03-10-2020 Milzkalna stirnu buks
Distances
Susurs
~1 km
Skola
~7 (+225 a.m.) km
Vāvere
~7 (+225 a.m.) km
Zaķis
~13 (+400 a.m.) km
Stirnu buks
~22 (+600 a.m.) km
Lūsis
~30 (+700 a.m.) km
 
 
Reģistrēties
sacensībām

Apsveicam! Tu esi nokļuvis taku skrējienu seriāla “Stirnu buks 2020″ trešā posma apraksta lapā!

Kā Jums patika sirdi pacilājošie Ērgļu pauguri? Spriežot, pēc šī posma nosaukuma, cerams, ka Pietukuma mežos tie būs ne mazāk iepriecinoši! Sacensību centrs ierīkots Latvijā populārā kalnu slēpošanas atpūtas kompleksā “Milzkalns”, bet pats paugurs ir 119m augsts, un trīs reizes miniet, kur atradīsies kalnu karaļa sprinta etaps?

Sacensību centrs:: atpūtas komplekss “Milzkalns”. GoogleMap šeit!

Sacensību programma:: ŠEIT!

Distanču parametri un detalizētākas distanču kartes::

Distance Lūsis, ~30km, +700am,

Distance Stirnu buks, ~22km, +600am,

Distance Zaķis, ~13km, +400am,

Distance Vāvere, ~7km, +225am.

Karšu izdevniecības Jāņa Sēta  kartes ŠEIT! DISTANCES IR IZMAINĪTAS!

Distanču GPX faili pieejami šeit (spied “Saglabāt saiti kā”!):: “Vāvere – GPX”“Zaķis – GPX”“Stirnu buks – GPX”“Lūsis – GPX”

“Brīvdienu maršruts: ko apskatīt Engures novadā”:: Tūrismagids.lv

“Brīvdienu maršruta idejas: ko apskatīt gleznainajā Tukuma pusē”::  Tūrismagids.lv

Milzukalns ir lielpaugurs Ziemeļkursas augstienes Vanemas pauguraines Raudas paugurmasīvā. Izvietojies Engures novada Smārdes pagasta rietumos uz ziemeļiem no Milzkalnes ciema, Milzukalna dabas parka teritorijā. Atrodas ziemeļu-ziemeļrietumu—dienvidu-dienvidaustrumu un dienvidrietumu—ziemeļaustrumu virzienā orientētu, ap 0,7 km garu vaļņveida grēdu krustpunktā. Relatīvais augstums 57 m dienvidu nogāzē un 45 m rietumu nogāzē; nogāžu slīpums ap 45°. Pauguram ir noapaļota piramidāla virsotne, kas apaugusi ar skuju kokiem. Pauguru veido zemledāja nogulumi, galvenokārt sakrokots smilts, grants, oļu materiāls.

Milzukalns jeb Milzkalns senatnē lietots kā dzīves vieta, kura, pateicoties savām dabiskajām īpašībām, bijusi labi aizsargāta no uzbrucējiem. Par kalna apdzīvotību liecina te atrastie māla trauku gabali, dzīvnieku kaulu atliekas, ogles un dzintars.

Vai Milzukalns ir tik milzīgs un neieņemams, kā to dēvē? Lūkosim noskaidrot jau 3.oktobrī! Takas senās Vanemas zemes teritorijā, Milzukalna, un Stirnu buka dzimtā Vilkaču meža apkaimē šogad savirpinājis Gints Konošonoks.

Tiekamies pie Milzu kalna!!! Dzimtajā mežā kājas pašas ragus nes uz priekšu!

Milzkalns I VisitTukums.lv I Iepazīsti Engures novadu

Trase sacensību dienā var atšķirties no šeit redzamās.
Attēlam ir tikai informatīva nozīme.
 
Distances un tuvākajā apkārtnē apskatāmas ievērojamās vietas
 
DP_Milzukalns_450
Dabas parks “Milzukalns”

Milzu kalniem jābūt milzu nogāzēm. Smārdes pagastā esošā aptuveni 40 metru augstā Milzukalna nogāzes ir tik izcilas, ka īpaši uz tām augošo nogāžu un gravu mežu aizsardzībai jau 1987. gadā izveidota aizsargājama dabas teritorija. Izmantojot korektus ģeologu terminus, Milzukalns ir kēmu paugurs ar noapaļotu virsotni, kurš atrodas divu savstarpēji šķērsojošos vaļņveida grādu krustpunktā.

