15-08-2020 Zvārtes ieža stirnu buks
Distances
Susurs
~1 km
Skola
~5.8 km
Vāvere
~5.8 km
Zaķis
~13.8 km
Stirnu buks
~22.8 km
Lūsis
~71.1 km
 
 
Reģistrēties
sacensībām

Apsveicam! Tu esi nokļuvis taku skrējienu seriāla “Stirnu buks 2020″ atklāšanas posma apraksta lapā!

Jā, sezonu patiešām sāksim 15.augustā ar gleznainu skrējienu “Zvārtes ieža Stirnu buks” un nedaudz garākām distancēm, kā ierasts “Stirnu buka” mačos! Sezonas kulminācijas posms pavisam nejauši ir pārtapis par sezonas atklāšanas posmu ar garākām, bet izcili ainaviskām distancēm!

Sacensību centrs:: Pie majestātiskā Zvārtes ieža, Amatas krastos. GoogleMap šeit!

Sacensību programma:: ŠEIT!

Īpašie noteikumi:: ŠEIT!

Detalizētākas distanču kartes:: Distance Vilks, Distance Stirnu buks, Distance Zaķis, Distance Vāvere

Distanču GPX faili pieejami šeit (spied “Saglabāt saiti kā”!):: “Vāvere – GPX”“Zaķis – GPX”“Stirnu buks – GPX”“Vilks – GPX”.

“Brīvdienu maršruts: zīmīgākie apskates objekti Amatas novadā”:: Tūrismagids.lv

“Brīvdienu galamērķis – Vieta, kur senlaikos raganas dejojušas – brīnišķīgais Zvārtes iezis”:: Tūrismagids.lv

Klīst leģendas, ka Zvārtes iezis reiz bijis raganu sapulču vieta, kuras senatnē te pulcējušās, jautri dejojušas un ballējušās līdz pat pirmajām gaiļu dziesmām. Mēs ceram, ka augusta vidū šeit pulcēsies skriet izslāpušie Stirnu buka cilts pārstāvji, lai ar gavilēm sezonas atklāšanas posmā sagaidītu arī pirmos distances “Vilks” pieveicējus, jo tieši šai posmā uzsāksim savu 3 gadu garo taku skrējienu “Gaujmaliešu taka / Enter Gauja Trail” triloģiju. Vairāk lasi šeit!

Zvārtes iezis ir viens no ainaviskākajiem smilšakmens atsegumiem Amatas upes krastā un kopumā Gaujas nacionālajā parkā. Tas skaisti nogūlies mežu un pļavu ielokā. Iezis un tā apkārtne ir patiesi krāšņa vide, kur gūt iedvesmu no dabas maģiskā, pirmatnīgā un noslēpumainā spēka.

Teritorijai vijās garām arī aizraujošā Ģeoloģiskā taka gar Amatu. Tāpēc Zvārtes ieža apmeklējumu vari papildināt ar pasakainu pastaigu pa neskartu dabas taku, kurā vērojama vesela iežu galerija! Pieejamas piknika vietas, tūrisma apmeklētāju centrs, gida pakalpojumi.

Ja reiz esi šai pusē, tad ieplāno papildu laiku, kultūrvēstures un dabas objekti, dabas takas un aktīvās atpūtas iespējas Amatas novadā un tūvākajā apkaimē, patiešām netrūkst! Un atceries, Tu atrodies īpaši aizsargājamā dabas teritorijā un vecākajā no Latvijas nacionālajiem parkiem –  Gaujas Nacionālajā parkāizbaudi to saaudzīgi!

EnterGauja:: “Gaujas nacionālais parks – parks, kurā doties piedzīvojumos, pētot un izzinot. Piedāvāto piedzīvojumu daudzveidība ļauj katram izvēlēties savu ceļojuma tempu un scenāriju. Gaujas senlejas pirmsākumi meklējami vairāk nekā 350 miljonu gadu senā pagātnē. Šeit atradīsi elpu aizraujošas dabas ainavas, klintis un alas. Pašu parku caurvij Latvijas garākā upe Gauja. Upe ir aizraujoša, izteikti līkumota –parka teritorijā tā met 98 lielākus un mazākus lokus. Šeit atrodas divas trešdaļas no Latvijā zināmajām alām, un vairāk nekā 500 kultūras un vēstures pieminekļu – pilskalni, pilis, baznīcas, muižas, ūdensdzirnavas, vējdzirnavas, kā arī daudzi citi arheoloģiskie, arhitektūras un mākslas pieminekļi.”

