08-06-2019 Kalnsētas stirnu buks
Distances
Susurs
~1 km
Skola
~5 km
Vāvere
~5 km
Zaķis
~12 km
Stirnu buks
~23 km
Lūsis
~31 km
 
 
Reģistrēties
sacensībām

Apsveicam! Tu esi nokļuvis taku skrējienu seriāla “Stirnu buks 2019″ trešā posma apraksta lapā!

Starts/Finišs:: Kalnsētas parks, Saldus. GoogleMap šeit!

Sacensību programma:: ŠEIT!

Detalizētākas distanču kartes:: ŠEIT!

Distanču GPX faili pieejami šeit (spied “Saglabāt saiti kā”!):: “Vāvere – GPX”“Zaķis – GPX”“Stirnu buks – GPX”“Lūsis – GPX”.

Skaists maršruts: ko apskatīt Saldū un tās tuvumā (Tūrismagids.lv):: ŠEIT!

Saldumu tūre Saldū:: Latvia.Travel

Saldus pusē Stirnu buki vēl nav lēkuši! Vai tiešām šī ir Latvijas saldākā pilsēta jeb, kā to paši vietējie dēvē “medus piliens Kurzemē”? Saldus gotiņa, Druvas saldējums, “Saldus saule”, bišu drava “Kārēs”, lēzenas trases (nu, nezinu, nezinu…), un, kas, ellē, ir Janis Rozentāls (ar īso “a”!!!)? To visu centīsimies noskaidrot jau 8.jūnijā! Sacensību centrs – Kalnsētas parka estrāde!

Saldus ir pilsēta Kurzemē, Cieceres upes krastos, Saldus novada centrs. Tā atrodas 119 km attālumā no Rīgas, bet tikai 7 km attālumā no kaimiņu pilsētas Brocēniem. Saka, ka reizēm Saldus esot kluss, reizēm savrups, bet vienmēr atvērts! Tas, ko zinām pavisam skaidri, 8.jūnijā Saldū klusi nebūs! Saldi? Varbūt. Brauksim lūkot?

Meklē naktsmītnes?::  turisms.saldus.lv / booking.com

Trašu izveidē Stirnu bukam Saldū nesavtīgi palīdz OK Saldus vīri Oskars un Emīls Zērņi, Arvīds un Uldis Bruci, īpašs paldies Saldus sporta dzīves vadītājai Elgai Grotai, kā arī Saldus novada domes priekšsēdētāja vietniekam Raivim Zīrupam!

Tiekamies Kalnsētas parkā!!!

Turisms.Saldus.lv FB Saldus TIKS Centrs

Trase sacensību dienā var atšķirties no šeit redzamās.
Attēlam ir tikai informatīva nozīme.
 
Distances un tuvākajā apkārtnē apskatāmas ievērojamās vietas
 
Kalnsētas parks_450
Kalnsētas parks un Kalnamuiža

Kalnsētas parks ir iecienīta atpūtas un izklaides vieta. Gar Cieceres upes krastiem un dziļāk parkā atrodamas gan šauras, stāvas un romantiskas taciņas, gan platas takas rāmām pastaigām, līdz ar to sev piemērotu maršrutu parka iepazīšanai atradīs ikviens. Kalnsētas parka vēsture aizsākās ar Kalnamuižas izveidošanu. 19. gadsimta otrajā pusē gleznainajos un paugurainajos Cieceres upes krastos barons Georgs fon Reke nodibināja muižu ar nosaukumu “Berghof” jeb Kalnamuiža un ierīkoja ainavu parku.  Cauri parkam līkumodama tek Cieceres upe, kas 17. gadsimtā bijusi kuģojama – hercoga Jēkaba laikā upe izmantota produkcijas pārvadāšanai no Saldus apkārtnes ražotnēm. Mūsdienās parka teritorijā Ciecere ir sekla un akmeņaina, pie estrādes uz upes mākslīgi izveidots neliels ūdenskritums.

