Stirnubuks.lv - Gribi redzēt baltmugurdzeni?

Gribi redzēt baltmugurdzeni?

Teksts: Aiga Priede

Velo pārgājiens “Baltmugurdzenis”

Dabas aizsardzības pārvalde Ķemeru Nacionālā parka Ceļotāju dienā, 2020. gada 3. oktobrī plkst.13.00 aicina Stirnu buka Milzkalna posma dalībniekus, to atbalstītājus, radus, draugus un līdzbraucējus piedalīties vēl līdz šim taku skrējienā nebijušā aktivitātē – izzinošā velo pārgājienā. Nesteidzīgais, 27 km garais velo pārgājiens vedīs pa Ķemeru Nacionālā parka teritoriju un tuvāko apkārtni, kur tā dalībniekiem zinoša gida vadībā būs iespēja apskatīt interesantus dabas un kultūrvēstures objektus, no jauna atklājot un izzinot šo neticami daudzveidīgo teritoriju.

Savu nosaukumu “Baltmugurdzenis” velo pārgājiena maršruts ieguvis no īpaši aizsargājama  putna – baltmugurdzeņa, kas ir Ķemeru Nacionālā parka simbols. Šis putns par dzīvesvietu izvēlas tikai vecus, dabiskus mežu masīvus ar lielu mirušās koksnes daudzumu. Tā kā mitrāju paradīzē – Ķemeru Nacionālajā parkā – šādu mežu joprojām ir gana daudz, arī mājvietas ziņā ļoti prasīgais baltmugurdzenis te joprojām nav nekāds retums.

ĶemeruNP_712

Maršruts sāksies Milzkalna pakājē. Milzkalns ir viena no augstākajām virsotnēm Talsu–Tukuma paugurainē. Tā augstums ir 113,8 m.v.j.l.. Pēc nostāstiem zem Milzukalna jeb Milzkalna guļ Milzis, kas cīnījies tukumnieku labā, lai sensenos laikos aizdzītu no pilsētas velnus. Milža spēks gan šoreiz vairāk būs noderīgs pašiem Stirnu buka dalībniekiem, savukārt, velo pārgājiena dalībnieki savu distanci mēros nesteidzīgi, savā ceļā iepazīstot šādus galvenos pieturas punktus:

Pinumu Pasaule “Kalndaiķos” (www.pinumupasaule.lv). Viens no lielākajiem pinēju uzņēmumiem Latvijā, kas atrodas tikai pāris kilometru attālumā no Stirnu buka norises vietas Milzkalnā. Te var iegādāties visdažādākās formas un lieluma pinumus, satikt meistarus un iepazīt saimniecību, kā arī piedalīties meistarklasēs, apgūstot pīšanas prasmes arī pašiem. Tā kā velo brauciena maršruts ir gana garš, tā dalībniekiem būs iespēja piedalīties ekskursijā pa saimniecību, taču citas aktivitātes nav plānotas;

PinumuPasaule_712

Lustūžkalns, jeb Lustūzis, kas ir Ķemeru Nacionālā parka augstākā virsotne (72m.v.j.l.). Kalna nosaukums, iespējams, radies no nostāstiem, ka te savulaik lustējusies Krievijas ķeizariene Katrīna. Šeit viņai bijusi izpriecu pils un zelta kariete, kuru, lai cits to nedabūtu, viņa nogremdējusi Valguma ezerā. Par pili un karieti liecību nav, bet sajūta, kas pārņem, sasniedzot Lustūžkalna virsotni un daudzpusīgais dabas baudījums brauciena laikā, ir piepūļu vērts;

Atpūtas bāze “Valguma Pasaule” (www.valgumapasaule.lv) Valguma ezera krastos; vietā, kur ezerā ietek Slocenes upe. Liela daļa cilvēku šo vietu, iespējams, vislabāk atpazīst pēc Baltijā pirmās Baskāju takas, bet atpūtas bāzē “Valguma pasaule” atrodama arī Mākslas telpa mežā, Dabas gleznu taka, meditācijas labirinti, kā arī piknika vietas, viesnīca un restorāns.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 100

Velomaršruts “Šlokenbekas aplis” un Šlokenbekas muižas ansamblis (www.slokenbeka.lv). No Valguma puses ceļš,  kas, cieši piekļāvies gleznainajai Slocenes upītei, ved uz Tukuma pusi, kur Milzkalnes ciemā atrodas Šlokenbekas muižas ansamblis, kas ir viens no retajiem nocietinātas viduslaiku muižas paraugiem Baltijā un vienīgais Latvijā, kas saglabājies līdz mūsdienām. Patlaban vienā daļā muižas ēku atrodas Latvijas Ceļu muzejs, kur iespējams aplūkot daudz interesantu eksponātu, kas stāsta par ceļu būvniecības un uzturēšanas vēsturi Latvijā. Muižas ansamblī sev mājvietu radis arī krodziņš, viesnīca, Milzkalnes Tautas nams, un Milzkalnes bibliotēka.

Pēc šī lieliskā ceļojuma, ceļš vedīs atpakaļ uz Milzkalnu, kur velobraucēji atkal varēs sastapt savus mīļos, lai dalītos jaunajos iespaidos.

Mās ticam, ka šis velobrauciens, pārvarētās pauguru virsotnes un dabas daudzveidība būs lielisks piedzīvojums, kas stiprinās un sniegs gandarījumu!

Dalību pasākumam līdz 2.oktobrim lūdzam pieteikt, elektroniski aizpildot pieteikuma anketu: https://saite.lv/registracija-baltmugurdzenis

Par īpašo Ceļotāju dienas cenu – 5,00 EUR par velosipēdu, brauciena dalībniekiem būs pieejama arī velosipēdu noma – par tās nepieciešamību lūgums norādīt pieteikuma anketā. Ja ir nepieciešama velosipēdu noma, anketu lūgums aizpildīt jau līdz 1. oktobrim!

Plašāka informācija par Ķemeru Nacionālā parka ceļotāju dienu: https://www.daba.gov.lv/public/lat/aktualitates/kemeru_celotaju_diena1/

 

 

 

 

Stirnubuks.lv - Izaicinājums Salomon kalnu mēnesis ir noslēdzies

Izaicinājums Salomon kalnu mēnesis ir noslēdzies

"Salomon kalnu mēneša izaicinājums" ir noslēdzies! Un mēs tikai gribējām, lai Jūs nedaudz izkustētos un izlozēt 3 Salomo taku skriešanas apavu pārus.... Izaicinājumam pieteicās 439 dalībnieki, pa visiem kopā februārī pieveicot 640 013.40 (!!!) augstummetrus! Kurš teica, ka latvieši neesot kalnu mīļi???

Stirnubuks.lv - MARATHON100.COM TOP 5 taku skrējieni Igaunijā

MARATHON100.COM TOP 5 taku skrējieni Igaunijā

Saku Taku skrējiens, Tartu Taku maratons, Igaunijas Savvaļas maratons, Mispo Taku maratons un Elvas meža skrējieni. Top5 skrējieni MARATHON100.COM autora redzējumā.

Stirnubuks.lv - Supervaroņu sarunas #004

Supervaroņu sarunas #004

Šajā podkāstā - Supervaroņu sarunas #003, 15/04/2020 - Andris Ronimoiss un Anete Švilpe runās par un ap taku skriešanu, stāstīs par aktualitātēm, sarunāsies ar interesantiem viesiem un dalīsies ar vērtīgām zināšanām.