stirnu buks
Distances
Susurs
~ 0.6-1.0 km
Skola
~5 km
Vāvere
~5 km
Zaķis
~13 km
Stirnu buks
~21 km
Lūsis
~30 km
 
 
Reģistrēties sacensībām
tagad var sacensību dienā

Apsveicam! Tu esi nokļuvis taku skrējienu seriāla “Stirnu buks’ 2016″ trešā posma apraksta lapā!

Starts/Finišs:: Pilsētas dārzs, Kuldīga. GoogleMap šeit!

Detalizētākas distanču kartes::

“Lūsis” I “Stirnu buks” I “Zaķis” I “Vāvere”

Taku skrējienu seriāla trešais posms tā dalībniekus ievedīs īpaši aizsargājamās dabas teritorijās – Ventas ielejas dabas liegumā un Riežupes dabas parkā! Nedaudz izbaudīsim senās Hanzas pilsētas šarmu, lielākoties trase vedīs Kuldīgas novadam piegulošajā Rumbas pagastā, kas ir senās kuršu zemes Bandavas ziemeļaustrumu stūris. Kuršu zemes reiz bija ļoti ietekmīgas. Pat skandināvu zemju iedzīvotāji bijāja kuršus un stāstīja leģendas par kuršu valdnieka Lamekina varenumu.

Kopumā Ventas ielejas Stirnu buks solās būt audz saudzīgāks, kā iepriekšējais posms Siguldā, gana plakans, mērens Kalnu karaļa sprinta posms, ātrs. Miķeļa alus sola, bairītis pietikšot visiem pēcsvētku izslāpušajiem! Būs arī lustes un peldes pēc skrējiena Ventas rumbā! Bet Lūšiem – šis būs 3 rumbu skrējiens! Ventas rumbai garām skries visu distanču dalībnieki, bet Ventas pietekas Riežupes rumbai, un Riežupes pietekas Veldzes upītes rumbai garām/pāri vedīs vien Lūšu taka!

Ventas ielejas dabas liegums ir posms ar stāvām krastu nogāzēm, kurās vietām atsedzas devona dolomīti un smilšakmeņi (Sarkanā siena). Lieguma teritorija ir mežaina, te sastopami daudzveidīgi meža tipi, retas un aizsargājamas augu sugas, bet Riežupes dabas parks izveidots Riežupes ielejas aizsardzībai. Nozīmīga teritorija nogāžu un gravu mežu, upju straujteču un smilšakmens atsegumu aizsardzībai. Daudz retu augu un dzīvnieku sugu. Ģeoloģiskie objekti – Riežupes ūdenskritums un atsegumi, smilšu alas, kas ir garākās Latvijā un Amatas svītas atsegumi. Liela ainavu daudzveidība (stāvi krasti, plašā upes ieleja, gravas u.c.). Senlejas meži samērā neskarti. Parka teritorijā aug 7 dižkoki, aprakstīti arī 11 izcili un neparasti koki.

Distanču izveidē un sacensību organizēšanā Stirnu bukam ļoti palīdz Saila Jansone /SK Katrīna/ un Agris Kimbors /Kuldīgas novada Sporta skola/!

 

 

Trase sacensību dienā var atšķirties no šeit redzamās.
Attēlam ir tikai informatīva nozīme.
 
Distances un tuvākajā apkārtnē apskatāmas ievērojamās vietas
 
01_ventas_rumba_2012_450
Ventas rumba

Ar Eiropā platāko dabisko ūdenskritumu (249 m) saistīta virkne leģendu un vēsturisku notikumu. Hercoga Jēkaba izgudroto un uz rumbas novietoto zivju ķeramo ierīču dēļ Kuldīgu senatnē dēvēja par pilsētu, kur lašus ķer gaisā. Zivis šeit pavasaros un rudeņos lido joprojām.
visit.kuldiga.lv
Foto: LatviaTravel

 
02_pilsetasdarzs_450
Pilsētas dārzs

Atrodas senākajā Kuldīgas daļā, bijušās Livonijas ordeņa un vēlākās Kurzemes hercogu rezidences vietā. Šeit atjaunota ūdenskrātuve ar strūklaku, izveidoti gājēju celiņi, izbūvēta lapene un skatu laukumi. Nedēļas nogalēs vasarā te var skatīties brīvdabas kino. Parkā izvietotas 22 tēlnieces Līvijas Rezevskas skulptūras.
Pils ielas apkārtne ŠEIT!
visit.kuldiga.lv

 
03_vecaistilts_450
Senais ķieģeļu velvju tilts pār Ventu

Kuldīgas lepnums – viens no garākajiem ķieģeļu velvju tiltiem Eiropā – celts 1874. gadā pēc cara laika ceļa kustības standartiem, 500 pēdu garš, 36 pēdu plats, lai varētu izmainīties pretimbraucošas karietes. Diennakts tumšajā laikā tilts tiek izteiksmīgi izgaismots.
visit.kuldiga.lv

 
04_aleksupitesudenskritums2_450
Alekšupītes ūdenskritums

Šobrīd augstākais (4,15 m) ūdenskritums Latvijā atrodas netālu no Alekšupītes ietekas Ventā. Pirms ūdenskrituma savulaik pils dzirnavu vajadzībām ierīkots aizsprosts ar slūžām.
visit.kuldiga.lv

