Zvārtes ieža Stirnu buks Ērgļu stacijas Stirnu buks Milzkalna Stirnu buks Abavas senlejas Stirnu buks

16 valstu stirnubuki sestdien, 17. augustā sagrieza lielāko šī gada tautas sporta ballīti Ventspilī. Atzīmējot piecu gadu jubileju kopš pirmā Stirnu buka 2014. gada augustā, 32. posmā trīsarpus tūkstošus dalībniekus saulainajā nedēļas nogalē uzņēma Ventpils Jūrmalas parks. Dalībnieku vidū bija olimpiete Ilona Marhele, Latvijas labākā distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka, vadošais taku skrējējs Andris Ronimoiss un valsts rekordists Dmitrijs Serjogins.

FotoManLV_Ventspils_StB_2019_izlase-316_862
Atzīmējot vēsturiskā Baltijas ceļa ceturtdaļgadsimtu, tieši pirms pieciem gadiem dzima veiksmes stāsts, ko pazīstam kā taku skriešanas seriālu “Stirnu buks”. Piecu gadu laikā aizvadīti 32 posmi visdažādākajās Latvijas vietās un, pēc trim gadiem atgriežoties Ventas krastos, sacensību rīkotāji kārtējo reizi pārsteidza dalībniekus “Piejūras Stirnu buks” posmu Ventspilī ar smilšainām kāpām, aizraujošiem dabasskatiem un nežēlīgu sprinta etapu “Lemberga hutē”.

Pēc finiša neskaitāmi taku skrējēji atzina, ka sezonas piektais posms bija grūtākais ar tuksnešaino smilšu posmu garākās distances veicējiem. Un ne velti tajā dalībniekus uzmundrināja Stirnubuka cilts priekšstāvis Rimants Liepiņš, kurš pavasarī Sahāras tuksnesī finišēja teju nedēļu ilgo “Marathon des Sables”. Šķietami nebeidzamā skriešana pa smiltīm, kas ieviesa korekcijas arī sacensību rezultātos, Ventspils posmā neizpalika arī īsāko distanču dalībniekiem.

Kā allaž, lielākā konkurence bija “Virši ZAĶIS” distancē, kurā devās vairāk nekā tūkstotis dalībnieku. 13,4 kilometru trase bija garākā starp šī gada pieciem posmiem un tajā ne mazākās cerības konkurentiem neatstāja Latvijas rekordists 10 kilometru distancē Dmitrijs Serjogins no Mārupes (0:49:16), turpinot gatavoties 5. oktobra startam Pasaules čempionātam (PČ) maratonam, kas plkst.23.59 risināsies Kataras galvaspilsētā Dohā. Tāpēc nepārsteidz arī viens no labākajiem rezultātiem arī sprinta posmā.

AA_IMG_8404_8621

Otro vietu izcīnīja iepriekšējā, dubļainā Alūksnes posma garākās Lūša distances uzvarētājs Andris Ronimoiss (0:50:51), šoreiz Serjoginam zaudējot pusotru minūti. Malēnietim šis skrējiens bija vienas no pēdējām sacensībām pirms aiznākamās nedēļas skrējiena apkārt Monblānam (Ultra-Trail du Mont-Blanc), kas ar 170 kilometriem un 10 000 augstummetriem viennozīmīgi ir taku skriešanas olimpisko spēļu ekvivalents.

Pirms mēneša Šveices Alpos kalnu skriešanas Eiropas čempionātā (EČ) startējušais ogrēnietis Jānis Mežiels (0:52:16) ierindojās trešajā pozīcijā, aiz sevis atstājot Uldi Upīti (0:52:58), kas sacenību pirmajos kilometros ieņēma pat vicelīdera godu.

Rio olimpisko spēļu dalībniece un maratoniste Ilona Marhele (0:56:44) no Alūksnes triumfēja “Virši ZAĶIS” distancē, kā vienīgā daiļā dzimuma dalībniece, kas distanci veica ātrāk par stundu. Otro vietu izcīnīja pašmāju labākā distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka (1:00:06), bet trešā 13,4 kilometru skrējienu pabeidza Rasma Čoiča (1:02:26).

FotoManLV_Ventspils_StB_2019_izlase-323_862

Jau pieminētajā “Benu Aptieka LŪSIS” 30,4 kilometru distancē spēkiem mērojās vairāk nekā 200 izturībnieku, starp kuriem ātrākais bija otrs kalnu skriešanas EČ Latvijas komandas pārstāvis Kristaps Bērziņš (2:13:51) no Kuldīgas. Šī bija vairākkārtēja Latvijas čempiona ceturtā uzvara piecos šīssezonas posmos, vienu startu izlaižot dodoties aizstāvēl sarkanbaltsakranās krāsas Šveices Alpos.

