Stirnubuks.lv - Biohacking

Biohacking

Žurnāls: 01 | Tērvetes meža Stirnu buks 2018 Aprīlis

Teksts: ARTŪRS BERNOVSKIS | Foto: MATĪSS MARKOVSKIS

Pēdējā laikā cilvēkiem kļuvusi aktuāla sevis izzināšana, uzlabošana. Skrien mežā, peld āliņģos, nodarbojas ar jogu, meditē vai darina tautiskas rotas – ko nu kurš sev atradis. Kaut kur tīmeklī jau bija sanācis “garāmskrienot” sastapties ar terminu biohacking. Lai arī tuvāk ar to iepazīties nebiju atradusi iespēju, kādā prāta nostūrī sēdēja jautājums “Kas tas tāds?” Ja ir jautājums, jāmeklē arī atbilde un to meklējām pie Latvijas zināmākajiem biohakeriem. Un izrādās, ka tas ir kas tāds, ar ko nedaudz es pati un arī draugi un paziņas man apkārt katrs pa mazumiņam nodarbojas – tostarp arī Stirnu buks ir viens nopietns biohacking pasākums – ieskrienot mežā, tu esi tuvāk dabai un tās ritmam, tu kusties un uzlabo sevi, ja runājam tehniskā valodā, tu tiec apgreidots. Gluži kā kāda tehnoloģiska iekārta. Vai Tu jau esi sevī lejupielādējis aktuālākos atjauninājumus?

Par ko ir stāsts?

Biohacking – tā ir pieeja/ process, kā veikt izmaiņas savā dzīvesveidā, lai bioloģiski “uzlauztu” – uzhakotu, runājot datoru terminoloģijā, savu ķermeni un justos pēc iespējas labāk. Bioloģiski uzlaužot jeb biohakojot sevi, tiešā veidā iespējams transformēt savu ķermeni. Tā, lai justos daudz enerģiskāks, produktīvāks, spējīgāks. Kopumā – kā sevis labākā versija.

Šī transformācija un sevis uzlabošana iespējama, izmantojot veselu virkni dažādu līdzekļu un instrumentu, no kuriem daudzi netiek plaši izmantoti, tiek novērtēti par zemu vai pat ir nezināmi.

Rīki biohakera “instrumentu kastē” ir paredzēti optimālās dzīves veidošanai. Caur un ar zinātni, tehnoloģijām un dabu. Šis ir svarīgs aspekts, jo tas līdzsvaro virzienus, ļaujot sasniegt sabalansētu pieeju metodēm, instrumentam, pieredzēm un zināšanām.

Efektīvākie un lielāko iespaidu sniedzošie rīki, ar kuru palīdzību var izveidot sevi par labāko iespējamo jeb, kā mēs saucam -, par uzlaboto latvieti, ir vienkārši: miegs, uzturs, darba vide, fiziskās aktivitātes, mentālais treniņš. Šie ir lielie biohacking pamata temati un par katru no tiem var izvērst plašu lekciju ciklu.


Biohacking.lv komanda un komūna pa vienam velk laukā šos instrumentus no “instrumentu kastes”. Rīko popularizējošus pasākumus jeb meetups ar lielu devu teorijas un prakses. Aktualizē tematus par sevis mērīšanu/analizēšanu. Par sevis uzlabošanu. Ar tehnoloģiju palīdzību, ar zinātniski pamatotu pieeju, ar dabas sniegtajām iespējām.

Viena no biohakera galvenajām un lielākajām vērtībām ir atbalstīt katra personisko atbildību par savu veselību, labsajūtu un produktivitāti ikdienā. Gan brīvajā laikā, gan veicot profesionālos pienākumus. Šāda katram individuāla sevis uzlabošana ir jāpadara par kolektīvu pasākumu. Tādēļ kā nozīmīgu vērtību biohacking.lv uzsver arī drošas vides radīšanu, kur “uzlabotie latvieši” var viens otru atbalstīt.
Tieši ar šādas komūnas un sabiedrības iesaisti, biohacking.lv mērķis – Latvija līdz 2035. gadam veselības rādītājos ir kļuvusi par vadošo visā eiropā.

Kas ir Latvijas biohacking komanda?

Māris Žundabiohacking.lv līdzdibinātājs, vienīgais Baltijas Wim Hof elpošanas metodes sertificēts treneris, „Rūdīšanās skolas” un „Aukstummīļu kustības” dibinātājs. Wellness treneris.

Artūrs Bernovskis – biohacking.lv līdzdibinātājs, uzņēmējs, vairāk nekā 10 gadu pieredze tehnoloģiju komercdarbībā. Darbinieku produktivitātes platformas efectio.com vadītājs, produktīvas un veselīgas darba vides veidotājs.