 
05_martinsala_450
Mārtiņsala (Zilā karoga pludmale)

Labiekārtotā un atpūtnieku iecienītā pludmale ar aktīvās atpūtas laukumu bērniem un pieaugušajiem, ģērbtuvēm, labierīcībām un glābšanas staciju atrodas ekskluzīvā vietā – pie Ventas rumbas. Nāc atveldzēties Mārtiņsalā!
visit.kuldiga.lv

 
06_aleksupite4_450
Kuldīgas vecpilsēta ap Alekšupīti

Unikāls 17. – 18. gs. vienīgais Baltijā saglabājies mazpilsētas ēku apbūves ansamblis, kurā ietilpst arī t.s. Latvijas Venēcija ap Alekšupīti. Realizējot Alekšupītes promenādes projekta pirmo kārtu, Rātslaukumā vietu radusi strūklaka, restaurēti tiltiņi pār upīti, Baznīcas iela ieguvusi jaunu elpu.
visit.kuldiga.lv

 
07_smilsu-alas_450
Riežupes alas

Alas atrodas 5 km attālumā no Ventas rumbas. Riežupes Smilšu alās ir 2 km garš pazemes labirints, kas veidots cilvēku rokām trīs paaudzēs. Pašlaik apskatāmais alu garums ir 460m. Alas un parks ir privātīpašums. Pašlaik apsaimnieko 4. paaudzes īpašniece Inese Štofregena. Alām piemītot savāds spēks, bet to smiltis mēdz izmantot ārstnieciskos nolūkos.
visit.kuldiga.lv

 
EvaldaValteraOsti_450
“Osti” – Ēvalda Valtera dzimtās mājas

“Osti” – latviešu aktiera, tulkotāja un literāta Ēvalda Valtera dzimtās mājas. Dzimis 1894. gada 2. aprīlī Kuldīgā.

Foto:: Andris Jermuts.

 
Tilts_450
Tilts pār Riežupi

Riežupe (saukta arī Reža, Režupe, augštecē Ēģenieku grāvis, Mizas grāvis, vidustecē Rimzātupe, lejpus Veldzes ietekas Liekne) ir Ventas kreisā krasta pieteka Kuldīgas novadā. Sākas austrumos no Ēģenieku purva Kabiles pagastā. Augštecē tek pa Austrumkursas augstieni, lejtece pa Pieventas līdzenumu. Augštece un vidustece līdz Rimzātu dīķiem regulēta. Lejtecē upe stipri līkumaina, tek pa līdz pat 20 m dziļu ieleju. Lejpus Veldzes ietekas atrodas Riežupes ūdenskritumi. 1 km pirms ietekas Ventā upes kreisajā krastā atrodas Riežupes smilšu alas.

Foto:: Andris Jermuts.

 
Dumenis_450
Dzirkstošā veldze

Bijušais kaļķu ceplis atrodas netālu no Riežupes un Veldzes satekas. Padomju okupācijas laikā ēkās aiz skursteņa mitinājās Kuldīgas rūpkombināta Rīgas vīnu rūpnīcas cehs, kas ražoja slaveno Dzirkstošo veldzi. Netālu atrodas Veldzes ūdenskritums.

Foto: Andris Jermuts.

 
09_Veldzes_udenskritums_450
Veldzes ūdenskritums

Pievilcīgs ūdenskritums, taču rudeņos upītē ap ūdenskritumu ir tendence uzkrāties atkritumiem. Augstums: 0,8 – 0,9 m, platums: 11 – 16,3 m.
Latvijas ūdenskritumi:: ŠEIT
Foto:: Aivars Gulbis, redzet.lv

 
08_RiezupesUdenskritums-1_450
Riežupes ūdenskritumi

Riežupes lejtecē izveidots dabas parks, kurā koncentrēti daudz interesantu dabas pieminekļu. Tajā atrodas arī vairāki ūdenskritumi, no kuriem uz pašas Riežupes ir trīs ūdenskritumi. Lielākajam no tiem skriesim garām –> augstums: 0,6 – 0,7 m, platums: 11 – 16 m.
Samērā iespaidīgs, ainavisks pakavveida ūdenskritums. Lejpus ūdenskritumam Riežupē vēl dažas nelielas kāples.
Latvijas ūdenskritumi:: ŠEIT
Foto:: rumbaspagasts.lv

 
Ieskrien Ventas ielejā!

 
Latvijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas

Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas (ĪADT)  Latvijā ir ģeogrāfiski noteiktas platības, kas atrodas īpašā valsts aizsardzībā, lai aizsargātu un saglabātu dabas daudzveidību – retas un tipiskas dabas ekosistēmas, aizsargājamo sugu dzīves vidi, savdabīgas, skaistas un Latvijai raksturīgas ainavas, ģeoloģiskos un ģeomorfoloģiskos veidojumus, dendroloģiskos stādījumus un dižkokus, kā arī sabiedrības atpūtai, izglītošanai un audzināšanai nozīmīgas teritorijas.