Stirnubuks.lv - 5 vietas, kas Tērvetes meža apkaimē būtu jāapskata katram Stirnu bukam

5 vietas, kas Tērvetes meža apkaimē būtu jāapskata katram Stirnu bukam

Žurnāls: 01 | Tērvetes meža Stirnu buks 2018 Aprīlis

Iesaka: Rimants Liepiņš

“Tērvetes pilskalna drupās reiz lauzti akmeņi hercoga pils pārbūvei. Vīri lauzuši mūri, te kaut kas mirdzošs pazibējis. Rakuši un izrakuši spožu zelta zobenu.” Tā sākās teika.

Tērvete – viena no zemgaļu cilšu galvenajām apmetnēm pirms kolonizācijas periodā, bagāta muiža ar auglīgām zemēm un vērtīgām mežaudzēm, šodien priekšzīmīgas lauksaimniecības zona ar augstvērtīgu ainavisko un kultūrvēsturisko potenciālu. Pārnestā nozīmē atrast šo “zelta zobenu” ir mūsu 21. gs. kultūras cilvēku pienākums, un nevis to pārkalt sīknaudā vai lietot kā ieroci savu sakņu atciršanai, bet gan turēt spožu, izzināt tā gaitas un novērtēt tautas vēsturiskās atmiņas spēku, ar ko piepildīts šis simboliskais tēls.

/Ojārs Spārītis/

Ierasti Tērvete mums asociējas ar Tērvetes dabas parku. Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē izvietotās koka skulptūras un iekoptās pastaigu takas, tilti un laipas pār Tērvetes upes senleju atbraucējus ieved latviešu rakstnieces Annas Brigaderes pasaku valstībā. Mazajiem parka apmeklētājiem patiks Pasaku mežs, Atrakciju laukums un Rūķīšu mežs. Pasaku mežā var sastapt ne tikai koka skulptūrās atveidotus pasaku un rakstnieces Annas Brigaderes lugu varoņus – Sprīdīti un Lutausi, Meža Ķēniņu ar galmu, Anneli ar draudzenēm, bet arī “dzīvus” pasaku tēlus: rūķus, Sila raganiņu, Princesi un Sīkstuli. Apkārt Pasaku mežam vijas Meža mātes taka, te izvietoti krāsaini stendi un skulptūras, kas iepazīstina ar norisēm dabā.

Iesakām apmeklēt arī topošo rūķu pilsētu Čiekure un Laimīgās zemes Gaisa takas, kas veidotas no virvju un koka konstrukcijām un atrodas četrus līdz desmit metrus virs zemes.

KO REDZĒT UN DARĪT TĒRVETES MEŽA APKAIMĒ – TOP5

#1 Uzkāp Tērvetes pilskalnos

Tērvetes pilskalns

01_Tērvetes_pilskalns_712

Slejas Tērvetes upītes krastā uz 19 m augsta paugura, kas mākslīgi pārveidots pils un priekšpils plakumos. Apkārt tam 9,5 ha platībā bijusi senpilsēta. Pilskalns ir viens no diženākajiem seno baltu zemēs – par Tērveti vēsta Indriķa un Atskaņu hronika, kurā minēti 13. gadsimta ievērojamie valdnieki – Viestards un Nameisis. Te norisinājušās sīvas cīņas starp zemgaļiem un Livonijas ordeņa karaspēku. 1286. gadā zemgaļi, nespēdami pretoties pārspēkam, Tērvetes pili nodedzināja un savas zemes pameta. Izrakumu laikā pilskalnā atrastas apmēram 4000 senlietas.

Trīs zemgaļu pilskalni

Visi trīs pilskalni atrodas viens otram līdzās Tērvetes arheoloģiskajā kompleksā dabas parka teritorijā. Tērvetes pilskalns ir viens no diženākajiem ne vien Rietumzemgalē, bet visās seno baltu zemēs, kādreiz uz tā atradās Tērvetes pils – viena no 13. gs. varenākajām pilīm Baltijas reģionā. Tērvetē zemgaļi 100 gadu ilgā laika posmā krusta karu laikā sīvi cīnījušies par savu brīvību, līdz Livonijas ordeņa pārspēka mākti paši nodedzinājuši savu pili.

Klosterkalns

03_Klosterkalns_712

Klosterkalns bijis apdzīvots kopš 1.gt.p.m.ē. līdz mūsu ēras sākumam, tajā mituši zemgaļu priekšteči, kuri sākumā nodarbojušies ar lopkopību, tad – ar zemkopību. Kalna augstākajā daļā 22 m augstumā virs Tērvetes upītes līmeņa ir garens laukums, kuru aizsargājušas divas paralēlas guļbaļķu sienas. Plakuma malā atradušies pavardi.