Takas Vidzemes sirdī Stirnu bukam joprojām neatslābstoši palīdz savērpt Artis Ločmelis (“VSK Burkānciems”)! Īpaši episks paldies – Elitai Eglītei (Amatas novada pašvaldība) par pretimnākšanu un atbalsta plecu, Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās pārvaldes meitenēm, kas mūs prātīgi pieskata, un  diviem Andriem – Ronimoisam un Kleperam par viediem padomiem “Gaujmaliešu taku” veidojot!

Tiekamies pie Zvārtes ieža!!! 

PS.Svarīga informācija distanču “Stirnu buks” un “Zaķis” dalībniekiem – atrodoties Cecīļu dabas takās KATEGORISKI aizliegts šķersot Kumadas upi un rāpties Cecīļu iezī, lai cik dīvaini tas arī neizklausītos!

Visit Amata I Amata.lv I EnterGauja

Trase sacensību dienā var atšķirties no šeit redzamās.
Attēlam ir tikai informatīva nozīme.
 
Distances un tuvākajā apkārtnē apskatāmas ievērojamās vietas
 
Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks_450
Āraišu ezerpils arheoloģiskais parks

Āraišu ezerpils arheoloģiskā parka galvenais objekts ir īpaša 8./9.–10. gadsimta seno latgaļu dzīvesvietas rekonstrukcija, kas veikta pēc izrakumos iegūtajiem datiem.

Dodoties uz Āraišu ezerpils arheoloģisko parku, ikvienam ir iespēja iepazīt vēsturi no akmens laikmeta līdz pat viduslaiku beigām. Visneparastākais objekts tajā ir Āraišu ezerpils – seno latgaļu nocietināta dzīves vieta uz ezera salas dzelzs laikmetā. Tomēr tas nebūt nav viss, ko šis parks piedāvā! Teritorijā ir iespēja apskatīt viduslaiku pilsdrupas, kā arī Meitu salu ar akmens un bronzas laikmeta mājokļu paraugiem. Savukārt apmeklētāju centrā iespējams apskatīt ko pavisam svaigu – no jūlija sākuma tur aplūkojama pastāvīgā ekspozīcija, kurā izzinošā veidā pirmo reizi kopš izrakumu veikšanas iepazīstamas tajos iegūtās oriģinālās liecības un arheologa Jāņa Apala stāsts.

Facebook I Amata.lv

 
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 90
Āraišu vējdzirnavas

Āraišu vējdzirnavas atrodas apkaimes augstākajā vietā ar skaistu apkārtni. Tās Latvijā ir vienas no retajām holandiešu tipa vējdzirnavām, kuru mehānisms ir darboties spējīgs. Dzirnavās ir iespēja izsekot grauda pārtapšanai par miltu, pašiem pamalt graudus, izstaigāt visus četrus stāvus un apskatīt dzirnavu mehānismus gida pavadībā. Iepriekš piesakoties, ir iespēja iegādāties īpašu mājās ceptu maizīti no dzirnavu saimnieces Vinetas (tālrunis 29238208), pastāstīja Amatas novada tūrisma speciālisti.

Amata.lv

 
ZvārtesIezis_450
Zvārtes iezis

Zvārtes iezis ir viens no gleznainākajiem Devona smilšakmens iežu atsegumiem ne tikai Gaujas nacionālajā parkā, bet arī Latvijā. Zvārtes iezis veidojies, Amatas upei izskalojot smilšakmens iežus. Apmeklētāji no Amatas labā krasta var apskatīt ap 44 m augsto, puslokā izliekto Zvārtes krauju, ziemeļrietumos atrodas Amatas apskalots līdz 19 metrus augsts klints izcilnis – ainaviskais Zvārtes iezis.

No Zvārtes ieža var doties pārgājienos pa Amatas taku gar upes krastu uz Veclauču tilta pusi vai uz Kārļu un Melturu pusi.

Sadarbībā ar Enter Gauja – Gaujas Nacionālā parka tūrisma klāsteri, Amatas novadā ir tapis tūrisma maršruts “Amata. Amatas ieži un kraujas”, to ir iespējams lejupielādēt  ŠEIT.

Amata.lv

 
spogulnamins-22-52267585_450
Spoguļnamiņš virs Amatas

Dažus metrus virs Amatas upes levitē nekur citur pasaulē neatrodams unikāls namiņš no spoguļiem, kuros atspīd apkārtnes ainava. Lai varētu izbaudīt Amatas upes skaistumu, klausīties upes čalošanu un putnu vīterošanu, tam ir atveramas sānu malas, savukārt izbūvētais logs ļauj ne tikai raudzīties uz Amatas upes krācēm, bet naktī vērot zvaigžņotu debess jumu. No 1. jūlija eksperimentālais projekts “Piedzīvojums spoguļnamiņā” ir atvērts apmeklētājiem.
Spogulnamins.lv

