Stirnubuks.lv - Kas šogad notiks taku skriešanas olimpā Monblānā?

Kas šogad notiks taku skriešanas olimpā Monblānā?

Žurnāls: 12 | Piejūras Stirnu buks 2019 Augusts

Teksts: Matīss Vecvagaris

Vēl tikai nedēļa un Baltajā kalnā (“Mont Blanc” tulkojumā no franču valodas) viss sāksies. Pirmo ziemas olimpisko spēļu mājvietā Šamonī (Chamonix) no aptuveni 100 valstīm sabrauks 10 000 taku skrējēji un viņu līdzjutēji. Mazā alpīnisma meka Rietumeiropas augstākā kalna Monblāna (4810 m) pakājē augusta pēdējās nedēļas garumā 17. reizi uzņems planētas galveno taku skrējēju notikumu. Viņu vidū būs 33 Latvijas pārstāvji, kuriem sekosim līdzi no 26. augusta līdz 1. septembrim.

Stirnu buka cilts pārstāvji raduši, ka vienuviet sabrauc četri pieci tūkstoši taku skrējēji ar draugiem un ģimenēm. Citviet tā nav, sacensības ar vairākiem tūkstošiem dalībnieku nav bieža parādība. Katru gadu visā Pasaulē notiek tūkstošiem taku skrējienu ar simtos mērāmu dalībnieku skaitu. Un jo garākas ir sacensības, jo lielāka izdoma rīkotājiem nepieciešama dalībnieku piesaistei. “Ultra-Trail du Mont-Blanc” ir veiksmes stāsts ar divās desmitgadēs mērāmu vēsturi un mēs varam lepoties, ka francūži Šamonī spēj savākt vien divreiz vairāk dalībniekus, salīdzinot ar kādu Latvijas meža pļavu.

Līdzīgi kā Stirnu bukā, kur visi jūtamies kā brāļi un māsas, tā arī nedēļu garajā Monblāna taku skrējienu festiņā katrs pretimnācējs ir savējais kā kilometru virs jūras līmeņa esošajā Šamonī, tā arī takās, kuras ir pārpilnas smaidīgiem skrējējiem pēdējās dienas pirms starta. Lai arī Latvijas pārstāvniecība nepārsniedz procenta trešdaļu, latviešu valodu var dzirdēt gan abos kempingos, gan vietējos veikalos, gan populārajā Breventas takā uz 2525 metru augsto virsotni iepretim Monblāna smailei ielejas pretējā pusē.

Šogad 33 mūsējie izvēlējušies startus piecās pamatdistancēs, neņemot dalību nedēļu ilgajā 300 kilometru pārgājienā PTL ar 30 000 augstummetriem. Šoreiz prioritāte atvēlēta skriešanai UTMB, CCC, TDS, OCC un MCC distancēs, kuru nosaukumi, protams, nav tik skanīgi kā Stirnu buks, Zaķis, Vāvere, Susurs vai Lūsis.

utmb_profil_2018_fmt

Vai Andris Ronimoiss uzvarēs UTMB?

171 kilometrs un 10 300 augstummetri apkārt majestātiskajam Monblānam cauri septiņām ielejām, izskrienot trīs valstu Francijas, Itālijas un Šveices takas, ir teju katra taku skrējēja sapnis. Kopš 2003. gada aptuveni 2 300 dalībniekiem tiek dota iespēja 46 stundās pieveikt kāroto distanci ar 10 virsotnēm, kas atrodas 1800-2500 metrus virs jūras līmeņa. Trasē ir 16 kontrolpunkti, kas nozīmē, ka dalībniekiem ir jāspēj būt pašpietiekamiem 4-5 stundas gan dienā, gan naktī, nesot līdzi atbilstošu ekipējumu, kas kalnos var noderēt lietū, vējā un sniegā. Lai kontrollaikā tiktu līdz finiša arkai, sacensību rīkotāji aprēķinājuši nepieciešamos ITRA (Starptautiskā taku skriešanas asociācija) 420-430 snieguma punktus (performance index) un iesaka apgūt pieredzi kalnu pārgājienos.

