23-09-2017 Gaujas senlejas stirnu buks
Distances
Susurs
~1 km
Skola
~6 km
Vāvere
~6 km
Zaķis
~13 km
Stirnu buks
~21 km
Lūsis
~29 km
 
 
Reģistrēties
sacensībām

Pēc ballītes Šlokenbekas muižā “Stirnu buks 2017″ sezonas priekšpēdējā posmā iepazīs lielāko un vecāko nacionālo parku Latvijā – GNP! Gaujas nacionālajā parkā lēcām jau pērn – Siguldas posmā – šogad izbaudīsim Līgatnes pilsētas un tās apkārtnes burvīgo apvidu ar mežainām gravām un smilšakmens atsegumiem, Gaujas  un tās kreisās pietekas Līgatnes upītes līkločus. Un, protams, ne velti Līgatni dēvē par alu pilsētu – tās te ir visur! Kopumā Līgatnē atrodas 333 pagrabu alas un 15 alu gaņģi.

Starts/Finišs:: Līgatnes novada Kultūras un tūrisma centrs , Līgatnes novads. GoogleMap šeit!

Sacensību programma:: ŠEIT!

Detalizētas distanču kartes:: bit.ly/GaujasSenlejasBuks.

Distanču GPX faili pieejami šeit (spied “Saglabāt saiti kā”!):: “Vāvere – GPX”“Zaķis – GPX”“Stirnu buks – GPX”“Lūsis – GPX”.

Līgatne atrodas Vidzemē, Gaujas upes kreisajā krastā, pašā Līgatnes novada centrā. Līgatnes vārds cēlies no Līgatnes ietekas, pie kuras pilsēta izvietota.

Līgatnē ir līkumaini upes krasti, kuros redzami smilšakmens atsegumi un klintīs veidotas alas. Tā ir pilsēta, kuras dabā ir krāsu pārpilnība – bagātīgi zaļi meži un pļavas, mirdzoši zeltainas, pelēkas un sarkanīgas klintis un zilgani pelēcīgs upes plūdums.

Līgatne atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā, kurai raksturīga daudzveidīga augu un dzīvnieku pasaule. Parkā var iepazīt senus iežus, klintis, alas, grotas un krāces, kā arī aizraujošus pastaigu maršrutus.

Lai arī slavenākajā Līgatnes tūrisma objektā – Līgatnes dabas takas neskriesim (šis objekts ir atsevišķas un nesteidzīgas apskates vērts), ko redzēt un iepazīt netrūks! Bez smilšakmens atsegumiem, pagrabalām, Gaujas un Līgatnes upju piekrastes mežiem un gravām šajās sacensībās iepazīsim arī unikālo 19 gs. Līgatnes papīrfabrikas koka apbūves ciematu, kas celts kā savulaik modernākais strādnieku ciemats Eiropā, garāmskrienot “uzmetīsim aci” Padomju slepenajam bunkuram, kur reiz no atomkara gadījumā cerēja paslēpties Padomju Latvijas elite, un, protams, neiztiksim bez sprinta etapa, kas vedīs, kur gan citur, ja ne Līgatnes slēpošanas kalnā! Ar slēpošanu te gan pāris gadus vairs neviens nenodarbojās, toties kalns ir joprojām izaicinošs!

Ar Līgatnes apkārtnes taku iepazīšanu Stirnu bukam brangi palīdzēja Armands Beitiks un Artis Ločmelis. Jāatzīmē – arī paši līgatnieši ir sasodīti atsaucīgi, tik daudz pozitīvu ļaužu, kuru īpašumos trašu meklējumos gadījās caurskriet, sen nebijām sastapuši! Pat suņi šeit ir laipnāki, kā citviet!

Visit LīgatneEnter Gauja

 

Trase sacensību dienā var atšķirties no šeit redzamās.
Attēlam ir tikai informatīva nozīme.
 
Distances un tuvākajā apkārtnē apskatāmas ievērojamās vietas
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Līgatnes pagrabalas

Šīs alas ir mākslīgi veidotas sākot ar 18.gs. līdz 1973.gadam, kad izveidojās Gaujas Nacionālais parks un aizliedza pagrabalu rakšanu. Līgatnē alas un alu gaņģi ir izvietojušās dažādās vietās, dažādos kalnos. Daudzas alas netiek izmantotas. Alās valda stabila temperatūra ziemā un vasarā, labi glabājas augļi, dārzeņi un citi pārtikas produkti. Cara laikā papīrfabrika alās glabāja arī papīru. Alu pasaule ir ļoti vārga un trausla, tādēļ saudzējama.

