Stirnubuks.lv - AMBER RACE Swimrun jeb peldskrējiens

AMBER RACE Swimrun jeb peldskrējiens

Žurnāls: 08 | Piekrastes Stirnu buks 2019 Marts

Teksts: Baiba Močāne

Swimrun jeb peldskriešana ir divdisciplīnu sporta veids, kurā, parasti 2 cilvēku komanda, pārmaiņus skrien un peld pa marķētu trasi. Swimrun dažkārt mēdz pielīdzināt triatlonam vai duatlonam, tomēr tuvāks tas ir taku skriešanai, tikai, ja gadījumā dalībnieku ceļā ir dīķis vai ezers, tad komandas nevis to apskrien, bet metās peldus. Dalībniekiem ir atļauts izmantot dažādas peldēšanas palīgierīces – pleznas, lāpstiņas u.tml., protams, dalībniekiem šīs lietas jānes līdz visas sacensības. Swimrun un taku skriešana ir ļoti tuva arī ētiskā ziņā, piemēram, nolikumi bieži paredz obligātu palīdzību citiem dalībniekiem negadījumā.

Swimrun sacensību garumi ir ļoti mainīgi un līdzīgi kā taku skriešanā nav reglamentēti, viss atkarīgs no apvidus, organizatoru izdomas un dalībnieku vēlmēm, tomēr tipisks swimrun sacensību distances garums svārstās no 20-40 km, tāpat pieejamas sprinta distances līdz 10 km vai ultra distances ar 75 km un vairāk.

Swimrun vēsture

Swimrun vēsture ir raiba kā dzeņa vēders, jo tās aizsākās 2002. gadā kā neprātīgas derības krogā starp 4 draugiem. Vienošanās paredzēja, ka komanda, kura no Utö pēdējā nokļūs Sandhamnā, maksās visiem par viesnīcu, pusdienas un dzērienus. Tā nu nākošā rītā 4 draugi devās ceļā, kas prasīja aptuveni 24 stundas. Pēc 4 gadiem radās pirmās komerciālās swimrun sacensības O till O sacensības, kuras burtiskā tulkojumā nozīmē no salas līdz salai un tajās piedalījās 11 komandas. Šobrīd O till O ir pašas prestižākās no swimrun sacensībām un tiek atzītas par pasaules čempionātu. Lai piedalītos sacensībās, līdzīgi kā UTMB, arī dalībai O till O ir jākrāj punkti. Lai kvalificētos O till O pasaules Čempionātam, dalībniekiem 24 mēnešu laikā ir jāfinišē 5 citās O till O organizētajās sacensībās, kā arī 2 citās kvalifikācijas sacensībās, kuras organizē sadarbības partneri.

Pēdējos gados swimrun sacen­sības ir ieguvušas milzu po­pu­la­ritāti. Līdz pat 2013. gadam dažas swimrun sacensības notika tikai Zviedrijā. 2014. gadā tām pievienojās Norvēģija, Šveice un Itālija. 2015. gadā swimrun risinājās jau 10 valstīs. Šobrīd swimrun notiek visos kontinentos, izņemot Antarktīdu, un dalībniekiem ir iespējams izvēlēties savai gaumei un iespējām atbilstošākās. Par swimrun popularitāti arī liecina lielo ražotāju iesaistīšanas šajā biznesā, swimrun sporta veidam tiek ražoti speciāli apavi, hidrotērpi un palīglīdzekļi peldēšanai.

2016_3_fmt

Amber race Salacgrīvā 26.05.2019

Amber race swimrun sacensības Latvijā šogad notiks jau ceturto gadu. Viss sākās 2015. gadā, kad divas latviešu meitenes, Inese Gulbe un Baiba Močāne, izdomāja piedalīties Rockman swimrun sacensībās Norvēģijā. Tur arī mums trijiem – Inesei, Baibai un Kristapam Močānam, radās ideja atvest swimrun uz Latviju. Salikām visu kopā ar pašu piedzīvoto un izveidojām sacensības, kādās vēlētos piedalīties paši.