Piektdienas, 30. augusta vakarā plkst. 18 pēc Francijas laika uz starta līnijas stāvēs divarpus tūkstoši dalībnieki, no kuriem divām trešdaļām izdosies atgriezties Šamonī savām kājām apskrienot Balto kalnu. Vidējais trasē pavadītais laiks būs 40 stundas, kas nozīmē to, ka lielākā daļa distancē atradīsies divas naktis un sacensību centrā atgriezīsies jau citā mēnesī – 1. septembra rītā vai pusdienas laikā.

UTMB_fmt

Latviju pārstāvēs seši taku skrējēji:

ANDRIS RONIMOISS # 26 (ITRA 871 pts)

KASPARS ADIJĀNS # 1015 (ITRA 621 pts)

EDGARS KOKORĒVIČS # 1248 (ITRA 582 pts)

EDGARS BREMZE # 382 (ITRA 580 pts)

INTARS OPOLAIS # 1814 (ITRA 525 pts)

ARNIS AVOTS # 2127 (ITRA 492 pts)

Pērn no sešiem mūsējiem finišu sasniedza četri un viņu vidū bija arī šoreiz startējošais Edgars Kokorēvičs, kurš centīsies uzlabot savu rezultātu (39:42:11 un 710.vieta). Stirnu bukā Lūša distancē TOP 20 skrienošais valmierietis finišējis visos Siguldas kalnu maratonos (SKM) kopš 2010. gada. Pirms pieciem gadiem Edgars finišēja Monblāna CCC distancē ātrāk par 20 stundām, lai pērn atgrieztos taku skrējēju mekā Šamonī un dotos karaliskajā UTMB trasē. Šogad Kokorēviča reitings finišu prognozē ap 34 stundām, kas būtu vērā ņemams uzlabojums un ļautu finišēt septembra pirmajās stundās.

Startēt UTMB divus gadus pēc kārtas ir izcils veiksmes stāsts, jo šogad izlozei bija pieteikušies rekordliels (7861) kvalifikācijas punktus savākušie starta gribētāju. Otrs veiksminieks ir Arnis Avots, kuram loterijā veicās trīs reizes pēc kārtas – aizpērn CCC (21:36:18 un 800.vieta), pērn TDS (25:22:10 un 400.vieta) un šogad pilna lozē galvenajā taku olimpā UTMB. Matemātika saka, ka finišēt vajadzētu svētdienas rītā ap populārajām 40 stundām, kas nozīmē, ka garlaicīgi nebūs ne mirkli un trasē sastaps simtiem līdzīgo.

Kokorēviča vārda brālis Edgars Bremze un viņa cīņu biedrs Intars Opolais ir Lūša distances patrioti, jo Ikšķiles komandas “Izturība” pārstāvjiem nemaz cita distance nederētu. Jūlija miklajā Stirnu buka posmā Alūksnē sarkani tērptajiem puišiem bija lietus mazuma piegarša, jo komanda nākamajā dienā Cēsīs kuplā skaitā turpināja mērcēties Latvijas vienīgajā pusgarajā triatlona pasākumā “Neoficiālais Ironman Half”. Abi ikšķilieši Monblāna takas baudīja 2016. gadā, kad startēja TDS distancē – Edgars Bremze (29:28:28 un 589. vieta) un Intars Opolais (32:30:27 un 1003. vieta) un tad pacietīgi gaidīja veiksmi izlozē, kurai šogad janvārī palīdzēja arī pērnruden novembra beigās Omānā apmeklētais Monblāna organizatoru sarīkotais 136,8 kilometru pārbaudījums ar 7800 augstummetriem. Edgara Bremzes reitinga punkti ir teju identiski sava vārda brāļa iespētajam pēdējo 36 mēnešu laikā, tāpēc abiem prognozētais finiša laiks ir vienāds. Savukārt Intars Opolais distancē varētu pavadīt 37-38 stundas un finišu sasniegt agrā svētdienas rītā.

