Stirnubuks.lv - Saldus tuvākā apkārtnē apskatāmas ievērojamās vietas

Saldus tuvākā apkārtnē apskatāmas ievērojamās vietas

Žurnāls: 09 | Tērvetes meža Stirnu buks 2019 Aprīlis

Teksts: Saldus TIC

Kalnsētas parks

Kalnsētas parks (2)_fmt

Kalnsētas parks ir iecienīta saldenieku un pilsētas viesu atpūtas un izklaides vieta. Gar Cieceres upes krastiem un dziļāk parkā atrodamas gan šauras, stāvas un romantiskas taciņas, gan platas takas rāmām pastaigām, līdz ar to sev piemērotu maršrutu parka iepazīšanai atradīs ikviens. Parks īpaši krāšņs ir pavasarī, kad tas “uzzied” zilo un baltu vizbulīšu ziediem, un rudenī, kad acis žilbina koku lapu krāsu bagātība.

Vasaras sezonā brīvdabas estrādē parkā tiek svinēti Saldus novada svētki, notiek koncerti un izrādes, kā arī tradīcijām bagātākais festivāls Latvijā – rokfestivāls “Saldus Saule”. Ērika Ķiģeļa dziesma ar Māra Čaklā vārdiem “Saldus saule” kopš 2018. gada ir Saldus novada himna.

Kalnsētas parka vēsture aizsākās ar Kalnamuižas izveidošanu. 19. gadsimtā otrajā pusē gleznainajos un paugurainajos Cieceres upes krastos barons Georgs fon Reke nodibināja muižu ar nosaukumu Berghof jeb Kalnamuiža un ierīkoja ainavu parku. Pie muižas tolaik piederēja arī ķieģeļu ceplis, ūdensdzirnavas, spirta brūzis un pienotava. Šobrīd Kalnamuižas kungu mājā, kas celta 1872. gadā, atrodas Saldus tehnikums. Līdz mūsdienām saglabājušās arī vairākās muižas saimniecības ēkas, tai skaitā ūdensdzirnavas, kas atrodas Kalnsētas parka austrumu daļā.

Cauri parkam līkumodama tek Cieceres upe, kas 17. gadsimtā bijusi kuģojama – hercoga Jēkaba laikā upe izmantota produkcijas pārvadāšanai no Saldus apkārtnes ražotnēm. Savukārt 19. gs. beigās pa Cieceri kursējis izpriecu braucieniem domāts kuģītis “Frauenburg”. Mūsdienās parka teritorijā Ciecere ir sekla un akmeņaina, pie estrādes uz upes mākslīgi izveidots neliels ūdenskritums.

Cieceres gleznainie līkumi iedvesmojuši ne vienu vien Saldus apkaimes mākslinieku, bet ievērojamākais no tiem noteikti ir gleznotājs Janis Rozentāls (1866.-1916.), kam šeit ir pat savs īpašs akmens. Rozentāla akmens, kas redzams vairākās ievērojamā mākslinieka gleznās, savulaik gan ticis pārvietots un tam nošķelta daļa. Gleznotājs savos darbos attēlojis un iedvesmojies arī no citām Kalnsētas parka ainavām – stāvajām nogāzēm un Cieceres dzirnavu dīķa krastiem.

Naktsmītnes un ēdināšana: https://turisms.saldus.lv/

J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs

J. Rozentāla Saldus v_fmt

Saldus pilsētas vārds cieši saistīts ar slavenā latviešu gleznotāja Jaņa Rozentāla darbību, mākslinieks dzimis pavisam netālu no Saldus, savukārt vēlāk kādu laiku dzīvojis un gleznojis Saldū. Gleznotāja paša projektētā darbnīca “Sapņu tornis” iekļauta J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja kompleksā Striķu ielā 22, Saldū. Atjaunotās ēkas pirmajā stāvā izveidota interaktīva, audiovizuāla un izsmeļoša ekspozīcija par mākslinieka biogrāfiju, daiļradi un dzimtu, bet otrajā stāvā izvietota plaša J. Rozentāla oriģināldarbu kolekcija, kurā iekļauti mākslinieka gleznotie portreti, ainavas, kā arī skices un uzmetumi. Pārējās muzeja ēkās apskatāma novada vēstures ekspozīcija, kā arī dažādas tematiskās un personālizstādes.

https://muzejs.saldus.lv/

GPS 56.663244, 22.496612

Maršruts “Pa Rozentāla pēdām Saldū”

Maršruts “Pa Rozentā_fmt

Ikviens Saldus pilsētas viesis aicināts arī izstaigāt īpašu J. Rozentālam par godu izveidotu maršrutu, kurā iekļautas vietas Saldū, kur mākslinieks reiz dzīvojis, strādājis, guvis iedvesmu un gleznojis. Vairākos maršruta “Pa Rozentāla pēdām Saldū” objektos izvietoti arī gleznu reprodukciju stendi, kuros redzams, kā šo konkrēto vietu savulaik redzējis un savos darbos attēlojis pats mākslinieks.