Google karte:: ŠEIT!

 
Saldus pilskalns_450
Saldus ezers un pilskalns

Nelielais, bet gleznainais Saldus ezers atrodas pavisam tuvu Saldus centram, tas novietojies ielejā starp vairākiem pakalniem. Ezera platība ir 11,9 hektāri. Pie tā izveidota labiekārtota pludmale ar atpūtas vietu, volejbola un rotaļu laukumiem, vasaras sezonā darbojas arī āra kafejnīca.

Saldus pilskalns atrodas netālu no Saldus ezera krastiem. Kuršu senlietas, kas atrastas tā tuvumā liecina, ka Saldus bijis apdzīvots jau krietni pirms 12. gadsimta. Saldus pilskalns ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis. Par to saglabājušās daudzas teikas, kuras parasti stāsta par saldo dzīvi kalna iekšpusē un beidzas ar teikumu: “Saldu ēdu, saldu dzēru, Saldus kalna galiņā”. Biļļu kalnā, pie ceļa, ir iekārtots stāvlaukums, no kura atklājas brīnišķīgs skats uz Saldus ezeru un pilskalnu.

Google karte:: ŠEIT!

 
Rozentals_Pec_dievkalpojuma_450
Saldus – Jaņa Rozentāla pilsēta

Nevar nepieminēt, ka Saldus ir gleznotāja Jaņa Rozentāla pilsēta. Mākslinieks dzimis netālu no pilsētas, savukārt vēlāk kādu laiku tur dzīvojis un gleznojis. Tieši tāpēc viņa klātbūtne pilsētā sajūtama teju ik uz soļa.

Piemēram, Rozentāla paša projektētā darbnīca “Sapņu tornis” iekļauta J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja kompleksā Striķu ielā 22, Saldū. Tur izveidota izsmeļoša ekspozīcija par mākslinieka biogrāfiju, daiļradi un dzimtu, bet otrajā stāvā izvietota oriģināldarbu kolekcija, kurā iekļauti mākslinieka gleznotie darbi. Wikipedia:: Janis Rozentāls

 
Sātiņu_tornis_450
Putnu novērošanas tornis Sātiņos un Kalnu dabas taka

Putnu aizsardzībai izveidoto Sātiņu dīķu dabas liegumu veido aptuveni 30 mākslīgi veidotu zivju dīķu komplekss, kur pavasaros ligzdas vij gan Latvijai raksturīgie ūdensputni, gan arī Eiropas valstīs reti sastopami un aizsargājami putni. Starp diviem no dīķiem uzbūvēts putnu novērošanas tornis, kura kopējais augstums ir aptuveni 10 metri.

Savukārt Kalnu dabas takas Nīgrandes pagastā garums ir 1,5 kilometri, tā sākas pie Kanavišķu ūdenskrātuves slūžām un ved gar Loša upi. Takā izvietotas norādes un informācija par apskates objektiem – brūnogļu transportēšanai izveidoto dzelzceļa uzbērumu, zilā māla stāvkrastu un Airīšu dižakmeni.

Google karte:: ŠEIT!

 
SenieAuto_450
Senie spēkrati, šautuve un poligons Zvārdes pagastā

Zvārdes pagastā interesentiem ir iespēja iepazīt “Seno spēkratu kolekciju”. To veidojis entuziasts Jānis Dobelis, iekļaujot gan vieglās, gan smagās automašīnas, kā arī motociklus. Ja ir vēlēšanās šo vietu apskatīt, savu apmeklējumu nepieciešams iepriekš pieteikt (tālrunis: 29163603).

Savukārt Zvārdes poligonu izveidoja padomju laikā, kā PSRS gaisa karaspēka mērķpoligonu. Poligona teritorijā atradās ne tikai agrākās zemnieku sētas, bet arī Zvārdes un Ķērkliņu baznīcas, no kurām līdz mūsdienām palikušas tikai drupas, kā arī Rīteļu kapsēta, kura tika pilnībā izpostīta.

