11-09-2021 Kandavas stirnu buks
Distances
Susurs
~1 km
Skola
~6.7 km
Vāvere
~6.7 km
Zaķis
~13.3 km
Stirnu buks
~20.1 km
Lūsis
~30.7 km
 
 
Reģistrēties sacensībām
tagad var sacensību dienā

Apsveicam! Tu esi nokļuvis taku skrējienu seriāla “Stirnu buks” 2021.gada sezonas trešā posma apraksta lapā!

Starts/Finišs:: piegulošs Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma stadiona teritorijai. GoogleMap šeit!

Sacensību programma:: ŠEIT!

Detalizētākas distanču kartes:: TraceDeTrail

Distanču GPX faili pieejami šeit (spied “Saglabāt saiti kā”!):: “Vāvere – GPX”“Zaķis – GPX”“Stirnu buks – GPX”“Lūsis – GPX”.

Tūrismagids.lv:: Brīvdienu maršruts: Abavas senlejas – dabas takas, pilsētas un muižas

Abavas senlejā pie viesmīlīgā aktīvas atpūtas centra Zviedru cepure saimnieka Edvīna Baloža jau reiz lēcām, tālajā 2015.gadā! Šogad pievilcīgajā Abavas ielejā atgriezīsimes, bet izskriesim nedaudz citu ielejas reģionu – Kandavu un tās tuvāko apkārtni!

Dabas parks “Abavas senleja” aptver ledājkušanas ūdeņu veidotu senieleju – Abavas ieleju jeb Kurzemes Šveici, kurā apskatāmas iespaidīgas upes, pļavu un nogāžu ainavas, kā arī ģeoloģiski pieminekļi.

Par sacensību centru esam izvēlējušies Kandavu, kas ir sena un romantiska Kurzemes mazpilsēta, un kas slejas Abavas krastos jau vairāk nekā 785 gadus. Nesteidzīga pastaiga pa vecpilsētu ļauj sajust vēstures elpu. Kalnainais reljefs, bruģētās ieliņas, laternas, senatnīgie pagalmi un ēku velves, skulptūras, kas mijas ar košiem stādījumiem – tāda ir Kandava. Gleznaini pakalni savijas ar šaurām ieliņām, bet no senajām pilsdrupām paveras skats uz Abavas senleju un vecāko laukakmens tiltu Latvijā.

Pati daba izveidojusi Abavas ieleju par vienu no skaistākajām vietām Latvijā. Vijoties cauri romantiskiem upes līkumiem un zaļojošiem mežiem, garām senām pilsētiņām, omulīgiem lauku ciematiņiem, spirdzinošiem, maziem ūdenskritumiem un noslēpumainām alām, Abava sajūsmina jebkuru tūristu un iebraucēju. Upes senleja ir 2 km plata un ap 30 m dziļa. Mūsdienu Abava ir 124 km gara

Ievērosim, ka šī ir īpaši aizsargājama dabas teritorija un atrasties dabas parkā “Abavas senleja” jau vien ir īpaša privilēģija! Nenovirzīsimies no iezīmētās takas, cienīsim vidi un šeit valdošos noteikumus, kas palīdz saglabāt apkārt esošo skaistumu.

Taku skrējienu seriāla otrā posma norisi no sirds atbalsta arī paši kandavnieki – paldies Kandavai un Kandavas pagastu apvienībai, īpaši Ingai Priedei un Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma vadītājai Dacei Rozentālei, kā arī mūsu senam draugam, vietējo taku pārzinātājām un mūsu aktīvam palīgam – Egnāram Gudriķim!

Tiekamies Abavas senlejā!!!

VisitKandava.lv I FB Visit Kandava I LatviaTravel

Trase sacensību dienā var atšķirties no šeit redzamās.
Attēlam ir tikai informatīva nozīme.
 
Distances un tuvākajā apkārtnē apskatāmas ievērojamās vietas
 
AbavasSenleja_450
Dabas parks Abavas senleja – iepazīsti Kurzemes Šveici!