 
AmatasTaka_450
Amatas taka

Amatas ģeoloģiskā taka ved piedzīvojumā, kurā tevi dziļi uzrunās neskartās dabas burvība. Patiesi pirmatnīgas sajūtas iespējams atklāt, ejot pa neskartu dabas taku. Amatas ģeoloģiskā taka ir tieši šāds piedzīvojums – tā ir pastaiga autentiskā vidē. Taka vijas pa aizraujošo un pirmatnīgo Amatas senieleju. Taka ir marķēta, bet tās lielākā daļa nav labiekārtota, dažviet jāpārvar šķēršļi – krituši koki un nelielas upes pietekas.
Varēsi apskatīt smilšakmeņu un dolomītu atsegumus, kas atšķir 350 – 400 miljonu gadu senas zemes vēstures lappuses, kad no Ziemeļiem uz Dienvidiem plūstošo upju nestie smilšu graudiņi nogulsnējās jūrā, sablīvējās un sacementējās. Iepazīsi un varēsi vērot gandrīz visus Latvijai raksturīgos kokus un krūmus, daudzveidīgu augu valsti, dzīvnieku takas, bebru dambjus, skudru pūžņus, klausīsies dažādu putnu sniegtos dabas koncertus.
EnterGauja I Amata.lv

 
Cecīļu dabas taka ieriķos2_450
Cecīļu dabas taka Ieriķos

Cecīļu dabas taka ir kājāmgājēju tūrisma maršruts, kurā ir iespēja iepazīt Amatas novada dabas objektus gar Kumadas upes un Dančupītes upes krastiem.
Apmeklētājiem ir iespēja izbaudīt cilvēka nepārveidotu dabas ainavu – Dančupītes kanjonu, Dančupītes alu, miniatūru ūdenskritumu, iespaidīgo Cecīļu iezi no Kumadas upes labā krasta, Cecīļu priedi, kura ir atzīta par vienu no Latvijas dižkokiem un citus objektus. Taka ir marķēta.

Teika stāsta, ka Cecīļu ieža alās dzīvojis velns ar divām raganām. Katru pusnakti viņi dejojuši ieža priekšā. Ļaudis velnu nokaitinājuši. Viņš gribējis Kumadu aizbērt, paņēmis smiltis un nesis uz upi. Te “Cecīļos” iedziedājies gailis. Velns sabijies un meties alā. Smiltis izbirušas pretī “Velna kambara” iezim, veidojot uzkalniņu. No tā laika velns neesot manīts.

Takas sākums  atrodas Ieriķos  Amatas novadā 1km no Cecīļu dabas takas informācijas punkta. Taka ietver dažāda garuma maršrutus un četras upes. Takas kopgarums ir 12 km. Gājiens  var aizņemt +/- 5 stundas.

cecilutaka.lv I EnterGauja

 
Ieriķu dzirnavu dabas taka_450
Ieriķu dzirnavu dabas taka

Grūbas krastos izveidotas laipu takas, tiltiņi un skatu platformas.
Kopējais takas garums, kas viegli veicams arī ģimenēm ar bērniem, ir nepilns kilometrs. Oktobra beigas – novembra sākumā šajā vietā migrējošie laši mēģina pārvarēt šķēršļus. Ziemā darbojas gaismas parks, kas rudenī, ziemā un agrā pavasarī izgaismo taku un tās tuvāko apkārtni diennakts tumšajā laikā. Maksas apmeklējums.

Taka 1 km garumā, kurā atrodas 7  dažāda augstuma ūdenskritumi, ūdens gariņu meklēšana, Ieriķu dzirnavu mūra un ūdensrata apskate. Pusdienas var ieturēt blakus esošajā krodziņā “Dzirnakmeņi”.

EnterGauja I Amata.lv

 
Lustūzis_450
Lustūzis

Dodoties pa Amatas upi, nav iespējams palaist garām Lustūzi – tā straujais līkums ir īsts izaicinājums rotaļīgās upes prasmīgajiem iekarotājiem!
Ārēji Lustūzis ir zems iezis, kura sienas kā krelles rotā nelielas plaisas un nišas. Tas apliec Amatas upes līkumu līdzīgi kā liels pakavs.
Pieredzējuši ūdenstūrisma cienītāji pavasarī labprāt iekļauj Lustūzi savu piedzīvojumu maršrutos, jo tā ir iespēja izjust risku un ātrumu, kā arī piedzīvot negaidītu piespiedi pie klints grubuļainās sienas un krāces. Ļaudis stāsta, ka Lustūzim vārdu devuši pieredzes bagāti makšķernieki un laivotāji, kas labi pazinuši upes straujo “S” veida līkumu.Tieši neparastais līkums vilinājis ne vienu vien upes iekarotāju. Galu galā Lustūža līkuma pieveikšana darījusi tos īpaši lepnus un priecīgus!
Lai apskatītu Lustūža skaistās klintis, vari doties arī pa Ģeoloģisko taku gar Amatu. Meklē to Amatas upes labajā krastā, aptuveni viena kilometra attālumā no Veclauču tilta.
EnterGauja