Kādreizējā poligona teritorijā – “Lapsās” – šobrīd izveidota šautuve, kurā ikviens interesents gaidīts izmēģināt vai pārbaudīt savas šaušanas prasmes. Zinoši šaušanas instruktori apmācīs un noinstruēs par drošu un pareizu šaušanu. zvardessautuve.lv; tel: +371 28338705

 
Ezeres_slūžas_450
Ezeres dabas un kultūrvēstures bagātības

Arī Saldus novadā atrodamā Ezere var lepoties ar daudz ievērojamiem apskates objektiem. Tur atrodama, piemēram, Ezeres muižas apbūve un baronu Nolkenu dzimtas kapliča, savukārt plašajā muižas parkā apmeklētājus gaida skaisti sakoptas pastaigu vietas, apskatāmi svešzemju sugu koki un krūmi, kā arī dižakmens “Vadakstes valdnieks”, ko muižas ļaudis šurp atvēluši no Vadakstes krasta.

Apskates vērtas noteikti ir arī Ezeres ūdensdzirnavas, kas celtas 20. gadsimta sākumā, kā arī interesantās dzirnavu dīķa slūžas, kas ekspluatācijā tika nodotas 1982. gadā un atgādina kļavas lapas formu.

Google karte:: ŠEIT!

 
Podnīca_450
Latvju rakstu darbnīca un Podnīca Kapelleru namā

Kapelleru nams interesentus sagaida ar dažādām izklaidēm. Piemēram, ievadot digitālajā aplikācijā dzimšanas datus, Latvju rakstu darbnīcā var izveidot savu īpašo rakstu. Tāpat biedrība “Kapelleru nams” piedāvā komandu spēli “Plaukstas lieluma Saldus”. Spēles laikā, apmeklējot 14 objektus pilsētas centrā un izpildot 18 uzdevumus, iespējams iepazīt Saldus vēsturi, personības un vidi. Vēloties izbaudīt abas iepriekšminētās aktivitātes, interesentiem nepieciešams pieteikties, zvanot uz tālruni 28443117.

Savukārt nama pagalma pusē esošajā podnīcā aktīvi darbojas, kā arī savu darbnīcu apskatei piedāvā podnieki Artis Kleinbergs un Dita Zagorska, kas specializējušies svēpētās keramikas izstrādājumu izgatavošanā. Turpat pagalmā atrodas arī ceplis, kur māls iegūst savu īpašo melno nokrāsu. Apmeklējumu vēlams iepriekš pieteikt pa tālruni 26760148 vai 26237575.

 
Jaunauces_muiža_450
Skaistā Jaunauces muižas pils un parks

Jaunauces muižas kungu māja būvēta 19. gadsimta sākumā, ampīra stilā grāfam Mēdemam. 20. gadsimta sākumā arhitekts Makss Aleks fon der Rops veicis interjera atjaunošanu. Muižas ēkā ir saglabājies vēlīnā klasicisma interjeru komplekss, lielākā 19. gadsimta sākuma kolekcija un Latvijā vienīgais autentiskais klasicisma stila kupola gleznojums.

Savukārt pie muižas pils plešas 7,7 hektārus liels ainavu parks ar daudziem svešzemju koku un krūmu stādījumiem, tur atrodas arī neparasts dīķis ar kanālu un pat atjaunots muižas laika tenisa laukums.

Google karte:: ŠEIT!