Svētais kalns

02_SvētaisKalns_712

Svētais kalns atrodas Tērvetes upes labajā krastā, 200 m uz ziemeļrietumiem no Tērvetes pilskalna uz diviem 10-12 m augstiem pauguriem, kurus atdala dziļa grava. 13. gadsimta beigās ordenis te uzcēla savu pili, kas kalpoja kā krustnešu atbalsta bāze Tērvetes un apkārtnes pakļaušanai. Par Zviedru kalnu šo vietu sauc tāpēc, ka Lielā Ziemeļu kara laikā Zviedrijas karaļa Kārļa XII karaspēks no šejienes apšaudīja Kalnamuižas pili un to sagrāva. Savukārt Svētkalna nosaukums varētu būt saistīts ar seno zemgaļu kulta vietu.

tervetesnovads.lv

#2 Apciemo 12.gs. Tērvetes koka pili

04_TērvetesKokaPils_712

Tērvete ar savu vārdu ir atpazīstama visā Latvijā, kā varens senais zemgaļu centrs baltu apdzīvotajās teritorijās, kas līdz pat 13.gs beigām cīnījās par savu politisko un ekonomisko neatkarību. Tērvetes pilskalns un zemgaļi, kas apdzīvojuši šo reģionu, ir kā simbols latviešu tautas gribasspēkam, nelokamajam, stingrajam un neatlaidīgajam raksturam.

 

Lai uzskatāmi parādītu Tērvetes un Zemgales senvēsturi, balstoties uz arheoloģisko pētījumu rezultātiem Tērvetes pilskalnā, tiek būvēta viena no varenākajām XII gs. Latvijas teritorijā bijušām pilīm, kas bagāta ar savu vēsturi. Projekts paredz ilgākā laika posmā pabeigt pilnīgu Tērvetes koka pils rekonstrukciju.

Šobrīd ir uzcelta pils Austrumu daļa, kur iekārtota plaša ekspozīcija par Tērvetes pili un zemgaļu materiālo kultūru, te pils četros stāvos ir iespējams aplūkot zemgaļu pilskalnu attēlus un piļu apjomu un izskata versijas, rotas, apģērbus, ieročus, sadzīves priekšmetus, mēbeles. Apskatāma zemgaļu valdnieka Viestarda vaska figūra un lielākā zobenu izstāde Latvijā.

Turpmāk tiks veikti celtniecības darbi pie pārējās Ziemeļu un Dienvidu nocietinājumu sistēmas un pagalma apbūve ar dzīvojamām un saimniecības ēkām. Ik gadus augusta otrajā nedēļas nogalē Zemgaļu svētku ietvaros aiz Tērvetes pilskalna tiek rīkota Seno laiku apmetne.

lielkenins.lv

#3 Tropisko tauriņu māja

Tervetes_taurini_712

Tērvetes tauriņu māja atrodas Tērvetes dabas parka lielajā autostāvietā, kur ir iespēja redzēt un sastapt tauriņus no dažādiem tropu mežiem no visas pasaules – Āzijas eksotisko krāsu tauriņus, Dienvidamerikas dižtauriņu un Āfrikas unikālos tauriņus. Abpus ekvatoram izplatīto mitro tropu mežu krāšņie iemītnieki – tauriņi – Jūs priecēs pasakām un teiksmām apvītajā vietā, Tērvetē!

Katram, kurš atnāks pie mums ciemos 14.aprīlī dāvināsim īpašu kartiņu no mūsu tauriņu kolekcijas! Papildus darbosies radošā darbnīca bērniem un arī pieaugušajiem – izkrāso lielformāta tauriņu!

tervetestaurini.lv

#4 Uzkāp dižākajā koka skatu tornī Latvijā

Tērvetes_skatu_tornis_712

Jaunais un modernais koka skatu tornis atrodas Tērvetes dabas parka rietumdaļā. No tā paveras skats uz plašajiem Tērvetes siliem, Tērvetes upes ieleju un Zemgales līdzenuma lauksaimniecisko ainavu. Tornis atvērts laikā no marta vidus līdz novembra vidum. Maksas ieeja.

mammadaba.lv

#5 Vieta ar atmosfēru. Zoltners.

Zoltners_712

Ja Tērvetē pavadīsi ilgāku laika posmu, noteikti, šeit ir vērts iegriezties – lielisks restorāns, lauku miera piesātināta viesnīca un oriģināla alus darītava. Laika plūdums šeit kļūst nebūtisks. Īpašnieks – mūsējais, #stirnubuks!

zoltners.lv