Pragmātiski UTMB gatavojas Kaspars Adijāns, kurš Buka distancē trenē ātrumu, bet Vilkaču maratonā vāc 2000 augstummetrus, kuriem nedēļu vēlāk kā rozīnīti uzliek otro vietu “Cēsis Eco Trail” 50 kilometru skrējienā. Rogainingos rūdītais taku skrējējs pirms trim gadiem bija vienā TDS trasē ar abiem ikšķiešiem, kur ierindojās visai augstajā 215. pozīcijā (24:45:22). Divkārtējam Vilkaču maratona finišētājam ir pieredze arī super garos taku skrējienos, tā piemēram, pirms diviem gadiem tika pieveikts 214 kilometru garais igauņu “Laulasmaa Ultra” ar 2350 augstummetriem, distancē pavadot vairāk nekā diennakti (26:59:19). ITRA reitings pieļauj finišu 31-32 stundās, kas ir tuvu tam, lai paspētu sasniegt Šamonī augusta mēnesī vismaz pēc vietējā Francijas laika.

Andris Ronimoiss parūpējies par pirmo izlikto UTMB dalībnieku Latvijai šo sacensību vēsturē. Lai arī iepriekšējos gados Mārtiņš Puriņš (2014) un Romāns Evarts (2018) skrēja ar starta numuriem, kas ir mazāki par 150, šogad pirmo reizi mūsējam skrējējam tiks pievērsta īpaša uzmanība.

Pērn 6. vietu izcīnījušais Romāns Evarts (22:38:29) nebija ne favorītu TOP 25 sarakstā, ne ASV medija “I Run Far” 42 taku skrējēju apskatā. Neprognozējamajā skrējienā no 25 favorītiem finišu sasniedza vien septiņi vīri. Bez sponsoru apdrukas uz ekipējuma Latvijas pārstāvis TOP 10 ielauzās pēc 124 kilometriem un noslēdzošajā ceturtdaļā pietuvojās 5. vietai trīs minūšu attālumā un noslēdza olimpisko sešinieku. Kā pirms gada finišā atzina Romāns Evarts, tad četru mēnešu treniņu darbs vainagojās panākumiem un zināmajā trasē skrēja ar pārliecību, tādējādi projekta UTMB TOP 10 mērķi apsteidzot par gadu.

Šogad Andris Ronimoiss izlikts ar 12. numuru kopā ar citām Pasaules līmeņa zvaigznēm un visu izšķirs skrējēju sagatavotība un piemērotība laikapstākļiem. Katrīna Poleti (Catherine Poletti) uzvarētāju finišā cer sagaidīt sestdien, 31. augustā ātrāk par trijiem pēcpusdienā pēc vietējā laika (ap 15.45 pēc Latvijas laika).

16 gadu laikā uzvarētāji bijuši no sešām valstīm, taču pēdējie septiņi gadi rādījuši, ka tev jābūt vismaz francūzim, ja vēlies sapņot par uzvaru planētas prestižākajā taku skrējienā. Pa trim uzvarām ir katalānim Kílian Jornet Burgada, francūzim François D’Haene un pērnajam čempionam Xavier Thevenard, kurš startēs arī šogad (Nr. 5 un 903 ITRA punkti) un jau pēc divām nedēļām uzzināsim, vai UTMB būs sagaidījis savu pirmo četrkārtējo uzvarētāju.

Par nelielā auguma francūzi augstāk reitingā ir ASV pārstāvis Hayden Hawks (Nr. 1 un 921 ITRA punkti), Andra Ronimoisa labi iepazītais spānis Pau Capell (Nr. 2 un 919 punkti) un vēl viens ASV taku skrējējs Tim Tollefson (Nr.4 un 907 reitinga punkti). Atšķirībā no pagājušā gada, šoreiz nestartēs abi ITRA reitinga līderi Jim Walmsley no ASV un “Skyrunning” profiņš Kílian Jornet Burgada, kuri pērn sacensības nepabeidza. Tas vēlreiz apliecina mūsu vadošā skrējēja teikto, ka sportista reitings nedodas trasē, bet to dara reāli cilvēki.

