Stirnubuks.lv - Rieksti

Rieksti

Žurnāls: 02 | Zilo kalnu Stirnu buks 2018 Maijs

Teksts: Dainis Limanāns | Foto: NO PERSONISKĀ ARHĪVA

Taku skriešana ir individuāls sporta veids. Tu, mežs, tava taka un neviens cits it kā nav vajadzīgs. Tai pat laikā tieši komandā ir spēks. Gan motivējot sevi treniņam, gan izejot uz startu Stirnu buka sacensībās. Turpmāk ik reiz izcelsim vienu komandu, kas tā tāda, kā radās, kas un kāpēc to satur kopā, un lai paši izstāsta! Šoreiz pagājušā gada čempioni un vieni no pretendentiem uz troņa katru gadu. Komanda ar sportisku attieksmi un draudzīgu kopā būšanu. RIEKSTI.

Vēsture

Komanda izveidojās pēc tam, kad sevi jau bija skaļi pieteikusi daiļā komanda ar nosaukumu VSK Noskrien Vāveres. Rieksti – tas bija kā loģisks turpinājums VSK (Virtuālais skriešanas klubs) Noskrien tendencei veidot kluba apakškomandas Skrien Latvija seriāla komandu cīņai. Dalībnieku atlase notika ļoti dabiski un nepiespiesti, jo jau no paša sākuma esam bijuši par parastu skriešanas draugu apvienību.

Pēc taku skrējienu seriāla Stirnu buks komandu ieskaites izveides viss kļuva nedaudz nopietnāk, jo ar katru posmu sapratām, ka varam būt konkurētspējīgi seriāla kopvērtējumā. Ļoti būtisku lomu komandas izveidošanā nospēlēja Volkswagen kausa 2015. gada seriāls.

Atgādinām, ka tas (diemžēl tikai vienu sezonu) bija multisporta seriāls, kurā kopā sacentās kalnu riteņbraucēji un taku skrējēji. Mūsu veidotā komanda ar nosaukumu RIEKSTI MEŽĀ tajā uzvarēja un ieguva divus kausus – par uzvaru komandu kausā 2015. gada sezonā un komandu kausa ceļojošo kausu. Jāsaka godīgi, ka bijām un arī šobrīd esam ļoti švaki riteņbraucēji, bet MTB mači lieliski saliedēja komandas dalībniekus. Minētajam seriālam diemžēl tā bija vienīgā sezona, bet ceļojošais kauss turpina savu ceļojumu un tiek pasniegts Riekstu spēļu uzvarētājam. Riekstu spēles cenšamies rīkot ārpus Rīgas, bet pašas pirmās notika Baltijas jūras krastā Jūrkalnē.

Komanda

Komandā šobrīd ir 14 dalībnieku, kas regulāri pārstāv komandu dažādās sacensībās gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Sastāva izmaiņas pēdējās sezonās ir bijušas salīdzinoši nelielas un jauni komandas biedri parādās tikai tad, ja kāds mums ir ilgstoši iepaticies. Bieži esam saņēmuši jautājumu, kā var iekļūt Riekstu komandā? Jāsaka, ka tas nav ne viegli, ne ātri, bet tas tomēr ir iespējams. Pirmais noteikums ir rieksti. Tiem ir jābūt! Ja tur viss kārtībā, tad atliek būt foršam, bet spēja būt ātram būs kā lietderīgs bonuss. Vieglākais veids, kā neiekļūt Riekstu komandā ir jautājot, kā tajā var iekļūt.

Komandas sastāvs ir ļoti raibs. Mums ir vairāki maratona speciālisti (Uldis, Kristaps, Dainis), vairāki ultru cienītāji (Andris L., Andris R., Didzis, Dmitrijs), rogaininga cienītāji (Edgars un Raimonds), vidējo distanču piekritēji (Jānis, Gatis Š., Gatis K., Dzintars) un pat viens sprintu speciālists (Viktors). Tas viss kopā veido spēcīgu komandu, kura ir konkurētspējīga gandrīz jebkurās skriešanas sacensībās Latvijā.

Kapteinis

Laba komanda bez izcila kapteiņa iztikt nevar un mums tāds ir Dainis, kurš ar savu pašatdevi trasē un komandas mīlestību ārpus tās rāda labu piemēru katram no mums. Dainis par komandas komplektāciju jaunajai Stirnu buka sezonai sāk runāt jau novembrī, bet pēdējās nedēļās pirms starta informē mūs par Stirnu buka aktualitātēm un nemitīgi mūs uzmundrina. Dainis regulāri organizē dažādus komandas sporta pasākumus, kuriem pats izdomā noteikumus un kuros pats parasti arī uzvar. Taisnības labad gan jāsaka, ka uz Riekstu kausa ir atrodami arī citu komandas biedru vārdi.

Līderis

Rieksti nav iedomājami bez Andra Ronimoisa (Džokers). Tieši viņa pievienošanās bija pagrieziena punkts komandas panākumos. Viņš ir izcils ultra garo distanču skrējējs ar specializāciju taku skriešanā un iespaidīgu pieredzi kalnu pārvarēšanā, bet pats galvenais – viņš ir atvērts cilvēks, kurš padara labākus tos, kas ir viņam apkārt. Esam pateicīgi, ka Džokers publiski dalās ar saviem piedzīvojumiem aizraujošos un detalizētos sacensību aprakstos. Mēs zinām, ka visi tos lasa.

