Stirnubuks.lv - Līgatnes novads aicina!

Līgatnes novads aicina!

Žurnāls: 06 | Gaiziņkalna Stirnu buks 2018 Septembris

Iesaka: Līgatnes TIC

Līgatnes papīrfabrikas kultūrvēsturiskais centrs un alu pagrabi.

Jau 200 gadu Līgatnes vārds ir cieši saistīts ar papīrfabriku, kas dibināta 1815. gadā. Uzplaukuma laikus fabrika piedzīvoja 19. gadsimta beigās. Līdz ar fabriku auga un attīstījās arī papīrfabrikas ciemats.

Papīrfabrikas vadība savulaik darījusi visu, lai saviem darbiniekiem radītu labvēlīgus dzīves apstākļus. 20.gs. sākumā līgatniešu sociālais nodrošinājums bija viens no augstākajiem Eiropā. Ja šo kompleksu iežogotu sētā, dzīve turpinātos, jo Līgatne līdz ar visaugstākās kvalitātes papīru ražoja arī enerģiju un pilnīgi sevi apgādāja.

Strādnieku mājas, kas tika celtas 20 gs. sākumā papīrfabrikas darbiniekiem, ir saglabājušās līdz mūsdienām un tiek apdzīvotas arī šodien, turklāt tās ir senākās koka rindu mājas Latvijā. Ēkas ir iekļautas valsts kultūras mantojuma pieminekļu sarakstā. Bez strādnieku mājām Līgatnē veiksmīgi ir saglabājusies arī aptieka, skola, slimnīca (mūsdienās sociālās palīdzības centrs) un atjaunotais papīrfabrikas klubs (kultūras nams). Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs ir Eiropas mēroga unikāls strādnieku ciemata pilsētbūvniecības ansamblis, kas 2011. gadā ticis atzīts par Latvijas uzvarētāju konkursā «Eiropas izcilākie tūrisma galamērķi» (European Destinations of Excellency- EDEN).

Unikāli ir Līgatnes alu pagrabi, kuri apzināti vairāk kā 300, izkalti pilsētas apkārtnes klintīs un iežos. Pirmie pagrabi tika izrakti jau 1770. gadā. Pagrabus raka vietējie iedzīvotāji gan savām saimnieciskajām, gan sabiedriskas nozīmes vajadzībām.

Līgatnes pilsētas viesiem tiek sniegta iespēja iepazīt Līgatnes vēsturi, t.sk. 2018. gadā atjaunoto papīrfabrikas strādnieku vēsturisko dzīvokli un apskatīt skaistākās vietas Līgatnes pilsētas centrā, kā arī iepazīties ar vēsturisko līgatniešu dzīvesveidu, dodoties ekskursijā pa Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturisko centru. Zinoša gida pavadībā pilsētas viesi varēs doties ekskursijā pa Līgatnes papīrfabrikas ražotni, apskatīt dzīvojamās ēkas un publiskās iestādes – kultūras namu, slimnīcu, dzemdību namu, aptieku, izglītības iestādes, kā arī doties apskatīt smilšakmens atsegumos veidotās pagrabu alas, kurās vietējie iedzīvotāji uzglabā rudenī ievākto dārzeņu ražu.

Adrese: Līgatnes Tūrisma informācijas centrs, Spriņģu iela 2, Līgatne, Līgatnes novads. Tālr.: +371 64153169; +371 29189707. E-pasts: info@visitligatne.lv. www.visitligatne.lv

 

Līgatnes papīrfabrika

Līgatnes papīrfabrika ir unikāla industriāla kultūrvēsturiska celtne, kurā ražoja dažādus papīra veidus gandrīz 200 gadu garumā no 1815.gada. Pateicoties tai radās Līgatnes pilsēta ar tās vienreizējo reljefu, apbūvi un sociālo modeli. Patreiz jau 4 gadus papīrmašīnas klusē, bet priecājas, ka interesenti nāk tās apskatīt un uzzināt par papīra tapšanas procesu…

Adrese: Līgatnes Tūrisma informācijas centrs, Spriņģu iela 2, Līgatne, Līgatnes novads. Tālr.: +371 64153169; +371 29189707. E-pasts: info@visitligatne.lv. www.visitligatne.lv

Ligatnes_fab_fmt

Tīklu parks

Līgatnē ir tapis unikāls tīklu parks kokos, 8 metrus virs zemes. Līdzīgu parku nav nevienā Baltijas valstī. Tīklu labirints ir veidots tā, lai tev būtu gan droši, gan aizraujoši, tādēļ šūpošanās koku galotnēs ir piemērota lieliem un maziem, dzimšanas dienām un ekskursijām, tematiskiem pasākumiem un pat kāzām.
Noķer drosmi un neaizmirstamas sajūtas kopā ar ģimeni un draugiem!