 
Rozentāla akmens Kalnsētas parkā_450
Maršruts “Pa Rozentāla pēdām Saldū”

Ikviens Saldus pilsētas viesis aicināts arī izstaigāt īpašu Janim Rozentālam par godu izveidotu maršrutu, kurā iekļautas vietas Saldū, kur mākslinieks reiz dzīvojis, strādājis, guvis iedvesmu un gleznojis. Vairākos maršruta “Pa Rozentāla pēdām Saldū” objektos izvietoti arī gleznu reprodukciju stendi, kuros redzams, kā šo konkrēto vietu savulaik redzējis un savos darbos attēlojis pats mākslinieks. (GPS 56.669893, 22.512118)

 
Cieceres dabas taka_450
Cieceres dabas taka

Skaistā dabas un pastaigu taka, kuras garums ir 370 metri, vijas gar Cieceres upi no Saules ielas tilta līdz Kuldīgas ielas tiltam. Tomēr varētu teikt, ka, šķērsojot tiltu, harmoniskā taka turpinās līdz pat gleznainajam Saldus ezeram. Upes tuvumā ierobežoto teritoriju un zemo vietu dēļ taka ierīkota laipas veidā, ko ērti var izmantot gan māmiņas ar bērnu ratiem, gan arī cilvēki ar kustību traucējumiem. Pie takas ir izvietota informācija par upes krastā redzamajiem augiem un putniem.

Google karte:: ŠEIT!

 
Strūklaka Medus pilens M. Čaklā skvērā_450
Strūklaka “Medus piliens” Māra Čaklā skvērā

Saldū dzimušā tēlnieka Kārļa Īles skulpturāli veidotā strūklaka “Medus piliens” rotā Saldus novadnieka – dzejnieka Māra Čaklā vārdā nosaukto skvēru. Strūklakas ideja sakņojas M. Čaklā pilsētas poētiskajā salīdzinājumā ar “medus pilienu Kurzemes bļodā”.

Google karte::  ŠEIT

 

 
Lauku sēta Puteņi_450
Lauku sēta “Puteņi”

Zvārdes pagastā atrodas arī viesmīlīgā lauku sēta “Puteņi”, kurā iespējams aplūkot Latvijai raksturīgos mājputnus un mājdzīvniekus. Tāpat var doties saimnieka  organizētā ekskursijā un pārgājienā pa Zvārdes pagastu, savukārt saimniece viesiem piedāvā  iepazīt tradicionālos gadskārtu rituālus un izdarības, pašiem izzināt ķimeņu siera vai kāda cita latviešu ēdiena gatavošanas noslēpumus. Saimnieki piedāvā arī velosipēdu nomu un iespēju pavizināties zirga vilktā droškā. Plānojot viesošanos, nepieciešams iepriekš sazināties ar saimniekiem.

“Puteņi”, Zvārdes pagasts, Saldus novads; tel.: +371 25915640 // https://www.celotajs.lv/lv/e/puteni

 
Cieceres ezera skatu tornis_450
Cieceres ezera skatu tornis

18 metru augstais skatu tornis pie Cieceres ezera atklāj burvīgas tuvākās apkārtnes ainavas. Ņemot vērā, ka tornis atrodas 12 metru augsta paugura virsotnē, kopējais skata augstums ir vēl lielāks. Pie torņa iekārtota atpūtas vieta, turpat blakus atrodas iecienīta peldvieta.

Google karte:: ŠEIT!

 
SaldusGotiņa_450
Saldumu tūre Saldū

Piena konfektes “Gotiņa”
Pagatavo pats savu maizi!
Bišu drava”Kārēs”

Lasi vairāk:: latvia.travel

 

 
Līvi – “Saldus saule” (Ēriks Ķiģelis / Māris Čaklais)

Rudenī viņa kā rupjmaize,
Siltiem gabaliem laužama
Ziemā kabatā sildīta
Es viņu kā burkānu graužu
Vasarā bērniem galviņas
Viņa tik mīļi pieglāsta
Ka atnākam gaidīšanai
Kļūst tik pavasar’ viegla
Saule, ko vienreiz var iegūt, saule, ko nevar vairs zaudēt
Saule, ko vienreiz var iegūt, saule, ko nevar vairs zaudēt