12-09-2020 Ērgļu stacijas stirnu buks
Distances
Susurs
~1 km
Skola
~6 km
Vāvere
~6 km
Zaķis
~12 km
Stirnu buks
~18 km
Lūsis
~23 km
 
 
Reģistrēties
sacensībām

Apsveicam! Tu esi nokļuvis taku skrējienu seriāla “Stirnu buks 2020″ otrā posma apraksta lapā!

Vai Tu patiešām iedomājies, ka Stirnu buks visu “pulveri izšāva”  gleznainajā, sezonas atklāšanas taku skrējienā “Zvārtes ieža Stirnu buks”? Nopietni??

Šī posma patrons, Ērgļu novada patriots un šīspuses vēl neapjaustā aktīvās atpūtas un tūrisma vizionārs, Ērgļu stacijas saimnieks Māris Olte zina teikt: “Krustcelēs visu var  vienmēr sākt no jauna, un – nekas nav neiespējams! Ērgļos Tevi sagaida prieku (!!!) radoši pauguri un sirdi pacilājošs reljefs.” Mēs paši ilgi domājām, ko tieši ar šo Māris gribēja pateikt, bet atbildi, visticamāk atradīsi, piedaloties “Ērgļu stacijas Stirnu buks” 12.septembra skrējienā!

No sacensību centra līdz Ērgļu stacijai ir nieka pārsimts metru gājiena, bet tieši šeit 12.septembrī norisināsies iespaidīgs “Tūrisma salidojums”!

Sacensību centrs:: Pie Ērgļu estrādes, Ogres upes un Zaļās ielas ielokā, Ērgļi. GoogleMap šeit!

Sacensību programma:: ŠEIT! 

Detalizētākas distanču kartes:: Distance LūsisDistance Stirnu buksDistance ZaķisDistance Vāvere

Distanču GPX faili pieejami šeit (spied “Saglabāt saiti kā”!):: “Vāvere – GPX”“Zaķis – GPX”“Stirnu buks – GPX”“Lūsis – GPX”.

“Brīvdienu maršruts: idejas skaistai nedēļas nogalei Ērgļu pusē”:: Tūrismagids.lv

Kas ir Ērgļi? Ērgļi ir apdzīvota vieta Vidzemē, Ērgļu novada administratīvais centrs. Caur Ērgļiem tek Ogres upe. Mūsuprāt, Latvijas aktīvā tūrisma joprojām neizmantotā “zelta ādere” – Vestienas pauguraines (Gaiziņkalns, Sirdskalns u.c.), Ogres upes ielejas un Vecpiebalgas tuvuma ciešā iežmaugā!

Tieši no šejienes sākas ekskluzīvais tūrisma maršruts “Gleznainās Latvijas virsotnes”! Šo un vēl citus maršrutus vari lejuplādēt šeit:: ergli.lv

Takas Vidzemes sirdī Stirnu bukam joprojām neatslābstoši palīdz savērpt Artis Ločmelis (“VSK Burkānciems”)! Īpaši episks paldies – Mārim un Inesei Oltēm (Ērgļu stacija) par pretimnākšanu un atbalsta plecu!

Tiekamies Ērgļos!!! Ērgļi ceļot spārnos! Noskaidrosim!

ĒrgļuStacija I TūrismaSalidojums I Ērgļu novads – tūrisms

Trase sacensību dienā var atšķirties no šeit redzamās.
Attēlam ir tikai informatīva nozīme.
 
Distances un tuvākajā apkārtnē apskatāmas ievērojamās vietas
 
ĒrgļuStacija_450
Ērgļu stacija

Liksim atnācējam justies kā citā pasaulē, kā ārzemēs. Nesteigties, izbaudīt atnākšanu, sajust garšu, krāsas, to, ka iespējams ir tik daudz. Pūtīsim dzelzceļa svilpi un turēsim radošo telpu.

