Stirnubuks.lv - Brīvdienas Krimuldas pusē: ko apskatīt un izbaudīt

Brīvdienas Krimuldas pusē: ko apskatīt un izbaudīt

Žurnāls: 13 | Krimuldas Stirnu buks 2019 Septembris

Teksts: Tūrisma gids | Foto: A. Rāviņš, U. Ločmelis, TŪRISMAGIDS.LV publicitātes materiāli

Gleznainajā Krimuldas novadā pavisam noteikti ir daudz skaistu un interesantu vietu, ko apskatīt. Un, ja ceļi veduši uz šo pusi, tad pavisam noteikti jālaiž dzīvē un jālūko, ko Krimulda var piedāvāt.

Turaidas muzejrezervāts

Turaidas muzejrezervā_fmt

Turaidas muzejrezervāta teritorija, kas stiepjas vairāk nekā 40 hektāru plašumā, ir bagāta ar arheoloģijas, arhitektūras, vēstures un mākslas pieminekļiem, kas stāsta par notikumiem tūkstoš gadu garumā, sākot ar 10. gadsimtu. Ja lūko pēc kārtīga vēstures lādiņa, tad šī būs īstā vieta, kurā ļauties ceļojumam laikā.

Inciema muižas parks

Inciema muižas parks._fmt

Vēl viena interesanta vieta Krimuldas novadā ir Inciems. Viens no slavenākajiem šeit dzimušajiem cilvēkiem ir rakstnieks Anšlavs Eglītis. Viņa jaunības dienu takas var izstaigāt Inciema muižas parkā, kurā 2006. gadā rakstnieka simtgadei par godu uzstādīts piemineklis (autore Gaida Grundberga).

Pati muiža veidojusies 17. gadsimta sākumā. Inciema muižas barona dzīvojamais nams un muižkunga nams sākotnēji bijušas kā savienotas koka guļbūves, bet 20. gadsimtā būves pilnība pārveidoja, sadalīja un turklāt apšuva ar silikāta ķieģeļiem. Dzīvojamā māja tika uzskatīta pat par pili, un ne velti, jo tajā atradās 32 istabas. Muižas teritorijā bija arī zirgu stallis un dārznieka māja, kas tika apmūrēta.

Lēdurgas dendroparks

Lēdurgas Dendroparks._fmt

Lēdurgas dendroparks ir viens no lielākajiem un bagātākajiem dendroloģiskajiem stādījumiem Latvijā. Parks, kuru dibinājis un mūža garumā veidojis Arvīds Janitens, ir kļuvis par īpaši aizsargājamu dabas un kultūrvēsturisku objektu. Visos gadalaikos parks ir burvības pilns, turklāt parkā labi iejutušies daudzi tropisko un subtropisko apgabalu augi. Vērts pieminēt, ka Lēdurgas dendroparka teritorijā atrodas arī teikām apvītais Mudurgas dižakmens, pie kura ierīkota arī piknika vieta.

Kubeseles dabas taka

Kubesele_A.Rāviņš_fmt

Kubeseles dabas taka ir 3,6 kilometrus gara. Tā sākas un beidzas pie Krimuldas evaņģēliski luteriskās baznīcas, kas celta 1205. gadā un ir ievērības vērta, jo ir valsts nozīmes kultūras piemineklis.

Pār pusloka tiltiņu, šķērsojot Runtiņu un paejot garām Tējas namiņam, skatam paveras Kubeseles pilskalns, uz kura 1775. gadā uzcelta mācītāja māja. Pilskalna pakājē, Runtiņupītes krastā, ir uzkalniņš, kas tiek uzskatīts par Kaupo kapa vietu.

Netālu no Kaupo uzkalniņa atrodas ar teikām apvītā Kubeseles ala. Tālāk, cauri Gaujmalas mežiem un vairākkārt šķērsojot Runtiņu, lokveida taka nonāk pie Saulstaru alas smilšakmens atsegumā. Savukārt tālāk skatam atklājas Lielais akmens jeb Runtiņa avotakmens, pie kura iztek spēcīgs avots. Gaujas krastā redzami Gaujas plostnieku darba liecinieki – betona enkurkluči.

Taka turpinās mežā, kur starp kokiem var manīt senos baltu un lībiešu uzkalniņkapus, kā arī Gaujas kapsētu un visbeidzot Veco Baronu kapsētu.