Kaspars Vendelis – biohacking.lv līdzdibinātājs, vada projektu „kā nodzīvot līdz 120”, uzņēmējs, lektors, 3 bērnu tēvs, delikatešu veikala vomFASS dibinātājs. Produktivitātes koncepta ‘1-minūtes-triki’ iedzīvinātājs.

Persnonīgie “KĀPĒC” stāsti? 

Artūrs Bernovskis – jau vairāk nekā desmit gadu esmu tehnoloģiju uzņēmējdarbībā. Pirmais projekts, ko veidoju, bija portāls Ciltskoks.lv, jo mani interesēja gēnu jautājums un faktori, kas mūs ir ietekmējuši veidoties tādiem, kādi esam izveidojušies. Ikdienā varēju sevi pieskaitīt pie darbaholiķiem. Ja Latvijā būtu anonīmo darbaholiķu grupa, man vajadzēja tur pieteikties. Labā ziņa, ka es to biju apzinājies un sapratu, ka man ir jāatrod balanss starp darbu un personīgo dzīvi. Es apzinājos savu mērķi –, lai katra nākamā diena man sagādā vēl lielāku prieku; būtiska nozīme ir sabalansētai dzīvei visās jomās – Wheel of life. Nonācu pie Biohacking lietu atziņām, kuru pamatā bija viedo tehnoloģijas rīku izmantošana. Sāku izmantot dažādus tehniskos instrumentus, sāku iedziļināties kvalitatīvā dienas režīmā un uzturā. Sāku pētīt ikdienas paradumus. Ienākot bērniem ģimenē, daudzas ikdienas lietas bija jāmaina un jāpielāgo, un ikdienā noderēja biohacking pieeja – izvirzīt hipotēzi, testēt un atrast risinājumu mērķa sasniegšanai. Šobrīd palīdzu uzņēmumiem veidot produktīvu un veselīgu darba vidi.


Kas ir Latvijas biohacking komūna un kāpēc?

Pa vienam, individuāli ar biohakingu Latvijā nodarbojas jau daudzi. Vēl vairāk – liela daļa to dara ļoti augstā līmenī, pat nenojaušot, ka, piemēram, ASV to dēvē par biohakingu. Lūk, pirtis Amerikā ir ļoti moderns veselības uzlabošanas rīks, kas populārs kļuvis tikai nesen. Savukārt Latvijā pirts tradīcijas ir jau vairākus gadsimtus senas un pamatīgi izkoptas. Pirtnieki ir biohakeri! Nereti tieši tradīciju senums ir šķērslis efektīvu veselības uzturēšanas un uzlabošanas metožu popularizēšanā. Tādēļ ar modernas terminoloģijas ieviešanu, savā ziņā – ar jauna “iepakojuma” radīšanu, piemēram, pirts karstuma efektu nosaucot par siltuma termoģenēzi, varam iet jaunā līmenī. Tas no vienas puses.

No otras – šos daudzos (pat pasaules mērogā) pieredzes bagātos biohakerus ir nepieciešams pulcēt vienotā sabiedrībā – kopienā. Par to jārunā skaļāk. Tā Biohacking.lv dibinātāji – Māris Žunda, Artūrs Bernovskis un Kaspars Vendelis – nolēmuši veikt 3 būtiskākās lietas, lai sasniegtu kopīgu mērķi, kurš formulēts sekojoši: līdz 2035. gadam Latvija veselības rādītājos ir kļuvusi par vadošo visā Eiropā.

Kādas ir oficiālās saites?

Meklē notikumus un informāciju Facebook un Instagram – biohacking.lv #uzlauz #biohacking

3 pamatlietas, ko dara un turpinās darīt BIOHACKING.LV:

1. Apzināt visus augsta līmeņa ekspertus un iedvesmojošus praktiķus ikdienas veselības uzlabošanā un radīt viņiem kopīgu platformu ar tiem, kuri tikai nesen sākuši vai vēlas sākt sevis uzlabošanu.
2. Izveidot “instrumentu kasti”, lai padarītu sevis uzlabošanu par iespējamu.
3. Sociāli aktīvi darboties un popularizēt kustību visas Latvijas un pat Baltijas līmenī.

#esesmustirnubuks Nr.1.
Izdevējs: Biedrība “Engures sportam”
Galvenais redaktors: Signis Vāvere
Redaktori: Linda Beldava, Rimants Liepiņš
Mākslinieks: Aldis Rocēns
Fotogrāfi: Mareks Gaļinovskis, Andris Jermuts, Juris Dzenis, Roberts Ivanāns
Korektore: Kristīne Kārkliņa
Druka: Dardedze Hologrāfija
Pārpublicējot materiālus, nepieciešama biedrības “Engures sportam” atļauja.
Žurnālā izmantoti Latvijas valsts mežu dabas parka Tērvetē un VisitOgre.lv informatīvie materiāli!
Īpašs paldies Tērvetes meža taku zinim Jurim Redisonam un Ogres Zilo kalnu taku ekspertiem Jānim Gailim un Robertam Īvzānam!