GPS 56.669893, 22.512118

J. Rozentāla gleznu motīvi uz Saldus ēku fasādēm

J. Rozentāla gleznu m_fmt

Par godu Jaņa Rozentāla 150. jubilejai, kas tika atzīmēta 2016. gadā, vairāku Saldus pilsētas ēku fasādes rotā lielformāta gleznojumi pēc J. Rozentāla gleznu motīviem. Pirmais gleznojums apskatāms Tūristu ielā 1 (gala fasāde no Viesnīcas ielas puses ), otrais gleznojums redzams uz ēkas sienas Lielajā iela 2b (gala fasāde M. Čaklā skvēra virzienā), trešais gleznojums atrodas Lielajā ielā 5, savukārt ceturtais gleznojums ir uz ēkas sienas Avotu ielā 12.

GPS 56.665960, 22.494767

GPS 56.665252, 22.492218

GPS 56.664554, 22.491605

GPS 56.666229, 22.488651

Saldus Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskās draudzes baznīca

Saldus Svētā Jāņa _fmt

Saldus Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskā baznīca ir Saldus vecākā celtne. Pirmā mūra baznīca Saldū šai vietā uzcelta 17. gadsimta sākumā par hercoga Vilhelma līdzekļiem. Tagadējā baznīca celta 1737. gadā, bet 19. gs. beigās pārbūvēta pēc V. Neimaņa projekta. Baznīcā atrodas unikāli mākslas pieminekļi – Liepājas meistara K.A. Hermaņa būvētās ērģeles, manierisma stila kancele, 19. gs. 2. pusē būvētais altāris ar meistara J. Dēringa altārgleznu u.c. Saldus baznīcu savās gleznās attēlojis mākslinieks Janis Rozentāls. Īpaši ievērojama ir viņa diplomdarba glezna „Pēc dievkalpojuma”.

GPS 56.666707, 22.492739

Saldus ezers

Saldus ezers_fmt

Nelielais, bet gleznainais Saldus ezers atrodas pavisam tuvu Saldus centram, tas novietojies ielejā starp vairākiem pakalniem. Caur ezeru tek Vēršādas upīte (lejpus Saldus ezera to sauc arī par Kaļķupīti), kas tālāk ietek Cieceres upē. Ezera platība ir 11,9 ha. Pie tā izveidota labiekārtota pludmale ar atpūtas vietu, volejbola un rotaļu laukumiem, vasaras sezonā darbojas arī āra kafejnīca.

GPS 56.672178, 22.507021

Saldus pilskalns

Saldus pilskalns_fmt

Saldus pilskalns atrodas netālu no Saldus ezera krastiem. Kuršu senlietas, kas atrastas tā tuvumā, liecina, ka Saldus bijis apdzīvots jau krietni pirms 12. gadsimta. Saldus pilskalns ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis. Par Saldus pilskalnu saglabājušās daudzas teikas, kuras parasti stāsta par saldo dzīvi kalna iekšpusē un beidzas ar teikumu: “Saldu ēdu, saldu dzēru, saldus kalna galiņā”. Biļļu kalnā, pie ceļa, ir iekārtots stāvlaukums, no kuras atklājas brīnišķīgs skats uz Saldus ezeru un pilskalnu.

GPS 56.670977, 22.508867

Cieceres dabas taka

Cieceres dabas taka_fmt

Dabas un pastaigu taka vijas gar Cieceres upi no Kuldīgas ielas tilta līdz bērnu rotaļu laukumam un tālāk līdz Saules ielas tiltam. Upes tuvumā ierobežoto teritoriju un zemo vietu dēļ taka ierīkota laipas veidā, ko var izmantot arī pastaigām ar bērnu ratiņiem. No pavasara līdz rudenim, ejot pa taku, acis priecē arī koši ziedu stādījumi.

GPS 56.667652, 22.491857

Strūklaka “Medus piliens” Māra Čaklā skvērā

Strūklaka Medus pilen_fmt

Saldū dzimušā tēlnieka Kārļa Īles skulpturāli veidotā strūklaka „Medus piliens” rotā Saldus novadnieka – dzejnieka Māra Čaklā vārdā nosaukto skvēru. Strūklakas ideja sakņojas M. Čaklā pilsētas poētiskajā salīdzinājumā ar „medus pilienu Kurzemes bļodā”.