“Stacija – vieta, kur beidzot satiekas, kāds atbrauc ar neticamām lietām, pārrodas no pus pasaules apbraukāšanas, vieta kur pārdod ķiršus, Ērgļu vēdlodziņš pa kuru ienāk svaigs gaiss”, saka idejas autors, Māris Olte.

Rekomendējam, aizej pēc mača, palūdz Mārim, uzbrūvēt gardu kafiju! Pajautā, lai iedod tikmēr pārlapot aizvēsturiskos žurnāla “Turist” eksemplārus…

Aktīvā tūrisma centrs “Ērgļu stacija” ir bijušās Ērgļu dzelzceļa stacijas perons. Ērgļu stacijas komplekss un tam apkārt esošā teritorija ir ideāls nebeidzamu izmēģinājuma un eksperimentu poligons pie dabas.  Adrese:: Ērgļu dzelceļa stacija, Stacijas iela 1, Ērgļi.

Stacija.eu

 
Slēpot_450
Dzelzceļš Rīga – Ērgļi

Dzelzceļa līnija Rīga—Ērgļi savienoja Rīgu ar Ērgļiem. Līnija gāja cauri Rīgai, Stopiņu novadam, Salaspils novadam, Ropažu novadam un Mālpils novadam, Ogres novada Suntažu pagastam, Ķeipenes pagastam, Taurupes pagastam un Mazozolu pagastam un Ērgļu novadam. Līnijas garums bija 98 km, sliežu platums 1524 mm.

Šobrīd to vari izbaudīt noskrienot dubultmaratonu Taisnais (84km, 42km, 21km, 10.10.2020.)

Wikipedia I Zudusī Latvija – Slēpotāju vilciens

 
TūrismaSalidojums_450
Tūrisma salidojums, 12.09.

Tūrists – tas ir dvēseles stāvoklis. Vēlme ceļot, izzināt un atrast noved pie brīnumainām atklāsmēm. Par sevi, par dzimto vietu. Tūrisma salidojuma ideja – satiekamies, iepazīstamies un dodamies tālāk jau ar pleca sajūtu”, Māris Olte.

Tūrisma salidojums notiks 12. septembrī Ērgļos. Tas ir pasākums, kura ietvaros sanāks kopā Latvijas tūrisma profesionāļi un entuziasti, lai demonstrētu aktīvā tūrisma prasmes un ļautu izmēģināt dažādus aktīvā tūrisma veidus ikvienam interesentam. Dosimies tuvākos un tālākos pārgājienos ar gidiem no visas Latvijas, lai kopā uzzinātu, izprastu, smietos un ieslīgtu dziļās pārdomu sarunās! Tas arī ir stāsts par virvjošanu, pastaigu kokos, gar ūdeņiem, mežā un purvā, laivošanu, riteņbraukšanu, nūjošanu un staigāšanu pa lentu. Par jebko, kas ir aktīvs, ko varam darīt dabā un kas veido tavu dzīves stilu.

Tūrisma salidojums I Facebook Event

 

 
Ogres ieleja_450
Dabas parks “Ogres ieleja”

Valsts nozīmes dabas parka statuss teritorijai piešķirts 2004. gadā. Parka platība ir 7515,7 ha, tas atrodas  Ērgļu, Ķeguma un Ogres novadu teritorijā. Dabas parks “Ogres ieleja” iekļauts Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju “Natura 2000″  sarakstā.

Dabas parka vērtības ir neregulētā Ogres upe,  tās ieleja ar krāšņām krastu ainavām, daudzveidīgi meži, plašas pļavas, upju krāces, kraujas, avoti, dižakmeņi,  kā arī dižkoki. Ieleja jau izsenis ir bijusi apdzīvota, līdz pat mūsdienām tajā saglabājušās ievērības cienīgas vēstures liecības – seni pilskalni un pilsdrupas, baznīcas, muižas, pieminekļi un piemiņas vietas, dažādas dzirnavas, dzirnavu dambji u.c. Dabas parka teritorijā atrodas 21 valsts nozīmes aizsargājams kultūras piemineklis un 22 kultūrvēsturiski objekti.