Raganu parks

Raganu skulptūru park_fmt

Raganu parks ir iespaidīgs objekts ar vairāk nekā 20 ainavu skulptūrām lauku vidē, kuras veidojoši vairāki latviešu tēlnieki.

Parks ir tēlnieka Jura Švalbes izveidota ainavu skulptūru kolekcija un atrodas viensētā “Ziemelis”. Ja ir vēlme apskatīt šo vietu, jāņem vērā, ka parks ir privātā kolekcija, kas apskatāma, iepriekš piesakoties. (tālrunis saziņai: +371 26336617)

Imanta Ziedoņa muzejs

OYFM95lQjbOa7m6jBu1qBU_fmt

Lūk, vēl viena interesanta vieta, ko apciemot, viesojoties Krimuldas novadā. Imanta Ziedoņa muzeja vasarnīca Murjāņos ir saglabāta tāda, kā to savulaik iekārtojis pats dzejnieks kopā ar dzīvesbiedri Ausmu Ziedoni-Kantāni, stāsta Krimuldas tūrisma TIC darbinieki. Līdztekus muzeja ekspozīcijai, kuru var iepazīt ar tai īpaši izveidotu darba burtnīcu, muzejs apmeklētājiem piedāvā dažādas radošas apmeklējuma programmas.

Avotu birzs

Avotu birzs. Krimulda._fmt

Viena no Krimuldas teiksmainākajām vietām ir Avotu birzs un Braslas upes iežu atsegumi, kas vietām sasniedz pat 25 metrus.

Vēstures fakti liecina, ka Inciema muižas muižniekam fon Tīzenhauzenam piederēja medību pils, ap kuru muižnieks tad arī veidojis retu koku sugu parku. Staigājot par Avotu birzes teritoriju, var sajust gan senatnes šarmu, gan arī uziet muižas kapus, kur ir saglabājies viens kapakmens, kas vēsta, ka tur apglabāta Emilija fon Tīzenhauzena. Klīst nostāsti, ka viņa likusi blakus apglabāt savu mīļāko medību suni, kas arī izdarīts.

ES ESMU STIRNU BUKS 2019. #6(13)
Izdevējs: Biedrība “Engures sportam”
Galvenais redaktors: Signis Vāvere
Redaktori: Rimants Liepiņš, Anda Sproģe-Vāvere
Mākslinieks: Aldis Rocēns
Fotogrāfi: Mareks Gaļinovskis, Juris
Dzenis, Andris Jermuts, Santa Sinka
Druka: Dardedze Hologrāfija
Pārpublicējot materiālus, nepieciešama biedrības “Engures sportam” atļauja.
Īpašie paldies! Līdz šim mums nezināmās Krimuldas novada takas Stirnu bukam palīdzēja iepazīt Kaspars Kārkliņš (“Siguldas Maratona klubs” vadītājs) un Stirnu buka Vidzemes taku eksperts Artis Ločmelis (“VSK Burkānciems”)! Īpašs paldies Krimuldas novada pašvaldībai, kā arī Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas Dabas aizsardzības daļas ekspertiem par praktiskiem ieteikumiem un padomiem, kā uzvesties īpaši jutīgā teritorijā un, kā saskatīt dabā senos ceļus, kas reiz savienoja gaujmaliešu mājas!
Stirnubuks.lv - Lattelekom Rīgas maratona Nords

Lattelekom Rīgas maratona Nords

Aigars Nords ir Stirnu buks. Viņš, pašam to nezinot, ir palīdzējis nonākt pie Stirnu buka idejas, un ļoti daudz no viņa organizētiem mačiem mācamies.

Stirnubuks.lv - Gods kalpot Latvijai – ASK Patria

Gods kalpot Latvijai – ASK Patria

Divus posmus līdz sezonas beigām Patria-Sportland atrodas trešajā vietā un nešaubāmies, ka liks trūkties visiem. Spēcīgi puiši, ātras meitenes un disciplīna ir komandas stiprākās puses

Stirnubuks.lv - Stirnu buka dizaineris

Stirnu buka dizaineris

Kreatīvā stirnubuks.lv mājaslapa, pievilcīgie sacensību plakāti, pārskatāmās infografikas, kičīgie numuri, medaļas, stilīgie dalībnieku krekli un aktuālās Es esmu Stirnu buks naģenes. Kas viņus vieno un iedzīvina?