Pēc diviem veiksmīgiem startiem CCC distancē (6. vieta pērn un 19. vieta aizpērn) Andris Ronimoiss ir gatavs UTMB izaicinājumam. ITRA cipari rāda, jo garākas distances, jo labāku sniegumu uzrāda latvietis. Tiesa, XXL kategorijā (ar uzvarētāja laiku virs 17 stundām) mūsu vadošais skrējējs nav līdz šim startējis un būs tumšais zirdziņš sacensību apskatniekiem. Par spīti ķibelēm gada sākumā, šajā sezonā Andris Ronimoiss piedzīvo savu augstāko reitingu, kas kāpis visus iepriekšējos gadus. Pasaules tūres posmos šovasar izcīnīti divi sudrabi Austrijas “Mozart 100” un Šveices “Eiger Ultra-Trail” un nupat Andorā aizvadīta ražīga treniņnometne, kas liek cerīgi vērties UTMB virzienā. Pērnajam Latvijas rekordam šogad jākrīt tāpat kā vairāku elitnieku skalpiem.

Andris Ronimoiss un Anete Švilpe

Andris Ronimoiss un Anete Švilpe

 Kā Anete Švilpe šoreiz spīdēs CCC trasē?

101 kilometrs un 6100 augstummetri mazāk raksturo UTMB vecāko brāli nekā tas, ka trase atbilst pamatdistancei, no kuras noņemti pirmie 40 procenti, tādējādi startu pārceļot Itālijā otrpus Baltajam kalnam, saglabājot skriešanu cauri tām pašām trim valstu Itālijas, Šveices un Francijas kalnu takām. 26 stundu skrējienā trijos viļņos piektdienas, 30. augusta rītā plkst.9 dosies ap 1900 dalībnieki un ātrākajiem nebūs iespēju Šamonī nonākt ātrāk pirms episkā UTMB starta.

Lai finišētu kontrollaikā, organizatori aprēķinājuši nepieciešamos 400 ITRA reitinga punktus. Dalībnieku vidējais trasē pavadītais laiks ir 20 stundas. Latviju šogad pārstāvēs astoņi taku skrējēji:

 ARTŪRS VADZIS # 3168 (ITRA 749 pts)

ANETE ŠVILPE # 3134 (ITRA 664 pts)

KRISTAPS KANNA # 3497 (ITRA 637 pts)

LINDA BOLDĀNE # 3333 (ITRA 626 pts)

MĀRTIŅŠ KRŪMIŅŠ # 4434 (ITRA 517 pts)

INGA KĀPIŅA # 3680 (ITRA 496 pts)

IVARS PIKŠĒNS # 4694 (ITRA 492 pts)

AUSTRIS LEPIKSONS # 5410 (ITRA 432 pts)

 Viens punkts ITRA reitingā šķir Latvijas izlases taku skrējēju Artūru Vadzi no iekļūšanas CCC favorītu sarakstā, kur 123 vīru augšgalā ir trīskārtējais Pasaules čempions spānis Luis Alberto Hernando-Alzaga (907 punkti). Taču nav pamata domāt, ka latvietis varētu palikt ārpus labāko TOP 100, kaut arī savā pirmajā tālajā 2012. gadā Monblāna skrējienu debitants finišēja 133. vietā. Jau pēc gada UTMB tika pieveikts ātrāk par 30 stundām (29:46:56) un izcīnīta visai augstā 109. vieta. Pēc vairāku gadu veiksmīgiem startiem augsta līmeņa mačos Kanāriju salās, Itālijas dolomītos, Jaunzēlandē, Norvēģijā un citur Artūrs Vadzis pērn atgriezās Monblāna pakājē TDS distancē (15:53:50) ar 19. vietu un personīgo rekordu ITRA reitingā, iepriekšējā gadā uzvarot arī pašmāju SKM. Šogad otro reizi veiksmīgi pārstāvētas sarkanbaltsarkanās krāsas Pasaules čempionātā ar otru labāko rezultātu izlasē. Pēdējais lielais pārbaudījums bija skarbajā pašmāju Vilkaču maratonā izcīnītā trešā vieta. Skrējēju no Drustiem ar karjerā augstāko reitingu CCC finišā varētu sagaidīt pēc 14 stundām piektdienas vakarā ap pusnakti pēc Latvijas laiku.

