Stirnubuks.lv - Gaiziņkalns

Gaiziņkalns

Žurnāls: 06 | Gaiziņkalna Stirnu buks 2018 Septembris

Iesaka: Ilze Stūre, Madonas novada pašvaldības tūrisma informācijas centrs | Foto: 30 gadu atklātne, kuras autors ir Valdemārs Upītis

Gaiziņkalns ir Latvijas augstākais kalns. Kalna absolūtais augstums ir 311,94 m vjl, relatīvais augstums – 61,6 m, tas stiepjas apmēram 1 km garumā un 650 m platumā.

Gaiziņa vārds cēlies no vārda Gaiszinis, jo kalns arvien tiek uzskatīts par drošu laika pareģotāju. Ja tas tinas miglā vai no tā ceļas miglaina dūmaka, tad ne vēlāk kā trešajā dienā, gaidāmi nokrišņi.

Ap Gaiziņkalnu plešas dabas parks “Gaiziņkalns” (2026 ha, dibināts 1957. gadā). Teritorija veidota, lai aizsargātu raksturīgo Vidzemes augstienes ainavu pauguraino reljefu un ezerus, to dabas un kultūras vērtības. Tā tiek definēta kā izcili ainaviska teritorija ar raksturīgo Vidzemes augstienes ainavu. Dabas parks ir iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo dabas teritoriju tīklā “Natura 2000”.

Gaiziņkalnā atrodas 1 no 16 Latvijas teritorijā esošajiem “Strūves ģeodēziskā loka” punktiem. Punktu sauca par Gaisakalna punktu un to uzmērīja 1824. gadā slavenā Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vadībā. Strūves ģeodēziskais loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Bloks: “Strūves ģeodēziskais loks ir triangulācijas uzmērīšanas ķēde, kas stiepjas aptuveni pa 26° meridiānu no Hammerfestas apkārtnes mūsdienu Ziemeļnorvēģijā 2820 km virzienā uz dienvidiem līdz Izmajilas pilsētas apkārtnei pie Melnās jūras. Meridiāna loka uzmērīšanas darbi tika veikti no 1816. gada līdz 1855. gadam Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vadībā.”

Ko Gaiziņkalnā darīt vasarā?

  • Izstaigāt 2 km garo dabas taku. Tā ir apļveida un ved pār kalna virsotni un kalna pakājes ceļu. Taka ir marķēta, ziemeļu pusē ir kāpnes (paslēpušās aiz kafejnīcas), kalna virsotnē ir liela lapene, takā ir izvietoti informācijas stendiņi. No kalna virsotnes paveras gleznainas skatu panorāmas. Apmeklējumi ir bez maksas.
  • Iet ekskursijā pa Gaiziņkalna taku kopā ar vietējo gidu. Gides: Danuta Kiopa, tel. 26141853 un Sarmīte Rukmane, tel. 20097882. Ekskursijas cena: 12-15 EUR stundā no grupas.
  • Kalna ziemeļu pakājē izvietojusies atpūtas bāzes “Gaiziņš”, piedāvājumā: kafejnīca, troses ceļš “Tarzāns”, kameršļūkšana ūdenī (40 m), pirtiņa, naktsmītne, atpūtas un telšu vietas.
  • Kalna dienvidu pusē atrodas atpūtas bāzes “Gaiziņkalns”, piedāvājumā: naktsmītne, atpūtas un telšu vietas.
  • Netālu esošajā viesu mājā “GaiziņStars” ir apskatāma A. Čaka piemiņas vieta “Gaiziņa skapis”.

Pasākumi

Gaiziņkalns ir ievērojams ar pasākumiem, kas notiek kā ziemā, tā vasarā. Gaiziņkalna un apkārtnes viesiem ziemas prieki nav iedomājami bez tradicionālā pasākuma “Auto Traks”, kurš notiek katru gadu februārī. Pasākumā notiek cīņa starp motoriem un “Gaiziņa” stāvāko slēpošanas trasi “Golgātu”. Savukārt, Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas svētkos – maijā Gaiziņkalnā notiek Vislatvijas skolu koru sadziedāšanās svētki – “No Gaiziņa Latviju redzot”, kuri šogad ieskandināja Latvijas simtgades svinības.

Gaiziņkalnā ir notikuši tādi pasākumi, kā “Gaiziņkalna karnevāls”, skriešanas sacensības kalnā “Gaiziņkalna bulta” un Gaiziņkalna salidojums.

“Gaiziņkalna karnevāls”

Gaiziņa karnevāla pirmsākumi meklējami trīsdesmitajos gados. Katru gadu slēpotāju grupa no Rīgas brauca uz Gaiziņu, lai šīs brīvdienas pavadītu sportiskā garā. Daudzi tolaik uz Gaiziņu brauca ar slēpotāju vilcienu. Vālu vakarā tas izgāja no Rīgas un ap desmitiem pienāca Mārcienas stacijā, no kuras līdz Gaiziņam ir 14 kilometru. Kādu dienu 1936. gadā Funķis (Bruno Kalniņš- pašdarbnieku teātra aktieris) izdomāja, ka visiem jāpārģērbjas un jāsarīko karnevāls. Tika darīts! Katrs uzvilka ko nu tajos laikos varēja piemeklēt- kāds uzsedza lielu seģeni, cits uzvilka veclaicīgus saimnieces svārkus un apsēja kaut ko ap galvu. Tādi karnevāli, kā mēs šodien saprotam, sākās pēc kara, kad nāca nākamā slēpotāju paaudze. Ar katru gadu cilvēku interese par Gaiziņkalna karnevālu auga un ziedu laikos, pasākums pulcēja cilvēku tūkstošus no visām Latvijas malām. Krāšņas un unikālas, spocīgas un jocīgas maskas. Cilvēki, kas tajās laižas no kalna pašu būvētos braucamajos. Mūzika, joki, spēles, rotaļas un ziemas prieku baudīšana- tas ir Gaiziņa karnevāls!