Apskati Kandavas jeb Kurzemes Šveices vārtu vecpilsētu ar Pulvertorni un pilsdrupām;

izstaigā ainavisko Latvijas vīna galvaspilsētu Sabili un apmeklē uz ziemeļiem vistālāko vīna dārzu – Sabiles Vīna kalnu; ieklausies ūdens skaņās pie Abavas rumbasĪvandes un Veģupītes ūdenskritumiem; uzrausies uz Velnakmens un izpēti Velnalu, Laupītāju alu un Māras kambarus;  pastaigājies pa Čužu purva taku un aplūko Latvijā vienīgo krūmu čužu audzi; izstaigā arī dabas takas gar Abavu, Imulu un Amulu, kā arī Zirgu taku, Mīlestības taku “Zviedru cepurē”, Veco Ozolāju taku; degustē vīnu Drubazās un izstaigā botānikas taku; baudi kultūru un mākslu Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā; ziemā slēpo un vasarā brauc ar rodeļiem Zviedru cepurē.

Ko darīt? VisitKandava.lv

 
Čužas_450
Čužu purva taka un sēravoti, dabas taka

Pie Kandavas atrodas Latvijā vienīgā čužu audze – dabas liegums “Čužu purvs”. Tajā ierīkota dabas taka, kuru izstaigājot, var apskatīt, kā 96 hektāros brīvā dabā aug krūmu čuža. Takas garums ir 2,1 kilometrs, un tā ir marķēta ar norādēm.

Krūmu čuža (Pentaphylloides fruticosa) jeb klinšrozīte tiek plaši pielietotasapstādījumos, tomēr savvaļā tas ir viens no retākajiem un apdraudētākajiem augiem. Tas ir līdz pusotru metru augsts, dekoratīvs rožu dzimtas krūms, kas visu vasaru bagātīgi zied dzelteniem ziediem. Latvijas dārzos, parkos un apstādījumos bieži sastopamas šķirnes, kas no pamatsugas atšķiras ar krūmu augstumu, ziedu un lapu krāsu.

Gida pakalpojumi: Vides gides lūgums – gidi aizrunāt vismaz 1 nedēļu iepriekš. Taku iespējams mērot arī bez gida.
Telefons: (+371) 28396830, E-pasts: iveta.piese@inbox.lv

visitkandava.lv I GoogleMap:: šeit!

 
kandavas_promenade_monta_judicka_450
Kandavas vecpilsēta

Kandava ir viena no skaistākajām Kurzemes mazpilsētām, kas apbur ar senatnīgo arhitektūru, bruģētajām ieliņām, laternām, kalnaino reljefu un brīnišķīgajiem dabas skatiem. Pirmoreiz Kandava rakstos 1230. gadā. Kandava var lepoties ar vecāko laukakmeņu tiltu Latvijā un hercoga Jēkaba laikā būvēto Pulvertorni.

Kandavas apkārtne bijusi apdzīvota jau kopš agrā dzelzs laikmeta (2. – 4. gs), uz ko norāda vairāki kapulauki un pilskalni Abavas krastos. Kandavas kuršu pils bija viens no senās Vanemas zemes centriem. Senpilsēta ģeogrāfiski izdevīgajā vietā pie lielā Prūsijas zemes ceļa Abavas labajā krastā bijusi jau 10.-12. gadsimtā.

Kandava – pilsēta ar noslēpumu!

 
Tilts_450
Tilts pār Abavu

Akmens mūra tilts pār Abavu ir arhitektūras piemineklis, Latvijas teritorijā vienīgais, kuram ir četras loka ailes. Tas savieno Veco un Jauno Kandavu. Tilts ir būvēts 1873.gadā, tā kopgarums ir 66 m, ailes 8,60 m platas, 1,25 m biezas un 5 m augstas. Krasta atbalsta sienu garums ir 12 m. Tilts ir vairrākkārt remontēts, pēdējo reizi 1997.gadā, kad pastiprināja velves, atjaunoja hidroizolāciju un nomainīja aizpildījumu, kā arī pārsedza brauktuvi ar betona bruģakmeņu segumu. Tilta abās pusēs ap vidu ir obeliskveida akmens pieminekļi, kuros bijušas plāksnes ar celšanas gadu un būves iniciatora vārdu. Plāksnes tika izkaltas arā 20.gadsimta 60.gadu sākumā.

VisitKandava.lv

 
abavas_rumba_450
Abavas rumba

Abavas rumba ir krāšņa un apskatāma visu gadu. Ūdenskritums izveidojies, ūdenim krītot pāri ieslīpam kāpņveida Pļaviņu svītas dolomīta slieksnim bez pārkares. Abavas rumba ir otrais platākais ūdenskritums Latvijā, kas sasniedz 1 metra augstumu un 35 metru platumu.