Vai zināji, ka mūsdienu Ogre savu vārdu palienējusi no miestiņa, ko šobrīd sauc par Vecogri? Vai zini, kā to atrast?

Wikipedia – Ogres ielejaDaba.gov.lv

 
Akmeņupīte_Ilze_Daugiallo_450
Akmeņupīte

Akmeņupītes jeb Veģerupītes ūdenskritums ir dabas objekts, kam 2000. gadā piešķirts statuss – ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis. Akmeņupīte ir Ogres labā krasta pieteka, tai ir liels relatīvais kritums – 70 metrus garā posmā tā nokrīt apmēram 10 metrus.

Upītes gultne pilna lieliem apsūnojošiem akmeņiem ar bagātīgu sūnu floru. Ejot uz Akmeņupīti pa Ogres upes stāvo krastu, paveras aizraujoši skati uz Brāžu krācēm un upes ieleju.

Akmeņupītes ūdenskritums ir iekļauts Valsts aizsargājamo dabas objektu sarakstā. Tas nozīmē, ka cilvēki, kas apmeklē šo vietu, ir aicināti izturēties pret dabu un tās pieminekļiem ļoti saudzīgi. 

DodiesDaba.lv

 
Velna klēpis_450
Velna klēpis

Nāruža ir neliela upīte, kuras gultne ir pilna ar lieliem, zaļu sūnu apaugušiem akmeņiem, kas varētu būt saripojuši upītē no abām gravas pusēm. Akmeņainā upītes gultne – Velna klēpis – ir ap 100 metrus gara, ap 30 metrus plata, turklāt ar 4–5 metru stāvo nogāžu kritumu.

Vasarās ūdens tek akmeņiem pa apakšu, bet pavasaros virs akmeņiem griežas baltas putas. Rudenī Nāružas krasti rotājas saules zeltītajā lapu klājumā, bet ziemā ūdens burbuļo zem ledus plāksnēm.

Tālāk upītes krasti pamazām atkāpjas un akmeņu paliek mazāk, lai gan kopumā upīte ir visai akmeņaina aptuveni kilometra garumā.

TūrismaGids.lv

 
Braki_Zinta Saulīte_450
“Braki” – Rūdolfa Blaumaņa memoriālais muzejs

Ērgļu novads ir lepns ar savu novadnieku – latviešu literatūras klasiķi Rūdolfu Blaumani. Pie ieejas muzejā sagaida Oļega Skaraiņa skulptūra “Rozes mātei”, bet Blaumaņa memoriālais muzejs “Braki” aicina iepazīties ar atjaunotu zemnieku sētu, kurā pirms vairāk nekā 100 gadiem dzīvojis ievērojamais noveļu, stāstu un lugu rakstnieks. “Braki” piedavā iepazīties ar vairākām kompleksa ēkām, kurās izvietoti senie darbarīki un sadzīves priekšmeti. Turklāt vērts piebilst, ka jaukas ir pastaigas pa teritorijas takām dabā, bet bērniem ir iespēja aktīvi darboties rotaļlaukumā. Muzeju var apmeklēt bez maksas vai iepazīt gida pavadībā. Kontaktinformācija: +37164871569, +37126498099.

Braki.lv I Wikipedia – Rūdolfs Blaumanis

 
Meņģeļi_lze_Daugiallo_450
Brāļu Jurjānu memoriālais muzejs “Meņģeļi”

Arī brāļu Jurjānu memoriālais muzejs “Meņģeļi” pavisam noteikti ir apskates vērts. Bez steigas iespējams izstaigāt sētu, aplūkot dzīvojamo māju, klēti, stalli un pirtiņu, taciņas, kur bērnībā skraidījuši vēlākie mūziķi, komponisti un mežradznieki – brāļi Jurjāni.

Vērts ieaust dzīparu apmeklētāju kopējā grīdas celiņā, iemēģināt ieskandināt metāla pūšamos instrumentus un izbaudīt Jurjānu radīto klasiskās mūzikas skanējumu.