Amber race aicina piedalīties un iegūt jaunas emocijas, izvēloties sev piemērotāko swimrun distanci:

Sporta distance, kas ir domāta pieredzējušiem sportistiem. Tā sākas ar peldēšanas posmu, jo starts tiek dots jūrā no kuģa vienas jūras jūdzes attālumā no krasta. Komandām, kas sastāv no 2 dalībniekiem, jāveic aptuveni 30 km gara distance. Distance sastāv no 5 skriešanas posmiem, kur skriešus kopā jāveic 26 km, un 5 peldēšanas posmiem, kur peldus kopā jāveic ap 4 km.

Tautas distance ir īsāka, tikai 19 km gara, un ar īsākiem peldēšanas posmiem. To piedāvājam visiem, kuri vēlas izmēģināt, kas ir swimrun sporta veids un kuri vienkārši vēlas izbaudīt pavasari. Distancē jāveic 16 km skriešus un 3 km peldus pa skaistākajām Salacgrīvas vietām.

Super sprinta distance. Tajā startēt var vienatnē un tā ir laba iespēja iepazīties ar swimrun sporta veidu. Distances garums ir 13 km, no kuriem peldus jāveic 1.1 km, kur dalībnieki varēs ļauties Salacas straumei.

Tā kā swimrun sacensībās peldēšanas posmi ir gan jūrā, gan pa Salacas upi, un maija beigās ūdens vēl ir diezgan atspirdzinošs, hidrotērps ir viens no rekomendējamā ekipējuma daļām (sporta klasei – obligātais ekipējums).

Bieži vien arī komandas biedra atrašana nav viegls darbiņš, un ja visi draugi atsakās būt tikpat traki kā tu, tad Amber race mājas lapas forumā vari mēģināt atrast sev līdzīgi domājošu komandas biedru.

Bet visiem, kuri nevēlas samērcēt kedas, šogad pirmo reizi Amber race organizē arī taku skriešanas sacensības. Piedāvātās distances ir:

  • 9km, 18km un 29km – taku skrējējiem,
  • 800m vai 3km bērniem un jauniešiem,
  • 9km un 18km nūjotājiem.

2018_1_fmt

Amber race dalībnieku komentāri:

Komanda Supercompensation (Aleksandrs un Valentīns Ščedrovi):

Septiņus gadus nodarbojamies ar izturības sporta veidiem, bija gan taku skriešana, gan triatlons. Nu jau četras sezonas galvenās aktivitātes mums ir tieši swimrun. Esam piedalījušies vairākās sacensībās Vācijā, Norvēģijā, Francijā, Zviedrijā, Krievijā un arī Latvijas Amber Race. Kopumā sanāk ap 15 startiem ar dažādiem trases garumiem. Kā vienas no spilgtākajām sacensībām atmiņā ir palikušas 2016. gada sacensības Swimrun World’s End Norvēģijā, ap 9 km peldot un 52 km skrienot pa salām un saliņām, akmeņiem un mežiem, un toreiz vēl ar diezgan nelielu pieredzi. Ar sajūsmu atceramies Krievijas lielāko startu netālu no Sanktpēterburgas, jo trase bija tik brutāla, ka plāns iekļauties 6 stundās tika kavēts vairāk par divām stundām. Es ieteiktu citiem piedalīties swimrun sacensībās tādēļ, ka tas ir komandu sporta veids, ir forši trenēties, piedzīvot posmu un ainavu maiņu, pārkāpt pāri savu spēku robežai kopā ar biedru. Vēl man personīgi pēc kādām 2-3 stundām parādās tāda “amfībijas” sajūta, ka varu skriet vai peldēt jebkurā kombinācijā un dabas šķēršļi vairs nešķiet nekas sarežģīts. Šogad mēs kvalificējamies OtillO pasaules čempionātam, savācot reitinga punktus un ar motivāciju problēmu nav – septembra sākumā būs jāpeld 10 km un jāskrien 65 km, ir jābūt stiprākiem kā jebkad. Tādēļ ziemā regulāri vingrojam ar svariem, peldam baseinā ar lielākām lāpstiņām, pievēršam lielāku uzmanību inventāra pielietojuma stratēģijai. Februāra beigās piedalījāmies nometnē pie swimrun zvaigznes Nicolas Remires un aprīļa sākumā jau startēsim Horvātijā OtillO World Series sacensībās ar 9+33 km garo trasi.