Šeit ir arī labas piknika un ugunskura vietas, kur ieturēt pusdienas vai celt teltis, ja nolemjat apmesties šajā vietā uz nakti un pamakšķerēt. Turpat pie rumbas ir arī interesants objekts – iespēja pa trosi pāršļūkt pāri upei. Lai to atrastu, sekojiet norādēm, kas ir uz Kuldīgas ceļa.

GoogleMap:: ŠEIT!

 
Māras_kambari_pie_Abavas_2000-09-16_450
Māras kambari

Māras kambaru alas ir kulta vieta, kas atrodas netālu no Rendas. Tā ir dabiski izveidojusies alu sistēma Abavas ielejas labā krasta smilšakmens atsegumā. Izteikts pieņēmums, ka šīs alas saistāmas ar kādā 1462. gada dokumentā minēto svētalu Sabiles novadā. Jau kopš pagājušā gadsimta vidus vairākkārt publicēti dažādi nostāsti par Māras kambariem. Viens no tiem saistīts ar “svētajām meitām”, kuras šeit it kā dzīvojušas un piektdienas vakaros parasti velējušas veļu, tādēļ kambari ļoti kūpējuši.

Plašu aprakstu par Māras kambariem 1907. gadā publicējis ceļotājs Oskars Emīls Šmits, kurš dzirdējis nostāstus arī par to, ka alās kādreiz slēpušies laupītāji. Meklēdams laupītāju noslēptās bagātības, 1903. gadā arī toreizējais netālu esošās Kalešu muižas īpašnieks kambaros kalpiem licis rakt, taču nekas neesot atrasts. Šmits arī uzskata, ka kādreiz katoļu garīdznieki, gribēdami iznīcināt, viņuprāt, pagānisko svētvietu, pie senās kulta alas piestiprinājuši Svētās Marijas attēlu. Tā senais alas nosaukums izzudis, un tā vietā stājies Marijas vārda latviskojums.

GoogleMap:: ŠEIT!

 
pedvale-latvia-travel_450
Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs, kas atrodas Abavas senlejas kreisajā krastā pretim Sabilei Firkspedvāles un Briņķpedvāles muižu apkārtnē, ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, kas apmeklētājiem piedāvā aplūkot vairāk nekā 150 mākslas darbu brīvā dabā.

Muzeja pastāvīgo kolekciju veido dažādu mākslinieku darbi, kas radīti simpoziju, plenēru un darbnīcu laikā, muzeja dibinātāja tēlnieka Ojāra Feldberga darbi, kā arī Latvijas un ārzemju mākslinieku darbu izstādes, kas regulāri tiek papildinātas un mainītas. Mākslinieki, kas piedalās muzeja radošajos projektos, tiek aicināti smelt iedvesmu no apkārtnes un izmantot tajā pieejamos dabas materiālus.

Muzejam piešķirta UNESCO balva par kultūrainavas saglabāšanu un attīstību, bet Pasaules kultūras mantojuma fonds 1996. un 1998. gadā Abavas ieleju kopā ar Pedvāles muižu kompleksu iekļāvis 100 Pasaules apdraudēto kultūras pieminekļu sarakstā.

GoogleMap:: ŠEIT! I pedvale.lv

 
zviedru_cepure_450
Zviedru cepure

Leģenda par “Zviedru cepuri” vēsta, ka šis uzkalniņš ir bijusi kulta vieta. Tas uzmests Zviedru kara laikā” (17.gs) Te apbedīts Zviedru karavadonis un viņa sieva. Viņiem par piemiņu iestādīti liepa un ozols.

Šodien Atpūtas bāzē Zviedru cepure Jūs atradīsiet aktīvās atpūtas iespējas kā vasarā, tā ziemā. Atputas bāze piedāvā, vasarā – rodeļu trasi, izjādes, iespēju makšķerēt Abavā, vietu lieliem pasākumiem pie Abavas, skatuvi, telšu vietas, visu gadu – kafejnīcu un naktsmītnes nelielos namiņos.

Tieši šeit tika organizēts “Abavas senlejas Stirnu buks” 2015.gadā!