Daiļā dzimuma favorītu sarakstā iespējams tikt sākot no 650 ITRA punktiem, kas 40 dāmu bariņā Anetei Švilpei dod 36. starta pozīciju. Pērn CCC izcīnītā 21. vieta (17:09:26) liek cerēt par vismaz stundu labāku rezultātu, kas pēdējo divu gadu SKM uzvarētājai un Latvijas vadošai taku skrējējai ir pa spēkam. Buka distances TOP3 skrējēja pēdējos trīs gadus palīdzējusi Latvijas izlasei PČ taku skrējienos un arī šogad bija spiesta izlaist Tērvetes un Saldus posmus, jo palīdzēja komandai un Madeiras takās izcīnīja 8. vietu 85 kilometru sacīkstēs. Līdz Monblānam būs piemirsusies arī pagājušā mēneša nedienas Itālijas dolomītos, lai ar jaunu pieredzi kāptu vēl augstāk spriedzes pilnajā CCC.

Pērn ar CCC 11. vietu pie TOP 10 vārtiem klauvēja Linda Boldāne (15:16:35), noskrienot karjerā labāko skrējienu. Izmantojot iespēju, ko dod atrašanās savas valsts trijniekā, ņemot vērā ITRA reitingu, Supervaroņu koptreniņos rūdītā skrējēja izmantoja izdevību atkārtotam startam Monblānā bez skarbās loterijas. Pirmo divu Vilkaču maratona uzvarētāja šopavasar triumfēja arī Polijas 50 kilometru “Salamandra Ultra Trail”, savukārt vasaras sākumā bija komandas līdere un vilcējspēks Latvijas izlasē Portugālē. Labvēlīgu apstākļu sakritība varētu veicināt Lūša distances TOP 3 skrējējas nokļūšanu CCC ātrāko dāmu desmitniekā. Ticēsim, ka veiksmi nesīs arī starta numurs 3333, kas 33 skrējēju plašajā Latvijas komandā būs viens no vieglākajiem, mājiniekiem sekojot līdzi notikumiem trasē.

No astoņiem Latvijas pārstāvjiem CCC puse ir startējuši Latvijas izlasē PČ taku skrējienos, tostarp Inga Kāpiņa, kuras aizpērnais sniegums Itālijā ir viens no labākajiem skrējējas karjerā. Pēc nedēļas siguldietei būs atgriešanās Monblāna takās, kur CCC trasē pirms trim gadiem noslēgts dāmu TOP 100 (23:01:38) un šogad ITRA reitings ļauj cerēt, uzlabot pirmrezultātu par aptuveni 100 minūtēm. Gatavojoties atbildīgajam startam, šogad Stirnu bukos izvēlēto sacensību garumi tikai auguši, sākot no Bukiem sezonas ievadā līdz Lūšiem vasarā un skaudrā Vilkača pārbaudījuma jūlija svelmē.

16 stundās distanci varētu pabeigt apņēmīgais Kristaps Kanna, kuram šīs būs pirmās tik augsta līmeņa sacensības. Tiesa, pērn Rumānijā līdzīgā distancē “Transylvania One Hundred” izcīnīta 6. vieta (18:55:35), kas ir karjeras labākais sniegums. Tikmēr Mārtiņš Krūmiņš savas izredzes vērtē pieticīgāk, piesakoties otrajā starta vilnī, par ko liecina viņa dalībnieka numura pirmais cipars. 20-21 stundās finišu vajadzētu sasniegt, šaubas nerada arī pieredze 2016. gada Monblāna TDS trasē un šī gada starts 150 kilometru “West Highland Way Challenge Race” takās Anglijā, kā skrējienos Jaunzēlandē, Nīderlandē, Beļģijā un kaimiņzemes Kuršu kāpā. 21-22 stundās CCC distanci varētu paveikt Ivars Pikšēns, kura pieredzes bagāžā ir skrējieni Šveicē izskatīgā Materhorna un Eigera pakājē, kā arī citi taku skrējieni Spānijā, Polijā un Francijā Monblāna maratona ietvaros. Savukārt tuvāk kontrollaikam (24-25 stundās), sestdienas, 31. augusta rītā skrējienu varētu pabeigt vēl viens Stirnu buku cilts pārstāvis Austris Lepiksons.

