVS) izsniegtu pilnvaru un atlases kritērijiem, kas izstrādāti pamatojoties uz ITRA taku skrējēju reitingu sistēmu.