 
02_Stradnieku_dzvojamas_majas-1890-gadi_300
Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs

Papīrfabrikas vadība savulaik – 19.gs. beigās un 20.gs. sākumā – savulaik darījusi visu, lai saviem darbiniekiem radītu labvēlīgus dzīves apstākļus. Tolaik līgatniešu sociālais nodrošinājums bija viens no augstākajiem Eiropā: Papīrfabrikas darbiniekiem tika piešķirti atsevišķi dzīvokļi ar malkas apkuri, par fabrikas piegādāto malku, ūdeni un elektrību nebija jāmaksā, bija sava skola, slimnīca, dzemdību nams, ambulance un 1897. gadā uzceltais papīrfabrikas klubs (mūsdienās kultūras nams).
Strādnieku mājas tiek apdzīvotas arī šodien, turklāt tās ir senākās koka rindu mājas Latvijā.
Vēlies šeit pavadīt nakti?:: Rīgas kalna apartamenti I Līgatnes papīrfabrikas vēsturiskā ciemata apartamenti

 
03_Lustūzis_EnterGauja
Smilšakmens atsegumi

Līgatnes apkārtnē var apskatīt vairākus smilšakmens atsegumus, kas veidojušies Līgatnes un Gaujas upju krastos. Tās ir klintis un ieži, kuriem raksturīga neparasta forma un smilšakmens krāsu bagātība. Latvijā tieši Līgatne ir tā vieta, kurā atrodas visvairāk smilšakmens atsegumu.

Lustūzis saukts arī par Alu iezi. Izcili ainavisks smilšakmens atsegums Līgatnes upītes labajā krastā, Līgatnes centrā, kura apskates nolūkā pretējā upes krastā ir izveidota skatu platforma. Kā jau liecina otrs nosaukums, atsegumā ir 28 cilvēka izrakti pagrabi (daži – divos līmeņos!), kur uzglabā dārzeņus un augļus. Lustūža „virsotnē” uzved koka kāpnes. No tās paveras lielisks skats uz Līgatni un Līgatnes papīrfabriku.

 
04_bunkurs_300
Līgatnes Padomju slepenais bunkurs

Padomju laika īpaši slepenais objekts ar segvārdu Pansionāts. Rehabilitācijas centra “Līgatne” teritorijā 9 metrus zem zemes atrodas labiekārtots bunkurs 2000m2 platībā, kuram slepenības zīmogu noņēma tikai 2003. gadā. Tas ir izbūvēts pagājušā gadsimta 80-tajos gados politiskās un valsts varas elites vajadzībām valsts vadīšanai atomkara gadījumā.
Padomju Komunistiskās partijas pirmo sekretāru biedru Vosa un Pugo slepenā slēptuve! / Viena no stratēģiski svarīgākajām vietām Padomju Latvijā kodolkara situācijas gadījumā. / Spēcīgākā autonomā saimnieciskā struktūra ar visu nepieciešamo un vismodernāko tā laika aprīkojumu. /Līdz mūsdienām saglabāts viss autentiskais pazemes aprīkojums!

Vairāk:: Bunkurs.lv

 
05_parceltuve_300
Līgatnes pārceltuve

Līgatnes pārceltuve ir vienīgā pārceltuve Baltijā, kuru virza upes straumes spēks, ļaujot piedzīvot pirmatnēju, nesteidzīgu nokļūšanu Gaujas pretējā krastā.
Līgatnes pārceltuve sniedz iespēju doties pāri Gaujai, atrodoties uz neparastas konstrukcijas platformas, kuru veido divas paralēli novietotas tērauda laivas un savieno dēļu klājs. Plašās Līgatnes pārceltuves platformas kustību nodrošina gleznainās upes spēcīgā straume.

Pirmoreiz vēstures dokumentos šāda pārceltuve minēta 1350.gadā, kad Rīgas arhibīskaps Fromholds līdz ar citiem īpašumiem izlēņoja saviem vasaļiem arī Vendu pārceltuvi pār Gauju pie Cēsīm.

 
06_Anafabrikas_klints_300
Ānfabrikas klintis

Atrodas Līgatnē, Rīgaskalna nogāzē, kas ir Līgatnes upītes kreisā krasta krauja. Ap 17 m augstā sarkanīgā smilšakmens atseguma piekājē vīd tumšas pagrabalu mutes, kas jau sen vairs netiek izmantotas sākotnējam mērķim – dārzeņu un mantu uzglabāšanai. Pie klints atrodas bijušās Līgatnes dzirnavu slūžas, pār kurām nesen uzbūvēts jauns un moderns zivju ceļš – vieta, kur vērot lašveidīgo zivju migrāciju. Līdz mūsdienām saglabājusies slūžu sistēma, kuras uzdevums bija apgādāt ar ūdeni Ānfabriku (Handfabrik). Pa stāvām koka kāpnēm varam uzkāpt līdz klinšu augšdaļai, no kuras paveras plašs skats uz tuvāko apkaimi. Posms no Ānfabrikas klintīm līdz Lustūzim ir laba lašveidīgo zivju nārsta vērošanas vieta.