Kādu sniegumu TDS demonstrēs Ainārs Kumpiņš?

Paši organizatori TDS dēvē par skarbāko Monblāna distanci, kas šogad ar 145 kilometriem un 9100 augstummetriem ir ieguvusi jaunu un nebijušu veidolu. Ja iepriekš uzvarēt varēja 13 stundās, tad šogad trešdienā, 28. augustā plkst.4.00 no rīta Itālijas Courmayer startējušos ātrāk kā pēc 19 stundām Šamonī neviens negaidīs. Skrējiens, kas allaž jau startā uzreiz pēc Vangeļa akordiem izretina 1600 dalībniekus ar melnajām kalnu slēpošanas trasēm, šoreiz būs īpaši nesaudzīgs. Uz 42 stundām pamainīts ir arī kontrollaiks, lai finišu varētu sasniegt ar 410 ITRA reitinga punktiem. Latviju pārstāvēs 10 taku skrējēji, tostarp vairāki pieredzes bagāti veterāni:

 AINĀRS KUMPIŅŠ # 6073 (ITRA 760 ITRA pts)

MATĪSS HARITONOVS # 6454 (ITRA 666 pts)

IVARS SEDLENIEKS # 6830 (ITRA 587 pts)

AGRIS NOVIKS # 6898 (ITRA 576 pts)

KRISTAPS CERIŅŠ # 7004 (ITRA 566 pts)

EMĪLS GAILIS # 7398 (ITRA 509 pts)

VALDIS KULPE # 7468 (ITRA 500 pts)

GUSTS LINKEVICS # 7562 (ITRA 490 pts)

HARALDS KRIEVS # 7951 (ITRA 439 pts)

ANTRA FREIBERGA # 7210 (ITRA 428 pts)

Līdzās Andrim Ronimoisam un Anetei Švilpei trešais Latvijas taku skrējējs favorītu sarakstā ir šogad brīnumainus rezultātus demonstrējušais Ainārs Kumpiņš, kurš TDS starta sarakstā izlikts ar 58 numuru starp 65 skrējējiem ar augstāko reitingu. Pērn krietni īsākajā TDS (122,8 km un 6775 am) piedzīvota neveiksme, taču sasniegts finišs (25:38:45 un 430. vieta), kam gadumijā sekoja 2. vieta Zviedrija trīs dienu 100 jūdžu “Sandsjöbacka Trail”, pavasara trešā vieta Oslo “Eco Trail” 80 kilometros un pārliecinoša debija Pasaules čempionātā Portugālē, Latvijas komandā uzrādot trešo labāko rezultātu. Nevar nepieminēt divos asfalta skrējienos demonstrētos brīnumus, 12 stundās ap Māras dīķi pieveicot 152 kilometrus un vasaras saulgriežu īsākajā naktī Rīga-Valmiera 107 kilometros 8 stundās un 10 minūtēs pietuvojoties 1992. gada trases absolūtajam rekordam (8:01:38). Pats skrējējs vēlas TDS finišēt pieticīgās 24 stundās, taču matemātiski var pacensties pērno rezultātu uzlabot par trim stundām, kaut distance būs par piektdaļu garāka un trešdaļu stāvāka. Un nevarētu teikt, ka iepriekšējā trase bija dikti skrienama.

Nosacīta atgriešanās TDS trasē būs arī nule “Cēsis Eco Trail” 78 kilometru pamatdistancē uzvarējušajam Matīsam Haritonovam, kurš pērn (23:15:42) ieņēma 246. vietu. Stirnu buka saimes Lūšu TOP 5 iemītnieks savu labāko sniegumu demonstrēja aizpērn, SKM kāpjot uz pjedestāla trešā augstākā pakāpiena un, pēc velnišķīgā reitinga, šogad Šamonī varētu finišēt ātrāk par 26 jaunajā TDS trasē pavadītajām stundām.