Pēc apkārtnes izpētīšanas iespējams doties kalnā un apsēsties pie 1998. gada Dziesmu un deju simbola – Gaismas riteņa. Lejā būs redzamas mājas un skaistais Pulgošņa ezers.

Latvia.Travel I Wikipedia – brāļi Jurjāni

 
Strūves meridiāna loka punkts Sausnējā_Ilze_Daugiallo_450
Strūves meridiāna loka punkts

Ziestu (Sestu) kalnā, kas ir 217 metrus augsts, iespējams ieraudzīt UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā iekļauto Strūves meridiāna loka punktu, kuru ģeodēzists Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve izmantoja kā vienu no meridiāna loka uzmērīšanas triangulācijas galvenajiem punktiem.

Strūves ģeodēziskais loks ir unikāls 19. gadsimta objekts astronomijas un ģeodēzijas zinātnes attīstībā, kas ne tikai atkārtoti apstiprināja Ņūtona hipotēzi, ka mūsu planēta ir saplacināta no poliem, bet arī sniedza novērojumus zemeslodes izmēru noteikšanai līdz satelītu ēras sākumam 20. gadsimtā.

Wikipedia: Strūves ģeodēziskais loks

 
jumurdas-muiza-latvia-travel_450
Jumurdas muiža

Jumurdas muižas atpūtas komplekss atrodas Ērgļu novadā Jumurdas ezera krastā. Tajā ietilpst trīs ēkas ar numuriņiem, restorānu, terasi, konferenču zāli, kā arī pirts ēka ar lielu banketu zāli un 240 kvadrātmetrus liela vasaras telts. Saviem klientiem piedāvājam atpūtu pie dabas sakoptā vidē, iespējas rīkot lielas svinības, kāzas, konferences, seminārus un sporta spēles.

Latvia.Travel I Jumurdas muiža

 
640px-Ērgļu_Skanstes_kalniņš_-_pilskalns_450
Ērgļu centrs un apkārtne

Pastaigu pa Ērgļiem var uzsākt Ērgļu centra stāvlaukumā.

Vietā, kur tagad ir novada domes ēka, līdz 1944. gadam atradās 1864. gadā celtā Ērgļu luterāņu baznīca. Ar strūklaku, skaisto skatu pār dambi priecē Ogres upes ieleja. Upes kreisajā krastā slejas teiksmām apvītais, vēsturiskais Skanstes pilskalns. Pārejot gājēju tiltu, nonākam senatnīgajos Vecajos jeb Blaumaņa kapos, kuros atdusas novada dižgari – rakstnieks Rūdolfs Blaumanis, dzejnieks Jānis Grots, mūziķu Jurjānu dzimta, kā arī daudzi dažādu laiku vēstures liecinieki.

Latvijas-pilskalni.lv

 
Ērgļu sargsuņi_450
Ērgļu viduslaiku pilsdrupas

Pa Blaumaņa ielu gājiens var turpināties uz galveno pagasta maģistrāli – Rīgas ielu, lai krustojumā tālāk dotos pa Parka ielu. Un tad klāt Livonijas laiku liecinieks – Ērgļu viduslaiku pilskalns, kurš rakstos minēts jau 1341. gadā. Pils celtniecību uzsāka bruņinieki Tīzenhauzeni un pabeidza to 1397. gadā. Vēstures notikumu līkločos no varenās pils gan palikušas vairs tikai drupas. Pilskalna galā atrodas koka lapene, kas ļauj baudīt brīnišķigu skatu uz Ogres upes līkločiem. Pils teritorijā  uzstādītas skulptūras Ērgļu sargsuņi, kas ir kādreizējo Ērgļu viduslaiku pils saimnieku Tīzenhauzenu dzimtas dārgumu sargātāji. Parka teritoriju var izstaigāt pa lielākām un mazākām taciņām, baudot dižo koku burvību, priecājoties par ainavām. Ogres upi var šķērsot pa šūpojošo gājēju tiltiņu.

Wikipedia – Ērgļu viduslaiku pilsdrupas