Darba laiks katru dienu no 10.00 – 21.00 Līgatne, Gaujas iela 4 Tālr., 25779944 info@tikluparki.lv

Amatu māja

Amatu māja atrodas vienā no vēsturiskajām papīrfabrikas strādnieku koka rindu mājām Skolaskalnā, kur savulaik atradusies Līgatnes skola. Tajā iekārtota aušanas darbnīca, apskatāma vietējo amatnieku darbu izstāde un regulāri notiek amatnieku meistardarbnīcas. Dažādu amatu pratēji dos iespēju apmeklētājiem iepazīties ar aušanu stellēs, celaiņu aušanu (jostu aušanas vissenākais veids), karošu grebšanu, tāšu pīšanu, vilnas velšanu, leļļu šūšanu, grozu pīšanu. Iespēja katram izliet savu papīra lapu.

Adrese: Pilsoņu iela 4,Līgatne, Līgatnes novads. Tālr.: +371 29123825. E-pasts: dainaklints@inbox.lv.

151542350498_fmt

Līgatnes dabas takas.

Gaujas NP Līgatnes dabas takas izveidotas 1975. gadā, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar dabu, Latvijā dzīvojošo savvaļas zīdītājdzīvnieku sugām, dabas daudzveidību un aizsardzības nepieciešamību. Dabas taku iežogojumos var novērot aļņus, lapsas, lāčus, stirnas, jenotsuņus, āpšus, lūšus, mežacūkas, vāveres, ežus, kā arī putnus – ūpjus, pūces.

Tālr.: +371 28328800, +371 64153313

E-pasts: dabastakas@ligatne.lv

Laaci_fmt

Padomju slepenais bunkurs

Rehabilitācijas centra „Līgatne” teritorijā 9m zem zemes atrodas labiekārtots bunkurs 2000m2 platībā, kas izbūvēts pagājušā gadsimta 80-tajos gados politiskās un valsts varas elites vajadzībām valsts vadīšanai atomkara gadījumā. Saglabājies viss autentiskais aprīkojums. Individuālās ekskursijas vasaras sezonā: darba dienās plkst.15.00, sestd., svētd. plkst. 12.00, 14.00, 16.00, ziemas sezonā sestd., svētd. 12.00 un 14.00, grupu ekskursijas-jebkurā laikā pieteikt iepriekš. Bunkurs piedāvā realitātes spēli „Objekts X”, „Ballīti bunkurā”, ēdināšanu pazemes ēdnīcā.

Adrese: “Skaļupes”, Līgatnes pag., Līgatnes novads.

Tālr.: +371 64161915, 26467747.

E-pasts: ligatne.info@gmail.com Mājas lapa: www.bunkurs.lv .

0c2a8206a627e4e2afc5bb_fmt

Līgatnes pārceltuve – prāmis

Prāmis pār Gauju Līgatnē ir vienīgā šāda tipa pārceltuve Baltijā. Prāmi veido 2 kopā sastiprinātas laivas, uz kurām ir dēļu klājs. Pāri upei nostieptā trose neļauj prāmi aiznest pa straumi uz leju, bet no krasta uz krastu to pārvieto straumes spēks.

Tālr.:+371 64153169., +37129189707

E-pasts: info@visitligatne.lv;

Mājas lapa: www.visitligatne.lv

pārceltuve- prāmis_fmt

Līgatnes tāšu pinēji

Vienīgie bērza tāšu pinēji Latvijā – Tautas daiļamata meistari. Iespēja aplūkot unikālu tāšu izstrādājumu kolekciju, kas veidota no vairāk kā 100 gadus veciem tāšu izstrādājumiem. Tāšu meistari izstāstīs un parādīs kā var pagatavot vairāk kā 50 tāšu izstrādājumus, ko var lietot saimniecībā. Ja būs vēlēšanās varēsiet izmēģināt veiksmi pats, pagatavojot suvenīru no bērzu tāss. Apmeklējumu pieteikt iepriekš.

