01-07-2017 Veclaicenes stirnu buks
Distances
Susurs
~1 km
Skola
~6 km
Vāvere
~6 km
Zaķis
~11 km
Stirnu buks
~25 km
Lūsis
~35 km
 
 
Reģistrēties
sacensībām

Apsveicam! Tu esi nokļuvis taku skrējienu seriāla “Stirnu buks 2017″ trešā posma apraksta lapā!

Starts/Finišs:: Korneti, Veclaicenes pagasts, Alūksnes novadsGoogleMap šeit!

Sacensību programma:: ŠEIT!

Detalizētas distanču kartes:: bit.ly/KornetuBuks

Distanču GPX faili pieejami šeit (spied “Saglabāt saiti kā”!):: “Vāvere – GPX”“Zaķis – GPX”“Stirnu buks – GPX”“Lūsis – GPX”

Latvijas ziemeļaustrumos Alūksnes augstienes kalnainākajā daļā, apmēram 180 km no galvaspilsētas Rīgas, Igaunijas pierobežā atrodas brīnišķīga vieta ar ezeriem, pauguriem, pļavām un mežiem. Vasaras šeit ir īsākas kā citur Latvijā, tāpēc tās ir sevišķi gaidītas un mīļas. Ziemas ir garākas un aukstākas, bagātākas ar sniegu. Šajā dabas aizsargājamā teritorijā, kas aptver Veclaicenes, Jaunlaicenes, Ziemera un Apes pagastus dzīvo naivie, bet spītīgie malēnieši un lēnīgie, bet darbīgie igauņi.
“Ja kāds Jums bildīs, ka Latvija ir pelēka, tad aizsieniet viņam acis un apsēju noņemiet tikai, kad būsiet pie Peļļu gravām. Ticiet, ka visdrūmākajā sejā atdzīvosies patiesa sajūsma!” (A.Bergmanis).

Taku skrējienu seriāla trešais posms tā dalībniekus ievedīs Veclaicenes aizsargājamo ainavu apvidū! Viena no Latvijas izteiktākajām subglaciālo iegultņu sistēmām, kurā izvietojušies 11 dažāda lieluma un dziļuma ezeri. Izcili ainaviska teritorija, kurā īpaši tāli un skaisti skati līdz pat Hānjas augstienei Dienvidigaunijā paveras no Drusku – senču pilskalna. Lai arī teritorijai piemīt ārkārtīgi liels ainaviskais un tūrisma potenciāls, tas līdz šim ir minimāli izmantots.

Mairis Levans /Vivus MTB-maratons un motokrosa Vaidavas kauss organizators/ neatlaidīgi lenca un vilināja Stirnu buku apciemot Kornetu pusi vairāku gadu garumā! Apvienojoties sportiski radošā tandēmā ar Alūksnes novada sporta dzīves organizatoru Vilni Veļķeri, tas šogad abiem ir izdevies!

Stirnu bukam jau tagad vilna uz skausta sabožas, mēs zinām – būs pasakaini skaisti!

Vairāk ar aizsargājamo ainavu apvidu “Veclaicene” vari iepazīties šeit:: VisitAluksne.lv un Veclaicene.lv!

Trase sacensību dienā var atšķirties no šeit redzamās.
Attēlam ir tikai informatīva nozīme.
 
Distances un tuvākajā apkārtnē apskatāmas ievērojamās vietas
 
01_Korneti_450
Kornetu ciems

Veclaicenes pagasta centrs izvietojies Kornetu ciemā. Ciema apkārtnes teritorijas ir bijušas apdzīvotas jau tālā senatnē, jo tās vienas no pirmajām pirms 10 tūkstošiem gadu atbrīvojās no ledus. Senā apdzīvojuma liecinieki ir Drusku pilskalns un tam netālu esoši vairāki senkapi, kā arī Vosvu Dieva kalns ar Māras pēdas akmeņiem. Leģenda stāsta, ka Kornetu nosaukums iespējams cēlies no sensenos laikos lietotām līkām tāšu taurēm-korniem, kuras vietējie ļaudis pūtuši, lai sazinātos biezajos mežos.

Vairāk info:: Veclaicene.lv // Kā atrast:: Karte

 
02_DruskuPilskalns_450
Drusku pilskalns

Drusku pilskalns ir viens no augstākajiem pilskalniem Latvijā, kura augstums sasniedz 247 metrus virs jūras līmeņa. Kalna DA sāns pret Pilskalna ezeru ir neparasti stāvs, kas ļauj šo kalnu saukt par stāvāko Latvijā. No kalna austrumu malas paveras ļoti plašs skats uz apkārtni, kā arī var redzēt Igaunijas augstāko virsotni Munameģi ( 318 metri virs jūras līmeņa).

Vairāk info:: Veclaicene.lv

 
03_Kornetu_Peļļu_ezeri_450
Kornetu – Peļļu ezeri

Kornetu-Peļļu zemledus kušanas ūdeņu veidotā ieleja ir viena no visgarākajām un izteiksmīgākajām šāda veida pēdējā leduslaikmeta reljefa formas veidojumiem Latvijā. Tā ir ap 26  km gara (16 km –Latvijā, 10 km –Igaunijā). Zemledus kušanas ūdeņu straumes pirms 10-15 tūkstošiem gadu šajā apvidū izveidoja dziļas ieplakas, kuru zemākajās daļās pēc ledus izkušanas palika ezeri. Tāpēc ezeriem raksturīgi stāvi krasti un liels dziļums. Ezeru virknes A daļas ezerus dēvē par Kornetu ezeriem, kurā ietilpst 8 ezeri -Pilskalna, Dzērves, Ievas, Trumulītis, Raipals, Mellītis, Lielais un Mazais Baltiņš. Savukārt R daļā atrodas 7 ezeri, kurus dēvē par Peļļu  ezeriem-Ilgājs, Sūneklis, Smilšājs, Peļļu, Kalekaurs, Bezdibenis, Rencītis.