GPS 56.664108, 22.492002

Kapelleru nams un Podnīca

Kapelleru nams un Podn_fmt

Saldus vēsture, attīstība un kultūras dzīve nav iedomājama bez Kapelleru ģimenes, kas Saldus miestā ieradās no Austrijas un 1857. gadā uzcēla namu un atvēra aptieku. Mūsdienās Kapelleru namā notiek dažādas izstādes, nelieli koncerti un pasākumi. Interesenti var piedalīties radošajās darbnīcās un aktivitātēs vai rokdarbu veikalā “Rūķu istaba” iegādāties mīļas dāvanas un jaukus suvenīrus. Nama pagrabstāvā (ieeja no sētas puses) atrodas “Podnīca” – keramikas darbnīca, kurā top un var iegādāties dažādu meistaru veidotu svēpēto (melno) keramiku, kā arī mācīties darboties ar mālu. Pagalmā atrodas svēpētās keramikas ceplis un regulāri notiek cepļa atvēršanas pasākumi.

Striķu iela 7, Saldus; tel.: +371 29443117

GPS 56.664962, 22.494713

Saldus mūzikas un mākslas skolu ēka

Saldus mūzikas un mā_fmt

Saldus mūzikas un mākslas skolas ēka 2013. gadā ne vien ieguva Latvijas arhitektūras gada labāko darbu skates Lielo gada balvu, bet arī paver jaunu lappusi Latvijas laikmetīgajā arhitektūrā – radīta pārsteidzoši kvalitatīva ikdienas arhitektūra, piedāvājot lietotājiem draudzīgu telpu un vidi kā pašsaprotamu vērtību. Skolu ēkā regulāri apskatāmas dažādas izstādes, akustiskajā koncertzālē notiek koncerti, izrādes un citi pasākumi.

Avotu iela 12a, Saldus; tel.: +371 29545353, 28714469

GPS 56.666623, 22.489163

Saldus stadions un sporta komplekss

Saldus stadions un spo_fmt

Rekonstruētajā Saldus stadionā izveidots futbola laukums, astoņi vieglatlētikas skrejceļi un zonas, kā arī strītbola un ielu vingrošanas laukumi. Pie stadiona atrodas pludmales volejbola laukumi un tenisa korti. Saldus stadions ievērojams arī ar to, ka tam pāri iet viens no pasaules meridiāniem – granīta plāksne ar iegravētām meridiāna koordinātēm 22º30 ir apskatāma pie ieejas stadionā. Sporta kompleksā, turpat blakus, pieejama trenažieru zāle, smagatlētikas zāle, aerobikas zāle, skvoša zāle, divas sporta zāles un skrejceļš.

Jelgavas iela 6, Saldus; tel.: +371 63824938

GPS 56.667467, 22.500115

Zvārdes poligons un šautuve

Netālu no Saldus, Zvārdes pagastā, padomju laikā tika izveidots PSRS gaisa karaspēka mērķpoligons. Poligona teritorijā atradās ne tikai agrākās zemnieku sētas, bet arī Zvārdes un Ķērkliņu baznīcas, no kurām palikušas tikai drupas, kā arī Rīteļu kapsēta, kura tika pilnībā izpostīta. Zvārdes pagasts tika atjaunots tikai 1993. gadā.

Kādreizējā poligona teritorijā – “Lapsās”, izveidota šautuve, kurā ikviens interesents gaidīts izmēģināt vai pārbaudīt savas šaušanas prasmes. Zinoši šaušanas instruktori apmācīs un noinstruēs par drošu un pareizu šaušanu. Šautuvē ir iespējams izīrēt ieroci uz vietas.

www.zvardessautuve.lv; tel: +371 28338705

GPS 56.561342, 22.633283 (Zvārdes baznīcas drupas)

GPS 56.595861, 22.549947 (Zvārdes šautuve)

Lauku sēta “Puteņi”

Lauku sēta Puteņi_fmt

Zvārdes pagastā atrodas arī viesmīlīgā lauku sēta “Puteņi”, kurā iespējams aplūkot Latvijai raksturīgos mājputnus un mājdzīvniekus. Tāpat var doties saimnieka organizētā ekskursijā un pārgājienā pa Zvārdes pagastu, savukārt saimniece viesiem piedāvā iepazīt tradicionālos gadskārtu rituālus un izdarības, pašiem izzināt ķimeņu siera vai kāda cita latviešu ēdiena gatavošanas noslēpumus. Saimnieki piedāvā arī velosipēdu nomu un iespēju pavizināties zirga vilktā droškā. Plānojot viesošanos, nepieciešams iepriekš sazināties ar saimniekiem.

“Puteņi”, Zvārdes pagasts, Saldus novads; tel.: +371 25915640

GPS 56.606400, 22.492646

Cieceres ezera skatu tornis

Cieceres ezera skatu t_fmt

18 metru augstais skatu tornis pie Cieceres ezera atklāj burvīgas tuvākās apkārtnes ainavas. Ņemot vērā, ka tornis atrodas 12 metru augsta paugura virsotnē, kopējais skata augstums ir vēl lielāks. Pie torņa iekārtota atpūtas vieta, turpat blakus atrodas iecienīta peldvieta.

“Saulrieti”, Cieceres pagasts, Brocēnu novads

GPS 56.656801, 22.555068