Lai arī samērā neliela – dabas parka teritorija nepārsniedz 74 hektārus – pateicoties reljefam, tajā sastopama ļoti augsta biotopu daudzveidība. Uzkāpjot pašā kalna korē, pievērs uzmanību tur augošajām priedēm – šeit atradīsi atsevišķas priedes, uz kuru mizām atrodas vairāk nekā 100 gadu seni iegriezumi. Leģenda vēsta, ka Milzukalns izveidojies vietā, kur senos laikos esot apgūlies milzis un mūsdienās kultūrvēsturiski nozīmīgo pilskalnu ar nocietinājumu šeit esot izveidojuši lībieši.

 
Šlokenbeka_450
Šlokenbekas muižas komplekss

Smārdes pagasta Milzkalnes ciematā atrodas viens no unikālākajiem un savdabīgākajiem kultūras pieminekļiem Latvijā – Šlokenbekas muiža. Šlokenbekas muižas komplekss, netālu no Tukuma, ir cieši piekļāvies gleznainajai Slocenes upītei. Muiža celta 1484. gadā. Savā ilgajā mūžā muiža ir piedzīvojusi dažādus laikus un dažādus saimniekus, taču, neskatoties uz to, muiža ir viens no retajiem nocietinātas viduslaiku muižas paraugiem Baltijā, turklāt vienīgais Latvijā, kas saglabājies līdz mūsdienām.

Pašlaik muižu ir iespējams aplūkot gida pavadībā. Muižā var nobaudīt muižas labumus, degustēt Kurzemē darinātus vīnus no augļiem un ziediem, svinēt jubilejas, kāzas un citus svētkus.

slokenbeka.lv

 
CeļuMuzejs_450
Latvijas Ceļu muzejs

Latvijas ceļinieku dibinātais muzejs ir pirmais Ceļu muzejs Eiropā un pasaulē, skaidro Engures novada TIC pārstāvji. Ceļu muzeja ekspozīcija ir izvietota Šlokenbekas muižas bijušās dzīvojamās ēkas desmit zālēs un verandā, kā arī Kalna un Lejas ratnīcās.

Katrai no muzeja zālēm ir sava tematika, kas vairāk vai mazāk aptver visas ar ceļu un tiltu nozari saistītās tēmas. Zālēs izvietotie materiāli stāsta par to, kā ceļš daudzu gadsimtu laikā audzis no takas līdz automaģistrālei, kādi bijuši pirmie baļķu un akmens ceļi, kā arī pirmie ceļu projekti. Kalna ratnīcā savukārt izvietota zirgu iejūgu un ratu kolekcija, arī zirgu vilkmes ierīces ceļu darbiem. Otrā stāva galerijas 24 vitrīnās ir apskatāmi materiāli par zirgkopību un zirga izmantošanu tautsaimniecībā, zirgu sportā, mākslā, tautas dziesmās un ticējumos. Savukārt Lejas ratnīcā novietoti dažādi ceļu būves mehānismi. Šeit atrodas arī muzeja lepnums – 1924. gadā izgatavotais firmas “Marshall” tvaika veltnis un Livonijas ūdens ceļu kartes kopija.

Ceļu muzejs

 
ValgumaPasaule_450
Atpūtas komplekss “Valguma pasaule”

Atpūtas komplekss “Valguma pasaule” piedāvā bagātīgu izklaides iespēju klāstu. Kompleksā iespējams doties pa Baskāju taku, kas paredz kārtīgu pēdu masāžu un norūdīšanu, bet pēc tās interesenti var atpūtināt kājas jūras sāls un ziedu vanniņā.

“Valguma pasaule” noteikti priecēs arī ar citām izklaidēm, tostarp disku golfu un gaismas rituālu kādā no atpūtas kompleksa labirintiem.

valgumapasaule.lv

 
KaņieraTaka_450
Kaņiera pilskalna taka

Pie Kaņiera ezera Antiņciema-Jāņkroga ceļa 8. kilometrā atrodas Kaņiera pilskalna dabas taka, kas ved cauri mežam un zāļu purvam uz Kaņiera pilskalnu. Pa ceļam tā šķērso akmeņu valni, kas, iespējams, ir bijis saistīts ar pilskalnu. Par to, cik vecs ir Kaņiera pilskalns un kas to apdzīvojis, vēsturnieki joprojām strīdas. Vieni uzskata, ka tā ir ļoti sena cilšu apmetnes vieta, citi – ka to izmantojuši jūras laupītāji, lai uzbruktu kuģiem. Takas galā ir izvietota skatu platforma, no kuras var pārredzēt Kaņiera ezeru.Taka ir lokveida un tās kopējais garums ir 1,3 kilometri. Pilskalnā ir izvietota piknika vieta.

