Stirnubuks.lv - Iepazīsti Piebalgu visā tās krāšņumā

Iepazīsti Piebalgu visā tās krāšņumā

Žurnāls: 03 | Piebalgas Stirnu buks 2018 Jūnijs

Teksts: Piebalgas TIC | Foto: J. Šāvējs, V. Johansone, K. Pirktiņa, L. Petkēviča, A. Ošiņš

Piebalgas vārds pirmoreiz vēsturē fiksēts 1244.gadā, kad Zobenbrāļu ordenis, sadalot Tālavas zemi, ieguva galvenos tirdzniecības ceļus gar Gaujas upi uz Tērbatas un Pleskavas pilsētām letgaļu valdnieka Tālivalža dēla Ramekas zemē.

Pēdējos divus gadsimtus Piebalga ir vieta, ko var dēvēt par latviešu kultūras šūpuli, jo no tās nākusi liela daļa mūsu dižgaru, tomēr ne tikai patriotisks atskats vēsturē ir iemesls, lai Stirnu buki turp dotos šīs vasaras pilnbriedā!

Jaunpiebalgas novads atrodas Vidzemes Centrālajā augstienē ar Gauju, kalniem, lejām un līkumotiem ceļiem. Šeit Stirnu bukiem velti meklēt taciņas vai ierasto mežu, toties pakalni, ezeri, lauku sētas, ganības un ceļu tīklojums veido neaizmirstamu un īpaši Piebalgai raksturīgu ainavu. Nereti šķiet, ka atrodies lielā Brīvdabas muzejā!

Ar Piebalgu nepiebaldzēni parasti saprot gan Vecpiebalgas novadu (apvienoti Inešu, Kaives, Taurenes, Dzērbenes un Vecpiebalgas pagasti), gan Jaunpiebalgas novadu (apvienoti Jaunpiebalgas un Zosēnu pagasti).

KO VĒL REDZĒT, IZJUST UN DARĪT PIEBALGĀ

Jaunpiebalgas Svētā Toma evaņģēliski luteriskā baznīca

50293

Gaujas iela 23, Jaunpiebalga

Viena no skaistākajām Latvijas baznīcām ar ozolkoka altāri un kanceli. Te var klausīties vācu firmas “G.F. Steinmeyer” ērģeļu skanējumu, tās bērnībā spēlējis komponists Emīls Dārziņš. 2013. Gadā baznīca restaurēta. Pie baznīcas atrodas pēc tēlnieka K. Zāles meta veidots piemineklis un ozolu birzs Brīvības cīņās (1914-1920) kritušo draudzes locekļu piemiņai. Baznīcas apmeklējums par ziedojumiem.

Jaunpiebalgas novadpētniecības muzejs

50655

Gaujas iela 41, Jaunpiebalga

Ekspozīcija par jaunpiebaldzēniem senāk un tagad, izsūtījuma laiks, etnogrāfiskā daļa, par Jaunpiebalgas Svētā Toma baznīcu un mācītājiem, skolu vēsture. Iepriekš piesakoties, ir iespēja piedalīties aktivitātēs: sviesta kulšanā, rakstīšanā ar tinti.

Viensēta “Siliņi”, kupolmājas

50331

GPS 57.1586, 26.0176, Jaunpiebalgas nov.

Jaunpiebalgas pagasta “Siliņi” ir atvērta, radoša un iedvesmojoša vieta pašrealizācijai un dzīvei laukos. Šīs viensētas teritorijā ir izveidotas kupolveida dzīvojamās mājas un radošā darbnīca, kas ir ļoti interesanti un iederīgi kā ainavas elementi.

Kupolmājas ir vieta, kur nākt kopā, apgūt senās amatu prasmes un iemaņas, īstenot radošus kokapstrādes, metālapstrādes un keramikas projektus, saturīgi un jautri pavadīt laiku.

https://www.facebook.com/DomeSociety

Viņķu kalns

50684

GPS 57.1471731, 26.0765153, Jaunpiebalgas nov.