Adrese: “Ikneši”, Līgatnes pagasts , Līgatnes novads; Tālr.: +371 26310401

tāšu pinēji_fmt

Vienkoču parks un Kokamatniecības muzejs

Pastaigu un atpūtas parks Līgatnes upes krastā, kur iepazīt dabu, vēsturi un zaļo domāšanu. Daudzveidīgajās zonās izvietoti Līgatnes apkārtnes vēsturisko ēku maketi, koka skulptūras, etnogrāfiskas ēkas un ar kokamatniecību saistītas vēsturiskas lietas. Šeit var apskatīt Latvijā pirmo smilšu maisu māju. Parkā apskatāms Kokamatniecības muzejs, kurā var uzzināt, kā senie amatnieki izgatavoja sadzīves lietas cilvēku vajadzībām. Tematiskos pasākumos ir iespējas piedalīties meistardarbnīcās.

Darba laiks: katru dienu 10:00 – 18:00

Adrese:”Vienkoči”, Līgatnes pag., Līgatnes novads. Tālr.:+371 29329065; E-pasts: info@vienkoci.lv; Mājas lapa: www.vienkoci.lv

Vienkocu parks_fmt

Līgatnes Vīna darītava

Līgatnes vīns tiek gatavots pēc senām senču receptēm, no Līgatnē ievāktiem augļiem un ogām – upenēm, jāņogām, dzērvenēm, rabarberiem, āboliem u.c. Lustūža klints vīna pagraba darba laiks: maijs, oktobris sestd.- svētd., vasarā katru dienu 10.00-18.00 Ziemas sezonā un grupām uz degustāciju iepriekš pieteikties. Vīnu iespējams iegādāties arī Augšlīgatnē, Karošu darbnīcā.

Adrese: Lustūža klints pagrabala, Līgatne, Līgatnes novads, LV-4110. Tālr.: +371 26521467; +371 28602642. E-pasts: ligatnesvinadaritava@gmail.com. Mājas lapa : www.ligatnesvinadaritava.lv;

vīna degustācija_fmt

Tautas zvejniecības aroda muzejs

Muzejs, kurā savākti daudzveidīgi – seni un ne tik seni zvejniecības piederumi. Tas ir stāsts par Gauju un vīriem tās krastos, par to, kā zvejoja mūsu senči un kā to darām šodien. Iespēja arī pašiem pamēģināt savu roku veiklību zvejniecībā. Bet visiem kopā, sēžot pie ugunskura, padomāt, kā nosargāt Gauju un dzīvību tajā, lai Gaujas malas takas nekad neaizaugtu. Apmeklējumu pieteikt iepriekš.

Adrese: Gaujas iela 38, Līgatne, Līgatnes novads. Tālr.: +371 29232837.

E-pasts: rietsaule@inbox.lv

14187276946_8e29162b7b_fmt

Kanoe kempings “MAKARS”

Kempings „Makars” piedāvā labiekārtotas kempinga vietas automašīnām un autobusiem, piknika vietas, telts vietas, kā arī automašīnu stāvvietas. Iespēja doties nobraucienā pa Gauju ar kanoe, kajaku, piepūšamo plostu, airu laivu un koka plostu ar galdiem un soliem.

Gaujas iela 36, Līgatne, Līgatnes novads. Tālr.: +371 29244948 E-pasts: karina@makars.lv, Mājas lapa: www.makars.lv

kanoe makars_fmt

Latvijas Universitātes atpūtas komplekss „Ratnieki”

Ratnieki ir pirmās Latvijas brīvvalsts kultūrvēsturiskais mantojums. To 1930-tajos gados, kā lauku paraugsaimniecību izveidojis tā laika izcilākais latviešu rūpnieks, „Rīgas auduma” īpašnieks Roberts Hiršs. Savu īpašumu viņš novēlēja Latvijas Universitātei, kas šodien to ir pārveidojusi par modernu atpūtas un konferenču centru, nodrošinot līdz 140 viesu uzņemšanu labiekārtotos numuros un piedāvājot plašas telpas pasākumiem.

Adrese: “Ratnieki”, Līgatnes pag., Līgatnes novads. Tālr.: +371 26445211.

E-pasts: administrcija@ratnieki.lv. Mājas lapa: www.ratnieki.lv.