Ja nepieciešams padoms, kā uzvesties Monblāna masīvā dažādos laikapstākļos dienā un naktī, tad Ivars Sedlenieks būs viens no piemērotākajiem kandidātiem, pie kā vērsties, jo kopš 2008. gada CCC viņš septiņreiz startējis Monblāna skrējienos un vienmēr pamanījies finišēt. Pieredzējušais distanču slēpotājs savām acīm redzējis, kā skrējiens ir audzis un mainījies pēdējā desmitgadē līdz ar taku skriešanas attīstību visā Pasaulē. Trim UTMB startiem pieskaitāmi trīs TDS skrējieni, no kuriem komentārus neprasa 2012. gadā pieredzētie laikapstākļi. Un šogad pagarinātais TDS sola jaunus izaicinājums veterānam, kas var pacīnīties par augstu vietu savā V3 vecumgrupā virs 60 gadiem. Finišs ceturtdienas rītā gaidīs pirms 30 trasē aizvadītām stundām.

Trīs TDS finiši un pa vienam pieveiktam UTMB un CCC ir arī Emīlam Gailim, kurš līdzīgi kā Dainis Limanāns nav izlaidis iespēju, finišēt visos SKM kopš 2009. gada. Taču bēdīgāk klājies ar Vilkača maratona pieveikšanu, tas pagaidām nav devies rokā, tāpēc tas būs kā papildus stimuls ceturtajam TDS, kur varētu aiziet 34 stundas. Izturības stiprināšanai savulaik pieveikti kalnu taku skrējieni Kanāriju un Madeiras salās, kā arī Istras pussalā.

30 stundās līdzīgi kā Ivars Sedlenieks TDS varētu pieveikt Agris Noviks, kurš Monblānā vēl nav skrējis, taču pārbaudījis spēkus Kanāriju salās un Itālijas dolomītos. Savukārt Kristaps Ceriņš, pateicoties veiksmīgai izlozē, pie TDS nonācis pēc pērnā CCC (17:36:16 un 264. vieta). Lūša TOP 30 skrējējs pēc 30-31 stundām trasē varētu tuvoties finišam Šamonī centrā. Arī Lūša distancē trenētajam Ikšķiles izturībniekam Valdim Kulpem šis būs lielākais taku skriešanas karjeras izaicinājums, jo līdz šim garākā distance ir 2016. gadā kontrollaikā pieveiktais iepriekšējā izmēra TDS ar 119 kilometriem un 7350 augstummetriem. Pirms trim gadiem skarbā distance prasīja 32 ar pusi stundas, šoreiz pasākums varētu ieilgt vēl par pāris stundām. Nākamais solis pēc aizpērnā CCC būs arī Gustam Linkevicam (22:42:19 un 961. vieta), kurš šoreiz trasē varētu pavadīt ap 35 stundām. Līdz nākamās dienas vakaram jeb aptuveni 39 stundas jaunajā trasē atradīsies vēl viens lūsis Haralds Krievs. Savukārt ar vairāk nekā 40 stundām TDS trasē un pietumsu otrajā vakarā jārēķinās Antrai Freibergai, kura pērn netika galā ar nosacīti vieglāko CCC distanci. Nelielu optimismu vieš pērnruden Polijā pieveiktie 102 kilometri ar 3800 augstummetriem (20:56:28).

 Ko sagaidīt no OCC un MCC skrējējiem?

 55 kilometru OCC ar 3500 augstummetriem ir tradicionālais ceturtdienas skrējiens UTMB trases noslēdzošajā ceturtdaļā ar sākumu Šveicē un finišu zem tās pašas arkas Šamonī centrā. 1200 dalībnieku vidū būs arī seši Latvijas pārstāvji, kas mēģinās iekļauties 14 stundu kontrollaikā. 340 reitinga punktu nosacījumu izpilda visi mūsējie.