Tradīcijas

Rieksti ir komanda ar spēcīgām tradīcijām un mēs uzskatām, ka tas ir viens no galvenajiem iemesliem mūsu panākumiem. Katrs Stirnu buka posms ir atstrādāts līdz pēdējam. Trases izpēte pirms sacensībām, kopēja iesildīšanās pirms starta un sprinta kalna izpēte. Tiklīdz tiek finišēts, īsāko distanču skrējēji ātri dodas atpakaļ trasē, lai ar bungu un balsu palīdzību atbalstītu gan savējos, gan arī visus pārējos skrējējus. Kad sacensības ir noslēgušās, Rieksti dodas pēc godam nopelnītā alus, bet atlikušo laiku pavada skaisto VSK Noskrien Vāveres dāmu kompānijā. Arī pēc sacensībām mēs kopā ar mums tik draudzīgo komandu ierasti dodamies kādā kopīgā pasākumā, lai jau nākamajā dienā sāktu gatavošanos nākamajam posmam.

Ārpus Stirnu buka viens no galvenajiem notikumiem ir Riekstu spēles, kas dažādos formātos pārbauda komandas dalībnieku spēku dažādās ar skriešanu nesaistītās sporta aktivitātēs. Tā, piemēram, šajā pavasarī tika pārbaudītas komandas biedru braukšanas prasmes kartinga trasē, bet pagājušajā pavasarī rādījām meistarību biatlona trasē. No saviesīgajiem pasākumiem augstā cieņā ir Riekstu un Vāveru sezonas noslēguma balle, bet gada pēdējā piektdienā Rieksti tiekas pie alus kausiem, lai dotu pārdrošus solījumus par nākamo skriešanas sezonu.

23_RIEKSTIVAVERES_SBLI_fmt

Sasniegumi un uzvaras formula

Riekstiem kā komandai sezonas galvenās sacensības ir Stirnu buks un mums ir liels gods būt par 2017. gada taku skrējienu seriāla Stirnu buks komandu ieskaites čempioniem un 2016. gada sezonas vicečempioniem. Stirnu buka komandu cīņas ir saspringtas līdz pat pēdējā posma finišam un mēs to patiešām izbaudām. Individuāli Rieksti pagājušajā sezonā izcīnīja dubultuzvaru Lūša sezonas kopvērtējumā (Uldis un Andris R.), 2. un 4. vietu Buka sezonas kopvērtējumā (Dainis un Didzis) un 4. un 6. vietu Zaķa sezonas kopvērtējumā (Kristaps un Jānis). Arī ārpus Stirnu buka komandas dalībniekiem panākumu netrūkst. Tā, piemēram, vienā no ikoniskākajiem Latvijas garo distanču skrējieniem Rīga – Valmiera kāds no Riekstiem ir uzvarējis pēdējos divus gadus (Uldis un Didzis), bet Cēsis Eco Trail pat trīs gadus pēc kārtas (Andris R. un Dmitrijs). Rieksti ir arī aktuālie Zilonis Tumsā (Dmitrijs) un Vilkača maratona (Dainis) uzvarētāji, tāpēc droši sevi saucam par spēcīgāko taku skriešanas komandu Latvijā. Riekstu komandas spēks ir saliedētībā un komandas darbā, jo gandrīz neviens no šiem panākumiem netiek izcīnīts bez citu komandas biedru padoma un palīdzīgas rokas kontrolpunktos. Arī komandas iekšējā konkurence ir būtiska mūsu panākumu atslēga. Kā uzvarēt komandu kausā? Vispirms izveido īstu komandu (nevis vienkārši sapulcini komandā uzvārdus no rezultātu tabulas augšgala). Pirmie Stirnu buka čempioni (Talsu pakalnu sporta klubs) ir tam labs piemērs.

Normāla čaļa slieksnis un komandas rekordisti

Riekstiem patīk sacensība, tāpēc, lai celtu komandas dalībnieku līmeni, komandas iekšienē ir izstrādāti normatīvi, kurus sasniedzot, sevi vari saukt par normālu čali. Kādam no komandas dalībniekiem ir uzskats, ka, cītīgi trenējoties, šos sliekšņus var sasniegt 4 no 5 vīriešiem labākajos skriešanas gados. Tā, piemēram, normāla čaļa slieksnis 5 km distancē ir 17 minūtes un 30 sekundes, pusmaratonā tas ir 1 stunda un 20 minūtes, bet maratonā 2 stundas un 55 minūtes. Šobrīd komandā ir 8 normāli čaļi, bet vēl vairāki no komandas dalībniekiem ir tuvu, lai izpildītu kādu no noteiktajiem normatīviem. Tā ir spēcīga motivācija, ko ļoti novērtē arī pārējie komandas biedri. Jāpiebilst, ka Riekstu maratona rekords šobrīd ir 02:32:19 (Uldis), bet pusmaratonā 01:10:26 (Andris R.). Tie ir nopietni rezultāti, bet, visticamāk, apdraudēti, jo rekordi ir izdomāti, lai tos pārspētu. Tiekamies!

#esesmustirnubuks Nr.2.
Izdevējs: Biedrība “Engures sportam”
Galvenais redaktors: Signis Vāvere
Redaktori: Linda Beldava, Rimants Liepiņš
Mākslinieks: Aldis Rocēns
Fotogrāfi: Mareks Gaļinovskis, Andris Jermuts, Juris Dzenis, Roberts Ivanāns
Korektore: Kristīne Kārkliņa
Druka: Dardedze Hologrāfija
Pārpublicējot materiālus, nepieciešama biedrības “Engures sportam” atļauja.
Žurnālā izmantoti VisitOgre.lv informatīvie materiāli!
Īpašs paldies Dabas parka "Ogres Zilie kalni" taku ekspertiem Jānim Gailim un Robertam Ivzānam! Un, protams, arī atsaucīgajām Ogres novada pašvaldības meitenēm - Ievai Švēdei un Dzirkstītei Žindigai!