 
07_Līgatnes_upīte_300
Līgatnes upīte

Saukta arī par Līgate. 31 km garās upītes sākums meklējams Mežoles paugurainē. To pamatoti dēvē par straujāko Gaujas pieteku, kas aiz Rīgas – Velcaicenes autoceļa (A2) veido izteiktu ieleju ar 45 – 60 m augstiem krastiem, kuru ainavu lieliski papildina daudzi smilšakmens atsegumi. Līgatnes straumes spēks un tīrais ūdens bija viens no priekšnosacījumiem, kamdēļ tās lejtecē jau 1816. g. Līgatnes dzirnavās izveidoja papīra manufaktūru, uz kuras bāzes tālāk attīstījās Līgatnes papīrfabrika.

 
08_Papirfabrika_300
Līgatnes papīrfabrika

Fabrika dibināta 1815. gadā un kopš tā laika darbojas bez ilglaicīgiem pārtraukumiem. Uzplaukuma laikus fabrika piedzīvoja 19. gadsimta beigās. Līdz ar fabriku auga un attīstījās arī papīrfabrikas ciemats.

Ekskursijas: Līgatnes pilsētas viesiem tiek sniegta iespēja iepazīt Līgatnes vēsturi un apskatīt skaistākās vietas Līgatnes pilsētas centrā, kā arī iepazīties ar vēsturisko līgatniešu dzīvesveidu, dodoties ekskursijā pa Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturisko centru.

Organizē: Līgatnes tūrisma centrs, Facebook profils

 
09_Dabas_takas_300
Līgatnes dabas takas

Mērojot ~ 4km garo kājāmgājēju taku, Līgatnes dabas takās aplūkosi dažādas Latvijai raksturīgas savvaļas dzīvnieku sugas. Plašos aplokos, kuros apstākļi pietuvināti dabīgajiem, Līgatnes dabas takās dzīvo aļņi, staltbrieži, stirnas, mežacūkas, lāči, lapsas, jenotsuņi, lūši, caunas, zaķi, eži un vāveres, ūpji un dažādu sugu pūces. Līgatnes dabas taku teritorijā var ieraudzīt arī dažādus savvaļas dzīvniekus un putnus, kas mājo apkārtējā mežā.

Apmēram takas vidū varēsi uzkāpt skatu tornī, kas ir 24 metrus augsts. No torņa paveras skats uz Gaujas Nacionālo parku, Gūdu klintīm un Gauju, un skaidrā laikā saskatīsi arī Turaidas sārto pili.

Vairāk:: Daba.gov.lv

 
010_Ligatnes-vina-daritava_300
Līgatnes vīna darītava

Vīni tiek gatavoti no Gaujas Nacionālā parka teritorijā augušām ogām, augļiem, augiem un ziediem. Ir sausie, pussaldie un saldie vīni, kas tiek dabīgi raudzēti un noturēti aptuveni gadu.
Nelielos daudzumos gatavojam arī ievārījumus, piemēram, lāceņu, meža zemeņu, aveņu. Neparastākais ievārījums ir priežu čiekuru zapte, kas vārīta no jaunajiem čiekuriem.

Vairāk:: ligatnesvinadaritava.lv

 

 
011_Vienkoču_parks_300
Vienkoču parks

Parkā iepazīsi kokamatnieka arodu, uzzināsi vairāk par zaļo dzīvesveidu un Līgatnes apkārtnes vēsturi, kā arī iedvesmosies no interesantajām koka skulptūrām un objektiem.
Kokamatnieka arodu varēsi izzināt Kokamatniecības muzejā, kas atrodas parka teritorijā. Tas iekārtots kā sena darbnīca, un tajā vari uzzināt, kā senatnē amatnieki izgatavoja dažādas sadzīves lietas un vienkoču, kā arī citu koka izstrādājumu izgatavošanas nianses. Parks veidots, balstoties uz zaļo domāšanu un tās veicināšanu. Tajā daudzveidīgi pielietoti dabas materiāli un sava īpaša vieta atvēlēta arī pirmatnīgai, neskartai dabai.

Vairāk:: vienkoci.lv

 
012_tashu_pineji_300
Tāšu pinēji

Vienīgie bērza tāšu pinēji Latvijā – Tautas daiļamata meistari. Iespēja aplūkot unikālu tāšu izstrādājumu kolekciju, kas veidota no vairāk kā 100 gadus veciem tāšu izstrādājumiem. Tāšu meistari izstāstīs un parādīs kā pagatavot vairāk kā 50 tāšu izstrādājumus, ko var lietot saimniecībā. Ja būs vēlēšanās, varēsiet izmēģināt veiksmi pats, pagatavojot suvenīru no bērza tāss.

“Ikneši”, Līgatnes pagasts, Līgatnes novads
Tālr.: +371 26310401