KaņieraTaka

 
Rideļi_450
Rideļu dzirnavu muzejs

Dzirnavu muzejs izvietots trīs Rideļu dzirnavu stāvos. Te muzeja apmeklētāji var iepazīties ar Rideļu vēsturi, graudsaimniecību, kā un ar kādām ierīcēm no graudiem ir ražoti milti, tostarp viesiem ir pieejama izglītojoša īsfilma “No grauda līdz maizei”.

Rideļu dzirnavas celtas 1863. gadā. Pirmajā pasaules karā grāfa Lambsdorfa būvētā saimniecība nopostīta, vēlāk atjaunota, bet padomju laikos dzirnavas nodedzinātas, aiz sevis atstājot vien mūra sienas. 1996. gadā dzirnavas tika atjaunotas un jau atkal Rideļos mala dienu un nakti, pārstrādājot diennaktī 3,5 tonnu graudu. 2002. gadā Rideļu dzirnavas tika iekļautas Eiropas industriālajā mantojumā.

rideludzirnavas.lv

 
Zušuciemaparks_450
Zušu ciema parks

Vēsturnieki uzskata, ka Engures vārds cēlies no lībiešu vārda “Angern”, kas tulkojumā nozīmē zutis. Klīst nostāsti, ka Engures ezers bijis bagāts ar zušiem. 2018. gadā Enguras ciema centrā (Jūras ielā 85) tapa jauns vides objekts “Zušu ciema parks”, kurā ir atveidota zvejnieka skulptūra, kuram rokās ir bagātīgs zušu loms. Trīs laukakmeņos ir iepazīstamas visas Latvijas zivju sugas.

 
PlieņciemaBaltāKāpa_450
Plieņciema Baltā kāpa

Plieņciema Baltā kāpa atrodas dabas liegumā ar tādu pašu nosaukumu, kas dibināts 1987. gadā. Kāpa aizsargā ciemu no jūras vējiem. Plieņciems ir ne tikai ļoti vecs zvejniekciems, bet kopš sendienām izslavēts kūrorts. Par atpūtas vietu muižnieki to izvēlējās jau hercogu laikos, bet 1810. gadā te sešas nedēļas uzturējās Krievijas cara Aleksandra I sieva – Elizabete. No tiem laikiem vietējie stāsta ne vienu vien pikantu stāstiņu par carienes jūras peldēm.

Cita starpā – tieši Plieņciema Baltajā kāpā atradīsi Stirnu buka 1836 ceļa stabiņu!

1836.lv

 
EnguresEzers_450
Dabas parks “Engures ezers”

Dabas parks “Engures ezers” izveidots 1998. gadā un tajā ietilpst ne tikai Engures ezers un zemes ap to, bet arī Rīgas jūras līča piekraste no Mērsraga līdz Engurei, kā arī meži starp piekrasti un ezeru. Pēc augu un putnu sugu daudzveidības un apdraudēto sugu daudzuma Engures ezera ornitoloģiskais liegums ir viena no bagātākajām teritorijām Latvijā. Liegumā ligzdo 187 putnu sugas, to vidū arī jūras ērglis un grieze, kuru eksistence ir apdraudēta visā pasaulē. Savukārt Rīgas jūras līča piekraste pie Engures ir viena no galvenajām gaigalu spalvas maiņas vietām visā Rīgas jūras līcī. Pavasara un rudens migrāciju laikā te iespējams sastapt ap 900 dzērvju, pavasarī – ap 250 ziemeļu un 170 mazo gulbju, rudenī – ap 800 sējas un 1000 baltpieru zosu. Parkā vairāk nekā 40 gadus Engures ezera krastā atrodas Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas lauku bāze. Ceļotājiem un interesentiem apskatāmi dzīvnieku aploki un Orhideju taka, bet tāpat ezera krastā atrodas putnu vērošanas tornis.

enguresezers

 
Durbes_pils_ārskats_450
Durbes pils

Durbes pils ir viena no interesantākajām klasicisma pilīm Kurzemē. Tā uzbūvēta jau 1671.gadā un vairākkārt pārbūvēta.