 
Sajūtu bungas_450
Sajūtu pirts un bungu meistardarbnīca Kārļos

Pirts rituāli, iespēja nakšņot. Iepazīšanās ar sajūtu un vibrāciju bungām, iespēja izveidot savas bungas no iepriekš sagatavotiem
riņķiem un ādas.

Iepriekšēja pieteikšanās:: Tālr.: 29456485; E-pasts: ilze.busujeva@gmail.com

Vairāk lasi:: “Amatas pusē kādreizējie pilsētnieki gatavo bungas no meža zvēru ādām” (lsm.lv)

Amata.lv

 

 
bunkurs-16_450
Mežabrāļi – nacionālo partizānu bunkurs

Izveidots partizānu bunkurs, kurā var mazliet piedzīvot partizānu sajūtas, apskatīt  partizānu personīgās mantas, ieročus, fotogrāfijas. Stāsti un atmiņas filmās par nacionālo partizānu cīņu pēc 1945. gada.

Latvijas nacionālie partizāni jeb mežabrāļi bija mazas, bruņotas vietējo iedzīvotāju grupas, kas patstāvīgi cīnījās pret PSRS okupācijas režīmu Latvijas teritorijā no 1944. līdz 1956.gadam. Tie bija cilvēki, kuri nevarēja vai nevēlējās dzīvot Padomju savienībā un bija spiesti slēpties mežos. Kopā Latvijā darbojās apmēram 20tk mežābrāļi.

Amata.lv I Mežabrāļi

 
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100
Lauku viesnīca “Kārļamuiža”

Viesnīca “Kārļamuiža” sena muižas ēka. Tās senās akmens un ķieģeļu ēkas rotā vijīgo vīnogu zari un ieskauj plašs ābeļdārzs. Šodien “Kārļamuiža” ir mājīga viesnīca, kas atrodas Amatas upes senlejā, Gaujas nacionālajā parkā.Tās pamati likti 18. gadsimtā, ceļot Kārļamuižas ērberģi jeb dzīvojamo māju.

Viesnīcai ir divi stāvi, kuros izvietoti dažādi numuriņi – gan divvietīgi, gan plaši apartamentu tipa numuriņi ģimenēm vai draugu kompānijām. Katrs numuriņš ir unikāls un atšķiras no citiem, tāpēc tu vari izvēlēties sev vispiemērotāko! “Kārļamuižā” piedāvā apkārtējās vides iepazīšanu – pārgājienus, nūjošanas pārgājienus, riteņbraucēju maršrutus un citas aktivitātes. Pieejama pirtiņa.

Amata.lv I EnterGauja I Kārļamuiža

 
Spa-viesnica_450
Viesnīca “Jonathan SPA Estate”

5* viesnīca Jonathan Spa Estate patiesi ir neparasta, gleznainas ainavas ieskauta vieta.8 komfortablas istabas ar dušas telpu vai vannas istabu, terases ar dārza mēbelēm un skatu uz ezeru, restorāns, bārs ar kino zonu, SPA komplekss ar slēgtu baseinu, turku un somu pirtīm, šungita istabu un āra džakuzi. Bērnu stūrītis.

jonathanspahotel.com

 

 
Supervāvere_450
Piedzīvojumu parks “Supervāvere”

Piedzīvojumu parkā “Supervāvere” visiem aktīvās atpūtas cienītājiem ir iespēja izmēģināt vairāk nekā 60 atrakcijas. Augstu un zemu kokos izvietoti dažādi virvju ceļi, pārejas un šķēršļi, kā arī ierīkoti nobraucieni pa trosēm. Laižoties pa garākajiem šāda veida nobraucieniem Latvijā, gar ausīm svilpo vejš un acīm paveras lielisks skats uz Gaujas senlejas koku galotnēm!

EnterGauja I Ozolkalns.lv

 
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 100
Rakši ZOO

“Rakšos” izbaudi Gaujas Nacionālā parka teritorijas krāšņumu kamieļu, lamu, alpaku un gvanako sabiedrībā. Šeit vari eksotiskos dzīvniekus ne tikai apskatīt, bet arī apmīļot, pabarot ar speciāli tam paredzētiem našķiem un doties pārgājienā, piknika grozu nešanu uzticot lamām.

kaimieli.lv I Latvia.Travel