Elpu aizraujošs skats pāri Piebalgas ārēm Vidzemes augstienes kalnā, vietā, kur dzimis mākslinieks Kārlis Miesnieks. Izbaudi rāmu mieru saullēktā vai foto mirkļu cienīgu iedvesmu ar Piebalgas pakalnu saulrietiem.

Brežģa kalns

50813

GPS 57.1148764, 25.6933288, Vecpiebalgas nov

Brežģa Kalna augstums 255 m v.jl., relatīvais augstums – 40 m, piknika un atpūtas vieta. 2017. gadā tika atklāts Brežģa kalna skatu tornis, kas ir 11 m augsts. Vieta kur ieraudzīt Alaukstu, Zobolu, Inesi, Elkas kalnu.

Porcelāna fabrika

50826

“Pils”, Inešu pag., Vecpiebalgas nov.

Ekskursija vienīgajā porcelāna ražotnē Latvijā (iepriekš piesakoties). Porcelāna izstrādājumi, suvenīri, apgleznošanas darbnīca (galerijas darba laiks no 01.06. līdz 31.08. 11:00-18:00, no 01.09. līdz 31.05. iepriekš piesakoties).

Kārļa Skalbes memoriālais muzejs „Saulrieti”

50809

GPS 57.0781, 25.8419, Vecpiebalgas nov.

K. Skalbes vasaras māja – neparasta arhitektūra, romantiska atmosfēra, iespēja pakavēties Skalbju dzimtas kapavietā Vaktskalnā no kura paveras neaizmirstams skats uz Alauksta ezeru. Piedāvā ekskursijas muzejā, tematiskus pasākumus, svinīgu rituālu kāzu godos.

Ģimenes restorāns „Ūdensroze”

GPS 57.0585, 25.8226 Vecpiebalga

Vasaras terase. Pieejams WiFi, bērnu laukumiņš. Ēdināšana tūristu grupām ar iepriekšēju pieteikšanos līdz 50 cilvēkiem.

Kafejnīca „Laura”

GPS 57.0582, 25.8091 Vecpiebalga

Pieejams WiFi

#esesmustirnubuks Nr.3.
Izdevējs: Biedrība “Engures sportam”
Galvenais redaktors: Signis Vāvere
Redaktori: Linda Beldava, Rimants Liepiņš
Mākslinieks: Aldis Rocēns
Fotogrāfi: Mareks Gaļinovskis, Andris Jermuts, Juris Dzenis, Roberts Ivanāns
Korektore: Kristīne Kārkliņa
Druka: Dardedze Hologrāfija
Pārpublicējot materiālus, nepieciešama biedrības “Engures sportam” atļauja.
Žurnālā izmantoti visit.jaunpiebalga.lv un talsi.lv informatīvie materiāli. Īpašs paldies “Vanagkalns” saimniekam Raimondam Dombrovskim, atsaucīgajiem piebaldzēniem un Artim Ločmelim!
Stirnubuks.lv - Rieksti

Rieksti

Taku skriešana ir individuāls sporta veids. Tu, mežs, tava taka un neviens cits it kā nav vajadzīgs. Tai pat laikā tieši komandā ir spēks.

Stirnubuks.lv - Kā aizsargāt ādu no saules ikdienā un sportojot?

Kā aizsargāt ādu no saules ikdienā un sportojot?

Vasara beidzot ir klāt – varam izbaudīt tās priekus: atvaļinājumu, atpūtu pie dabas un, protams, skrējienus pa meža takām, gar jūru un kur vien sirds kāro. Taču neaizmirsti – vasaras spožā saule ir īsts pārbaudījums mūsu ādas veselībai!

Stirnubuks.lv - Stirnu buka pirmais ezis

Stirnu buka pirmais ezis

Stirnu bukā folklorizējies tehnisko puišu vārds. Tagad par sacensību centru, punktiem distancē un visu, visu tehnisko pusi rūpējas “Aktīvā tūrisma centrs Eži.” Un tā arī mēs viņus visus saucam par ežiem. Smārdes pagasta sporta dzīves organizētājs Sandis Čilipāns bija viens no tiem puišiem, kurš noticēja Rimanta idejai un būvēja pirmos sacensību centrus.