GoogleMap:: ŠEIT!zviedrucepure.lv

 

 
Buse_450
Buses (Matkules) Kuršu pilskalns

Buses pilskalns iekļauts 50 populārāko valsts nozīmes dabas mantojuma pieminekļu sarakstā. Tas ir piecpakāpju pilskalns, kas uzskatāms par vienu no senās Kuršu zemes Vanemas politiskajiem un ekonomiskajiem centriem. Pilskalna plakuma izmēri 50x25m, augstums 27m, kopējais garums ap 200m (ar priekšpilsētas terasi). Šis pilskalns kopā ar Kandavas un Čāpuļu pilskalniem iekļāvies mūsu senču stratēģiski svarīgo nocietinājumu sistēmā.

Pilskalnu 1922. gadā apsekojis un uzmērījis Ernests Brastiņš. Arheoloģiskie izrakumi (Eduarda Šturma vadībā 1937.g., Ēvalda Mugurēviča vadībā 1965.g.) liecina, ka tas apdzīvots pirms vairāk kā 3 tūkstošiem gadu, kā arī 10.-14.gadsimtā.
Pilskalna centrā mūsdienās izveidota uguns kulta vieta, kas iezīmēta ar trim no akmeņiem izliktiem apļiem un rituālu ugunskura vietu vidū. Uzkāpjot pilskalnā, skatienam paveras lieliska ainava uz straujās Imulas upes ieleju, kas no trim pusēm ieskauj pilskalnu, bet līdzās pilskalnam atrodas trīs bedrīšakmeņi (divi no tiem atrodas blakus, bet trešais pretējā pilskalna nogāzē).

GoogleMap:: ŠEIT!

 
dabas-taka-imula-450
Trīs dabas takas, kas ved gar Imulas krastiem

Abavas ieleja veidojusies pateicoties ledāju kušanas ūdeņu izrasītajiem erozijas procesiem. Tāpēc te vērojama liela ainaviskā daudzveidība – stāvi upes krasti, dolomīta atsegumi, sānu gravas, pļavas un nogāzes, kā arī avoti, kas iztek upes terašu nogāzēs. Pateicoties tam, ielejā vērojama arī liela augu daudzveidība – šeit sastopamas vairāk kā 50 aizsargājamās augu sugas.

Imulas upe ir viena no Abavas pietekām. Lai iepazītu tās apkārtni un dabas daudzveidību, Abavas senlejas attīstības centrs izveidojis trīs Imulas upes takas, kas atpūtnieku ērtībām atzīmētas ar baltām svītrām uz kokiem.

Pirmā Imulas taka ved gar upes labo krastu no “Vītiņiem” līdz “Romancei”. Imulas ieleja ir bagāta ar augu sugām, kas patvērumu rod ielejas stāvo nogāžu lapu koku mežos. Šī taka vislabāk apmeklējama pavasarī, kad te zied ne vien zilās vizbulītes, bet arī baltie un dzeltenie vizbuļi, pavasara debestiņa, bet mitrākās vietās zaļo lakši. Pavasarī vieglāk būtu ieraugāms arī Imulas upē esošais Langsēdes Velna pēdas akmens.

Vairāk lasi:: delfi.lv/turismagids

 
sabiles-vina-kalns-latvia-travel_450
Sabiles pilsēta

Sabile terasveidīgi izvietojusies Abavas upes senlejas tās skaistākajā un dziļākajā posmā. Šeit ap 13.-14.gs. izveidojās amatnieku un tirgotāju miests.

Sabiles pilsētas vēsturiskais centrs atzīts par valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekli. Vecpilsētas senatnīgā elpa jaušama ik uz soļa, vai tie būtu senlaicīgie jumtu dakstiņi vai ielu bruģis. Sabilē ir daudz romantisku vietu, kur var atvilkt elpu un pavērot mazpilsētas nesteidzīgo ritmu.

Sabiles Vīna kalns ir Sabiles simbols un Ginesa rekordists kā vīna dārzs, kas atrodas vistālāk uz ziemeļiem. 34 metrus augstajā nogāzē 1,5 hektāru platībā aug aptuveni 25 dažādu šķirņu vīnogas. Blakus vīnogu stādiem Vīna kalnā aug arī tādi eksotiski augi kā persiki, aprikozes, valrieksti.

GoogleMap:: ŠEIT! I visit.sabile.lv I Brīvdienu maršruts: Sabile – mazpilsēta ar lielāko mākslas un vīna piedāvājumu.