Viesu nams ,,Agave”

Mājīgas telpas jubilejām, kāzu svinībām un semināru rīkošanai līdz 35 personām. Nakšņošana 4 guļamistabās un atsevišķā mājiņā 17 personām. Aprīkota virtuve. Ar malku kurināma pirts un dīķis ar peldvietu. Skaistā lauku ainavā, klusums un miers.

Adrese: ,,Vecžīguri”, Līgatnes novads;tālrunis: +371 26407514. E-pasts: info.vecziguri@gmail.com

Kūrortviesnīca “Līgatne”

Ja vēlaties atpūsties, uzlabot veselību un izskatīties vēl skaistāk, to visu piedāvā rehabilitācijas centra “Līgatne” kūrortviesnīca. Pasakaina daba, profesionāls personāls, medicīniskās tehnoloģijas, relaksējošas un skaistuma SPA procedūras, ēdināšana, viesnīca un dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Piedāvājam veselības un skaistumkopšanas programmas.

Adrese: “Skaļupes”, Līgatnes pagasts, Līgatnes novads Tālr.: +371 64161915, 26467747

ligatne.rehcentrs@gmail.com

www.rehcentrsligatne.lv

Viesu nams ,,Springšļu dzirnavas”

Romantiska viesnīca pie Līgatnes upes. Ideāla vieta kāzām, uzņēmumu ballēm un jubilejām. Viesību un banketu zāles, komfortablas guļvietas viesnīcas numuros līdz 120 viesiem. Latviska pirts, pirtnieks, skaistumkopšana pirtī.

Adrese: Springšļu dzirnavas, Līgatnes pag., Līgatnes nov. Tālr.:+371 22009017

E-pasts: springhotel@online.lv

www.ligatnesdzirnavas.lv

Apartamenti Līgatnes papīrfabrikas kultūrvēsturiskā ciemata dzīvojamās ēkās.

Līgatnes papīrfabrikas strādnieku vajadzībām 19. gs. beigās tika uzbūvētas vairāk nekā 20 koka dzīvojamās rindu ēkas, kas līdz mūsu dienām ir apdzīvotas un saglabājušas savu seno šarmu. Vairāku ēku dzīvokļos tūristiem ir izveidotas naktsmītnes.

Informācija pa tel. +371 29189707, +371 64153169, www.visitligatne.lv

#esesmustirnubuks Nr. 6.
Izdevējs: Biedrība “Engures sportam”
Galvenais redaktors: Signis Vāvere
Redaktori: Rimants Liepiņš, Anda Sproģe
Korektore: Anda Sproģe
Mākslinieks: Aldis Rocēns
Fotogrāfi: Mareks Gaļinovskis,
Andris Jermuts, Juris Dzenis, Santa Sinka
Druka: Dardedze Hologrāfija
Pārpublicējot materiālus, nepieciešama biedrības “Engures sportam” atļauja.
Īpašs paldies Artim Ločmelim (OK Burkānciems),
Kalna Jurim jeb Jurim Stradiņam (atpūtas komplekss “Golgāts”), Pēterim Ločmelim (Piekūni.lv).
Paldies Madonas novada pašvaldībai par atbalsta plecu!
Stirnubuks.lv - Skrieniet, kustieties, trenējieties un elpojiet svaigu gaisu

Skrieniet, kustieties, trenējieties un elpojiet svaigu gaisu

Šis gads man ir iesācies lieliski. Skrienu trīs līdz četras reizes nedēļā, gan izbaudot Siguldas apgaismotos trotuārus dienas tumšajā laikā, gan brīvdienās dodoties Gaujmalas takās, vācot augstuma metrus un lieliskus skatus.

Stirnubuks.lv - Finišs ar smaidu un gandarījumu

Finišs ar smaidu un gandarījumu

Ragavas jāgatavo vasarā un ratus ziemā, bet ar taku skriešanu var aizrauties visu laiku un jebkurš. Mēbeļu dizainers Miks Pētersons no NORDI furniture ar Stirnu buku abonementa kārtā ir lecis visus gadus. Un māka apvienot dinamisko taku skriešanu ar sistemātisko mēbeļu izgatavošanu ir lielisks talants.

Stirnubuks.lv - Ar buku uz kājas - labākās distances Eiropā

Ar buku uz kājas - labākās distances Eiropā

Buks uz kājas ir pamanīts. Anete arī. Ne tikai Latvijā, bet arī citos skrējienos visā pasaulē. Viņas skatījums uz interesantiem skrējieniem var kādu pamudināt izmēģināt savu soli arī ārpus Latvijas.