Stirnubuks.lv - Ko redzēt Saldus apkārtnē?

Ko redzēt Saldus apkārtnē?

Žurnāls: 10 | Kalnsētas Stirnu buks 2019 Jūnijs

Iesaka: turismagids.lv

Saldus novads ir rosīgiem cilvēkiem piepildīts un apskates vērtām vietām bagāts. Ko šajā pusē apskatīt? Šis maršruts noderēs ne tikai atpūtniekiem, bet arī tiem, kas nolēmuši piedalīties gaidāmajā taku skrējienā “Stirnu Buks”, kas norisināsies 8. jūnijā.

Kalnsētas parks un Kalnamuiža

e96e65ccc1ff004a3c-510_fmt

Kalnsētas parks ir iecienīta atpūtas un izklaides vieta. Gar Cieceres upes krastiem un dziļāk parkā atrodamas gan šauras, stāvas un romantiskas taciņas, gan platas takas rāmām pastaigām, līdz ar to sev piemērotu maršrutu parka iepazīšanai atradīs ikviens.

Kalnsētas parka vēsture aizsākās ar Kalnamuižas izveidošanu. 19. gadsimta otrajā pusē gleznainajos un paugurainajos Cieceres upes krastos barons Georgs fon Reke nodibināja muižu ar nosaukumu “Berghof” jeb Kalnamuiža un ierīkoja ainavu parku. Pie muižas tolaik piederēja arī ķieģeļu ceplis, ūdensdzirnavas, spirta brūzis un pienotava. Šobrīd Kalnamuižas kungu mājā, kas celta 1872. gadā, atrodas Saldus tehnikums. Līdz mūsdienām saglabājušās arī vairākās muižas saimniecības ēkas, tajā skaitā ūdensdzirnavas, kas atrodas Kalnsētas parka austrumu daļā.

brivdienu-marsruts-sal_fmt

Cauri parkam līkumodama tek Cieceres upe, kas 17. gadsimtā bijusi kuģojama – hercoga Jēkaba laikā upe izmantota produkcijas pārvadāšanai no Saldus apkārtnes ražotnēm. Mūsdienās parka teritorijā Ciecere ir sekla un akmeņaina, pie estrādes uz upes mākslīgi izveidots neliels ūdenskritums.

Saldus ezers un pilskalns

brivdienu-marsruts-sa_fmt1

Nelielais, bet gleznainais Saldus ezers atrodas pavisam tuvu Saldus centram, tas novietojies ielejā starp vairākiem pakalniem. Ezera platība ir 11,9 hektāri. Pie tā izveidota labiekārtota pludmale ar atpūtas vietu, volejbola un rotaļu laukumiem, vasaras sezonā darbojas arī āra kafejnīca.

Saldus pilskalns atrodas netālu no Saldus ezera krastiem. Kuršu senlietas, kas atrastas tā tuvumā liecina, ka Saldus bijis apdzīvots jau krietni pirms 12. gadsimta. Saldus pilskalns ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis. Par to saglabājušās daudzas teikas, kuras parasti stāsta par saldo dzīvi kalna iekšpusē un beidzas ar teikumu: “Saldu ēdu, saldu dzēru, Saldus kalna galiņā”. Biļļu kalnā, pie ceļa, ir iekārtots stāvlaukums, no kura atklājas brīnišķīgs skats uz Saldus ezeru un pilskalnu.

Saldus – Jaņa Rozentāla pilsēta

brivdienu-marsruts-sa_fmt2

Noteikti nevar nepieminēt, ka Saldus ir gleznotāja Jaņa Rozentāla pilsēta. Mākslinieks dzimis netālu no pilsētas, savukārt vēlāk kādu laiku tur dzīvojis un gleznojis. Tieši tāpēc viņa klātbūtne pilsētā sajūtama teju ik uz soļa.