Sākotnēji esot pat vadībā, finišā otro vietu izcīnīja jēkabpilietis Anatolijs Macuks (2:20:16), divas nedēļas pēc veiksmīgā “Ironman Tallinn” vēl jūtot nepilnu 10 stundu ilgā pārbaudījuma sekas. Tikmēr cēsnieks Kārlis Vīksne (2:20:24), sākot sacensības no 12. pozīcijas skrējiena sākuma daļā, Piejūras parkā atgriezās trešais, no goda pjedestāla zemākā pakāpiena izspiežot savu novadnieku Latvijas izlases pārstāvi taku skriešanas Pasaules čempionātā (PČ) Kristapu Magoni (2:23:31) tikai pēdējos kilometros pēc Lemberga hūtes slēpošanas kalna pieveikšanas.

Nomainot treneri, uz uzvarētājas ceļa atgriezās līvāniete Jekaterina Sokunova (2:44:42), no pieciem sezonas posmiem svinot uzvaru četros un nostiprinoties arī sezonas kopvērtējuma līderpozīcijās.

Jūlija uzvarētāja Daina Jurķe (2:48:18), lai arī skrējiena ievadā atradās līderpozīcijā, iepriekšējās nedēļas slimošana darīja savu un nācās samierināties ar otro pozīciju. Trešajā vietā finišēja Lietuvas pārstāve Gitana Akmanaviciute (2:54:32), atstājot aiz trijnieka taku skriešanas izlases pārstāvi Viviānu Veroniku Kirilovu (2:56:53), vadošo maratonisti Leldi Neimandi (2:58:29) no Cēsīm, kā arī vēl vienu izlases pārstāvi Lindu Boldāni (3:00:25) un pērno Rīga-Valmiera čempioni Vitu Devjatņikovu (3:02:29).

IMG_7283_862

21,8 kilometru “Venden STIRNU BUKS” distancē šoreiz devās nepilns pustūkstotis dalībnieku un visātrāk trasi izskrēja sezonas līderis Artjoms Rekuņenko (1:31:23) un viņa komandas biedrs Oskars Cimermanis (1:33:53), savukārt augstāk par trešo vietu netika Vilkaču maratona uzvarētājs Jānis Kūms (1:37:25).

Dažiem otrās līderu grupas vīriem pazaudējot modrību un izskrienot papildus līkumu, augstajā sestajā pozīcijā absolūtajā kopvērtējumā sacensības finišējā ātrākā dāma Karīna Helmane-Soročenkova (1:43:51) no Tukuma. Pērnā gada labākā Latvijas maratoniste un pašreizējā čempione nedeva nekādus variantus citām skrējējām, otro vietu atvēlot Klintai Lauskai (1:46:21), bet trešo Zandai Malančukai (1:48:27), kura saglabāja sezonas līderes godu.

Populārajā veselības skrējienā, 5,8 kilometrus garajā “EJ Vāvere” uzvaras laurus 627 dalībnieku konkurencē plūca Agris Krievāns (0:22:23), kurš pirmajā kontrolpunktā ieradās pēc Jāņa Ābola. Savukārt ātrākā dāma bija Agita Kaļva (0:24:31).

LVM čempionāts taku skrējienos skolu jauniešiem pulcēja tieši tikpat 627 dalībniekus. Sezonas izskaņā vērtīgas balvas saņems gan kuplākā, gan sportiskākā skola. Šoreiz ātrākie skolēni bija Artis Rožkalns (0:21:19) no Cēsu puses, bet Viktorija Bogdanova (0:23:39) palika nepārspēta meiteņu konkurencē. Nepilns pustūkstotis bērnu startēja “Gardu muti Susurs” distancē.

Trīs garāko distanču “Benu Aptieka LŪSIS”, “Venden STIRNU BUKS” un “Virši ZAĶIS” dalībnieki tiek pie punktiem “GO! Aldaris KALNU KARALIS un KALNU KARALIENE”. Šoreiz sprinta ātrumposms bija izvietots Lemberga hūtē, kur ātrākie bija Edgars Pāķis (1:00) no Saulkrastiem un limbažniece Kitija Zaula (1:01), kura ierindojā augstajā otrajā kopvērtējumā.

Stirnubuks arī šoreiz neiztika bez virknes atbalstītāju un brīvprātīgajiem palīgiem. Jāpiemin, ka viens no brīvprātīgajiem palīgiem Laimonis Skadiņš šajā nedēļas nogalē atrodas ASV Kalifornijas štatā, kur startēja un pēc  30 stundu skrējiena pieveica “Leadville 100″ 100 jūdžu izaicinājumu! Sveicam gan Laimoni, gan Clare Gallagher, kura reiz uzvarējusi “Šlokenbekas Stirnu buks” Lūša distancē!

Laimonis_862

Tikmēr nākamais Stirnubuka posms risināsies pavisam drīz. Jau septembra sākumā, 7. septembrī tiksimies Krimuldā, taču sezonu noslēgsim Cēsu pusē ar Vendenes posmu, kur iegriezīsim ballīti 5.oktobrī.

Rezultāti:: https://www.stirnubuks.lv/rezultati/

Fotogalerijas:: https://www.stirnubuks.lv/fotovideo/

 #Ieskrien Mežā

#EsEsmuStirnuBuks

Noskrien_300x200
RV107_300x200
godagimene_300x200