Vairāk info:: Veclaicene.lv

 
04_Skatu_tornis_450
Skatu tornis

Skatu tornis liegumā “Korneti – Peļļi” ir 27 metrus augsts, un Drusku pilskalna dabas takas apmeklētājiem ir iespēja izbaudīt skaisto skatu gan uz Alūksnes, gan Hanjas augstieni Igaunijā un pat redzēt Munameģi. Jāpiebilst, ka gleznainajā apkārtnē ir četras dabas takas, kas ļauj apskatīt iespaidīgo “Kornetu-Peļļu” gravu, ielejas, ezerus un pakalnus.

 
05_Delinkalns_450
Dēliņkalns

Dēliņkalns ir Alūksnes augstienes augstākais paugurs, kura absolūtais augstums sasniedz  271,5 m,  relatīvais augstums – vairāk kā 70 m. No kalna D nogāzes paveras skaista mežiem apaugušu pauguru un pļavu mozaīkainava. Kalna virsotnē atrodas triangulācijas tornis (pirms tam bijis tieši tūristiem domāts koka skatu tornis), kura pakājē atrodas repers (ģeodēziskais punkts, kas tiek atzīmēts dabā kā metāla aplītis). Pa kalna virsotni iet robeža starp Jaunlaicenes un Ziemeru pagastiem.

Vairāk info:: Veclaicene.lv

 
06_LV_EE_robeža_450
Latvijas-Igaunijas robeža

Peļļu (igauniski – Piiriorg, tulkojot -Robežieleja, Robežgrava) ezeru virkne sastāv no 7 dažāda lieluma ezeriem. Četri no ezeriem-Peļļu, Smilšājs, Sūneklis un Ilgājs veido arī dabisku Latvijas-Igaunijas robežu, to apkārtnē ir redzami vairāki Latvijas-Igaunijas robežstabi. Ezeri un to apkārtne abās valstīs iekļauti aizsargājamās dabas teritorijās!

Vairāk info:: Veclaicene.lv

 
07_Mauriņi_450
Bioloģiskā saimniecība “Mauriņi”

Saimniecības pļavās ganās vairāk nekā 50 liellopi, kā arī Konik šķirnes savvaļas zirgi un ponijs Lapsiņa kungs. Apkārtnē lauksaimniecības zeme mijas ar damakšņiem, purvainiem mežiņiem. Dabiskajos zālājos var sastapt retus un aizsargājamus augus-vilkakūlu, sudraba un parasto retēju, pūkaino un bālgano grīsli, pļavas biteni, smaržīgās nakstvijoles un vietām -plankumainās dzegužpirkstītes. Tāpat  putnu mīļotājiem ir iespēja vērot baltmuguras un trīspirkstu dzeni, griezi, mazo svilpi, mērkaziņu, mazo ērgli u.c.putnus.

Vairāk info:: Mauriņi

 
08_Latvaldialekti
Maliena un malēnieši

Maliena ir agrāk lietots nosaukums, kurā dēvēja Latvijas novadus, kuros runā augšzemnieku dialektā Vidzemes austrumu daļā, reizumis arī Latgalē vai Sēlijā. Jēkabs Zvaigznīte 1860. gadā savu no vācu valodas tulkoto joku grāmatu Die Schildbürger nosauca “Par malēniešiem”, vēlāk viņš “Pēterburgas Avīzēs” publicēja humoristiskus rakstiņus izdomātā Alūksnes malēniešu izloksnē. Rainis “Dienas Lapā” iespieda kodolīgu satīru mākslīgi sagrozītā stilā par Malienas sadzīvi, kaušļiem, žūpām, teātra biedrību nebūšanām utt., beigās piemetinādams, ka tas noticis Subatē. Pēc “Mērnieku laiku” iznākšanas 1879. gadā vārdu “malēnieši” pamazām aizstāja vārds “čangalieši”.

Vairāk info:: Wikipedia

 

 
09_LielaisMunameģis_450
Lielais Munameģis

Lielais Munameģis ir Baltijā augstākais kalns. Tā augstums ir 318 m virs jūras līmeņa. No Lielā Munameģa skatu torņa 50 km rādiusā paveras lielisks skats uz Igaunijas dabu.
Interesanti zināt:
Torņa augšā atrodaties 346,7 metru augstumā virs jūras līmeņa.
Pats pirmais tornis uzbūvēts 1812. gadā.
Lielais Munameģis saistībā ar tā augstumu ir viens no svarīgākajiem Igaunijas nacionālajiem simboliem.
Skaidrā laikā no Lielā Munameģa torņa var redzēt Pečoru Klosteri.

No Kornetiem līdz Lielajam Munameģim ir nepilni 30km.

Vairāk info:: VisitEstonia.com

 
10_Alūksne_450
Alūksne

Alūksne ir pilsēta Latvijā, Alūksnes novada administratīvais centrs Vidzemes austrumos. Alūksne atrodas 202 km attālumā no Rīgas, Alūksnes ezera krastā. Alūksne ir visaugstāk esošā Latvijas pilsēta, kas atrodas aptuveni 200 metrus virs jūras līmeņa (augstākais punkts — Tempļa kalns — 217 m). Pilsētas nosaukums veidojies no latgaliešu valodas vārda “olūksna” – jeb vieta, kas bagāta ar avotiem.

Vairāk info:: VisitAlūksne.lv