Piemēram, Rozentāla paša projektētā darbnīca “Sapņu tornis” iekļauta J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja kompleksā Striķu ielā 22, Saldū. Tur izveidota izsmeļoša ekspozīcija par mākslinieka biogrāfiju, daiļradi un dzimtu, bet otrajā stāvā izvietota oriģināldarbu kolekcija, kurā iekļauti mākslinieka gleznotie darbi.

brivdienu-marsruts-sa_fmt3

Savukārt ikviens interesents var izstaigāt arī īpašu maršrutu, kurā iekļautas vietas Saldū, kur mākslinieks reiz dzīvojis, strādājis, guvis iedvesmu un gleznojis. Vairākos maršruta “Pa Rozentāla pēdām Saldū” objektos izvietoti arī gleznu reprodukciju stendi, kuros redzams, kā šo konkrēto vietu savulaik redzējis un savos darbos attēlojis pats mākslinieks. Tāpat Rozentāla glezniecība iedzīvināta arī Saldus pilsētvidē – uz vairāku ēku sienām izveidoti lielformāta gleznojumi pēc Rozentāla darbu motīviem.

Putnu novērošanas tornis Sātiņos un Kalnu dabas taka

apskates-vietas-saldu-_fmt

Putnu aizsardzībai izveidoto Sātiņu dīķu dabas liegumu veido aptuveni 30 mākslīgi veidotu zivju dīķu komplekss, kur pavasaros ligzdas vij gan Latvijai raksturīgie ūdensputni, gan arī Eiropas valstīs reti sastopami un aizsargājami putni. Starp diviem no dīķiem uzbūvēts putnu novērošanas tornis, kura kopējais augstums ir aptuveni 10 metri.

Savukārt Kalnu dabas takas Nīgrandes pagastā garums ir 1,5 kilometri, tā sākas pie Kanavišķu ūdenskrātuves slūžām un ved gar Loša upi. Takā izvietotas norādes un informācija par apskates objektiem – brūnogļu transportēšanai izveidoto dzelzceļa uzbērumu, zilā māla stāvkrastu un Airīšu dižakmeni. Dabas takā iekārtotas vairākas atpūtas un skatu vietas, viena no tām atrodas pie dižozola. Taka ir piemērota gan nesteidzīgām pastaigām, gan pārgājieniem – apmeklētāju ērtībām ir izveidotas laipas, tiltiņi un stāvākās vietās arī kāpnes. Takas galā ir iekārtota ugunskura vieta un nojume piknikam.

Senie spēkrati, šautuve un poligons Zvārdes pagastā

apskates-vietas-saldu_fmt1

Zvārdes pagastā interesentiem ir iespēja iepazīt “Seno spēkratu kolekciju”. To veidojis entuziasts Jānis Dobelis, iekļaujot gan vieglās, gan smagās automašīnas, kā arī motociklus. Ja ir vēlēšanās šo vietu apskatīt, savu apmeklējumu nepieciešams iepriekš pieteikt (tālrunis: 29163603).

Savukārt Zvārdes poligonu izveidoja padomju laikā, kā PSRS gaisa karaspēka mērķpoligonu. Poligona teritorijā atradās ne tikai agrākās zemnieku sētas, bet arī Zvārdes un Ķērkliņu baznīcas, no kurām līdz mūsdienām palikušas tikai drupas, kā arī Rīteļu kapsēta, kura tika pilnībā izpostīta.

Kādreizējā poligona teritorijā – “Lapsās” – šobrīd izveidota šautuve, kurā ikviens interesents gaidīts izmēģināt vai pārbaudīt savas šaušanas prasmes. Zinoši šaušanas instruktori apmācīs un noinstruēs par drošu un pareizu šaušanu.

Ezeres dabas un kultūrvēstures bagātības

apskates-vietas-saldu_fmt2

Arī Saldus novadā atrodamā Ezere var lepoties ar daudz ievērojamiem apskates objektiem. Tur atrodama, piemēram, Ezeres muižas apbūve un baronu Nolkenu dzimtas kapliča, savukārt plašajā muižas parkā apmeklētājus gaida skaisti sakoptas pastaigu vietas, apskatāmi svešzemju sugu koki un krūmi, kā arī dižakmens “Vadakstes valdnieks”, ko muižas ļaudis šurp atvēluši no Vadakstes krasta.

Apskates vērtas noteikti ir arī Ezeres ūdensdzirnavas, kas celtas 20. gadsimta sākumā, kā arī interesantās dzirnavu dīķa slūžas, kas ekspluatācijā tika nodotas 1982. gadā un atgādina kļavas lapas formu.

ezeres-sluzas-10-47103_fmt

Ezeres pagastā atrodas arī Grieze – vieta, kur Latvijas robežu šķērso Kurzemes lielāka upe Venta. Šeit atrodas Griezes baznīcas drupas, kas, pateicoties vietējā mācītāja un draudzes iniciatīvai un darbam, lēnām atgūst savu sākotnējo veidolu.