Romāns Evarts:

Amber race 2016. gada augustā bija manas pirmās un pagaidām vienīgās sacensības šajā formātā, tautas distancē. Izdomāju piedalīties, jo tajā vasarā izgriezu potīti un nolēmu, ka skriet kādu laiku nebūs veselīgi. Veselīgi bija peldēt, tāpēc izvilku no garāžas savu veco hidru un gāju peldēt Latgales ezeros. Nomocījos kādu mēnesī pa ūdeņiem un sapratu, ka laiks likt jauniegūto pieredzi lietā. Sacensībām vajadzēja pieiet nopietni, tāpēc ka partneri izvēlējos ļoti spēcīgu peldētāju: Kostju Smotrovu.

Mača dienā ārā nebija vairāk par 14 grādiem. Hidrotērpi mums nebija. Nu nekas, mēs nodomājam – airēsim ātrāk – būs siltāk. Tā arī bija. Sākumā mēs devāmies labā riksī uz pirmo peldēšanas posmu Salacā, ko arī ātri nopeldējām kā pirmie. ‘’Normāli’’- nodomāju es un jau kalu plānus par mūsu dalību kādā no OTILLO sērijas mačiem. Otrais peldēšanas posms bija daudz aizraujošāks. Pie Salacas tilta Salacgrīvā biju pagriezis galvu atpakaļ un redzēju pieredzējušos brāļus Ščedrovus oranžajos hidrotērpos, kuri turbo ātrumā tuvojās. Diemžēl mans pārinieks vairs neairēja turbo ātrumā un tēloja pludiņu – mana drauga kustības aparāts bija cietis no Salacas ūdens temperatūras un viņš nespēja kustēt ātrāk kā vecmammas iepērkas tirgū. Sacensības mums bija beigušās; es aizgāju ar Kostju līdz Finiša vietai un pats turpināju distanci. Distance izrādījās izcili laba: īpaši patika posms jūrā, kur ūdens bija siltāks un spēcīgie viļņi lika airēt daudz stiprāk, tāpēc bija vēl siltāk. Nofinišēju laimīgs un nedaudz nosalis. Kostja bija dzīvs un smaidīgs.

Swimrun noteikti jāpiedalās visiem, jo formāts ir izcils! Ļoti dinamiski posmi un slodzes dažādība; skrien-atpūtini rokas, peldi-atpūtini kājas. Nevajag baidīties no peldēšanas, pat ja nekad neesat īsti peldējuši. Ir dažādas “fīčas”, ko var iegūt, interneta “ieguglējot” swimrun: paštaisīti pludiņi, lāpstiņas, hidru pielāgošanu sportam un t.t.

Un mana lielāka atziņa no mača ir: ja temperatūra ir ekstrēmi zema (kā mūsu gadījumā), tad hidrotērps būtu vēlams.

Līga Salmane:

Esmu piedalījusies 2017. un 2018. gada Amber race sacensībās, individuāli Super sprinta distancē, arī šajā gadā plānoju tajās piedalīties. Tāpat arī 2018. gadā piedalījos komandā Puhajarve swimrun sacensībās Igaunijā. Spilgtākais noteikti būs pats pirmais swimrun! It kā gatavojos sacensībām, lasīju internetā par specifiskām lietām, ko ņemt vērā, bet tam nevar sagatavoties. Tās ir ļoti specifiskas sacensības un bija skaidrs, ka būs ļoti grūti. Bet gandarījums finišā bija tik liels, ka no pieplūstošās enerģijas varētu ražot elektrību. Un tieši šis arī ir tas, kas liek piedalīties atkal un atkal. Pieteikties sacensībām, plānot labāku stratēģiju, trenēties un sagādāt sev šādu izaicinājumu, kuru pieveikt. Swimrun ir vērts pamēģināt tiem, kuri vēlas sevi pamatīgi izaicināt. Skriešana pa mežu vai plunčāšanās ir forši, bet saliekot tos abus kopā rodas kas pavisam jaudīgs.

Brīdinājums: dalībnieki, kuri kaut vienu reizi piedalījušies Amber race sacensībās, vēlas to darīt atkārtoti!