 ROBERTS SUKONOVS # 10504 (ITRA 632 pts)

ARTIS PŪCĪTIS # 10690 (ITRA 573 pts)

AIGARS BEKS # 11117 (ITRA 503 pts)

LELDE RONIMOISA # 10614 (ITRA 491 pts)

AIVARS SPŪLIS # 11430 (ITRA 461 pts)

ARTIS DOBULIS # 11572 (ITRA 435 pts)

 Nepilnās astoņās stundās jāfinišē Vilkaču maratona speciālistam un Stirnu bukā ātri skrienošajam Zaķim Robertam Sukonovam. Pie Lūša distances pieradušajam Artim Pūcītim OCC trasē prognozējamas virs astoņām stundām, kamēr ar nepilnām 10 stundām jārēķinās Aigaram Bekam, kura kontā ir ne tikai virkne Lūšu, bet arī visas klasiskās Monblāna distances UTMB, CCC, TDS un pat elitārā PTL, kurā šogad mūsējie nestartē. Tāpēc šomēnes netaisnībai jāliek punkts un azotē jāieliek arī OCC finišs.

Stirnubukā Zaķu distancē skrienošā Lelde Ronimoisa pērn OCC pieveica nepilnās 11 stundās (10:55:55 un 857. vieta), tāpēc šogad ar jauno uzvārdu pērnais rezultāts jāuzlabo par vismaz stundu. 11 stundās jāiekļaujas Aivaram Spūlim, kurš pērn bija viens no Omānas 136 kilometru garā skrējiena Latvijas izturībnieku finišētājiem. Protams, OCC ir īsāka distance, tāpēc ikšķilietim ikdienas treniņiem vairāk piemērotas ir Šoko izkoptās Lūša trases. Divas stundas pirms kontrollaika finišēs arī Artis Dobulis.

Monblāna festivāla nedēļa sāksies pirmdien, 26. augustā ne tikai ar PTL pārgājienu, bet arī ar visai jaunā MCC startu Šveicē. 40 kilometru distancē ar 2300 augstummetriem dosies 1000 dalībnieki, kuru vidū būs arī divi mūsējie

 ANTONS KRANGA # 13999 (ITRA 617 pts)

EDGARS KUĢENIEKS # 14134 (ITRA 487 pts)

 290 ITRA punkti ir abiem un par finiša sasniegšanu 10 stundās nav jāsatraucas. Rīga-Valmiera 100. kilometrā ar fotoaparātu LČ 100 km dalībniekus fiksējušais Antons Kranga pieredzi krājis ASV, Portugāles, Itālijas un Spānijas kalnu taku skrējienos, tāpēc finišā Šamonī sagaidāms nepilnās piecās stundās. Savukārt pērn un aizpērn Kanārijās 125 kilometru taku ultru pieveikušais Edgars Kuģenieks MCC distanci veiks sešās stundās.

 Izmaiņas nākamā gada kvalifikācijā

 Tikmēr tiem, kuri savam Monblāna skrējienam vēl tikai gatavojas, der zināt, ka nākamgad sagaidāmas nelielas izmaiņas kvalifikācijas noteikumos. Ja pēdējos trīs gados, piesakoties UTMB derēja trīs noskrietas sacensības ar 15 punktu summu, tad nākamajam gadam derēs 10 punkti divos skrējienos. CCC distancei pietiks ar 6 punktiem divās sacensībās līdzšinējo 8 punktu vietā. Savukārt skrējienam OCC būs nepieciešami 4 punkti divos skrējienos, ne vairs 6 kā šogad. Taču TDS ar 8 punktiem divos skrējienos paliek bez izmaiņām. Ņemot vērā, ka maksimālais sacensībās nopelnāmo punktu skaits ir seši, tad atkal ir iespējams pieteikties CCC, pirms tam finišējot vienā lielizmēra skrējienā. Savukārt pirms pieteikuma UTMB būs jādodas ierastajās punktu medībās ārpus Latvijas.

Vairāk informācijas par dažāda līmeņa kvalifikācijas skrējieniem meklējama – https://itra.run

Īkšķu turēšanai augusta pēdējā nedēļā noderēs – https://utmbworld.com

#IeskrienMežā