Latvju rakstu darbnīca, pilsētas izzināšanas spēle un ‘Podnīca’

brivdienu-marsruts-sa_fmt4

Kapelleru nams interesentus sagaida ar dažādām izklaidēm. Piemēram, ievadot digitālajā aplikācijā dzimšanas datus, Latvju rakstu darbnīcā var izveidot savu īpašo rakstu. Tāpat biedrība “Kapelleru nams” piedāvā komandu spēli “Plaukstas lieluma Saldus”. Spēles laikā, apmeklējot 14 objektus pilsētas centrā un izpildot 18 uzdevumus, iespējams iepazīt Saldus vēsturi, personības un vidi. Vēloties izbaudīt abas iepriekšminētās aktivitātes, interesentiem nepieciešams pieteikties, zvanot uz tālruni 28443117.

Savukārt nama pagalma pusē esošajā “Podnīcā” aktīvi darbojas, kā arī savu darbnīcu apskatei piedāvā podnieki Artis Kleinbergs un Dita Zagorska, kas specializējušies svēpētās keramikas izstrādājumu izgatavošanā. Turpat pagalmā atrodas arī ceplis, kur māls iegūst savu īpašo melno nokrāsu. Apmeklējumu vēlams iepriekš pieteikt pa tālruni 26760148 vai 26237575.

Skaistā Jaunauces muižas pils un parks

turisms-1590-51060431_fmt

Jaunauces muižas kungu māja būvēta 19. gadsimta sākumā, ampīra stilā grāfam Mēdemam. 20. gadsimta sākumā arhitekts Makss Aleks fon der Rops veicis interjera atjaunošanu. Muižas ēkā ir saglabājies vēlīnā klasicisma interjeru komplekss, lielākā 19. gadsimta sākuma kolekcija un Latvijā vienīgais autentiskais klasicisma stila kupola gleznojums.

Savukārt pie muižas pils plešas 7,7 hektārus liels ainavu parks ar daudziem svešzemju koku un krūmu stādījumiem, tur atrodas arī neparasts dīķis ar kanālu un pat atjaunots muižas laika tenisa laukums.

125439

ES ESMU STIRNU BUKS 2019. #3(10)
Izdevējs: Biedrība “Engures sportam”
Galvenais redaktors: Signis Vāvere
Redaktori: Rimants Liepiņš, Anda Sproģe-Vāvere
Mākslinieks: Aldis Rocēns
Fotogrāfi: Mareks Gaļinovskis, Juris Dzenis, Andris Jermuts, Santa Sinka
Druka: Dardedze Hologrāfija
Pārpublicējot materiālus, nepieciešama biedrības “Engures sportam” atļauja.
Īpašs paldies OK Saldus vīriem: Oskaram Zērnim, Emīlam Zērnim, Arvīdam Brucim, Uldim Brucim un Saldus sporta dzīves vadītājai Elgai Grotai!
Stirnubuks.lv - Skrējiens līdz Kliņķim

Skrējiens līdz Kliņķim

Taču starp tūkstošiem lūšu, zaķu un susuru ir arī tādi īpatņi, kuri vismaz reizi dzīvē gatavi sevi šaustīt ar apnicīgu šoseju un dalīt trasi ar smacējošiem kravas auto. Viņu stāsts ir dalība labdarības skrējiensoļojumā Rīga-Valmiera un piepildījuma rašana, pieskaroties Sīmaņa baznīcas durvju kliņķim.

Stirnubuks.lv - Stirnu buka likumi

Stirnu buka likumi

Starta likums. Austiņu likums. Apstāšanās likums. Finiša likums. Bet zinu, ka Tu, Stirnubuk, esi brīvs zvērs. Tu skrien, nebaidies grūtību, vienmēr smaidi un gribi sev apkārt redzēt tādus pašus Stirnubukus.

Stirnubuks.lv - Medaļas vērtība

Medaļas vērtība

Skienot es sajūtos brīvs un, ieskrienot smaržīgā pļavā, saplūstu ar kaut kādu pirmatnēju dabas spēku. Susurs manī gan nodomā, ka pietiks ar mazu gabaliņu, te pat gar meža malu. Spēka pilna, pirmo reizi nokļuvusi ārā - takās, meža burvībā, vāvere uzgavilē.