Pašreizējo izskatu pils ieguvusi 1820. – 1823. gadā, pēc arhitekta J. G. Ā. Berlica projektētajām pārbūvēm, kā arī pēc tam vēl sekojošajām pārbūvēm visa 19.gadsimta laikā.

Patīkamai pastaigai vasaras tveicē un rudens lapu krāšņumā pie pils 19.gadsimta sākumā izveidots ainavu parks ar arhitektūras pieminekļiem – rotondu un akmens tiltu pār gravu.

Šobrīd atjaunotajās pils izstāžu zālēs apskatāmas dažādas kultūrvēstures izstādes par muižām, savukārt pils 1. stāva zālēs – lauku muižas 19. gs. interjers.

Adrese: Mazā Parka iela 7, Tukums. Tālr.: 63122744, 26305946 www.tukumamuzejs.lv

 
Processed with VSCO with a6 preset
Vārdu labirints atpūtas kompleksā “Sveikuļi”

Atpūtas kompleksā “Sveikuļi” netālu no Tukuma izveidots savdabīgs labirints. No labirintā apslēptajiem burtiem var izveidot vārdus, lai iegūtu tālāko informāciju. Lai to izdarītu, labirinta stūros izvietoti sanumurēti burti, un ar shēmas un numuru palīdzību, pielietojot dažādas orientēšanās prasmes, var atrast šīs mīklas atšifrējumu. Pieejamas 4 dažādas distances.

Adrese: “Sveikuļi”, pie Jumparavas ezera, Tumes pagasts, Tukuma novads Tālr.: 29232026 www.sveikuli.lv

 
08_Āžu_kalns_450
Āžu kalns

Taku skrējienu seriāla “Stirnu buks” saknes meklējamas tieši ši paugura pakājē! Leģendārs un labi atpazīstams jau no iepriekšējā gada sacensībām. Āžu kalns ir jo īpaši iecienīts aktīvās atpūtas cienītāju vidū, skrējēji, orientieristi, moto un MTB braucēji, Geocaching slēpņotāji šeit ir bieži viesi. No Āžu kalna virsotnes paveras skats uz Durbes pili!

 
Draņķozols_450
Draņķozols

Tukuma pusē netālu no Engures šosejas, skaistajos, paugurainajos Raudas mežos dīvaina purva vidū ir uzkalns. Uz tā atradās jau miris, daudzus gadsimtus vecs, ļoti resns ozols ar tumšu dobumu apmēram trīs metrus virs zemes; tas savus milzīgos, aplūzušos, sūnām un ķērpjiem apaugušos zarus spokaini pacēlis pret debesīm kā stiegrainas rokas.

Draņķozola apkaimē ir sastopams daudz retu, citur neredzētu augu un ziedu sugu, koki tur ir stipri veci, lieli, žuburaini. Vairākās vietās dažādu sugu koki saauguši kopā tik cieši, ka šķiet tie aug no vienas saknes. Vienviet kopīgā celmā saauguši pat trīs milzeņi – egle, priede un bērzs.

Foto:: http://wilderness.lv/tukuma-apkartnes-pargajiens/

 
12_2015_Polu_kalns_450
Poļu kalns

Arī še vēl pirms gadiem darbojās 2 kalnu slēpošanas trases ar 3 pacēlājiem. Šobrīd še palikusi vien vientulīga starta estakāde, un bijusī slēpošanas trase pārtapusi leknās ganībās.

 
Pilsētas parks_450
Tukuma pilsētas parks

Pilsētas parks iekārtots 1869. gadā pie Lielās ielas, pēc Kurzemes gubernatora ieteikuma. Ilgāku laiku parks bija aizmirsts, bet  2016.gada vasarā tas atkal atjaunots un parka apmeklētājiem pieejama viena no parka vecākajām daļām, kurā izvietoti plaši rotaļlaukumi dažādu vecuma bērniem, kā arī pastaigu takas un atpūtas soliņi.

Adrese: Lielā iela 36a, Tukums.