Piebalgas vārds pirmoreiz vēsturē fiksēts 1244.gadā, kad Zobenbrāļu ordenis, sadalot Tālavas zemi, ieguva galvenos tirdzniecības ceļus gar Gaujas upi uz Tērbatas un Pleskavas pilsētām letgaļu valdnieka Tālivalža dēla Ramekas zemē. Pēdējos divus gadsimtus Piebalga ir vieta, ko var dēvēt par latviešu kultūras šūpuli, jo no tās nākusi liela daļa mūsu dižgaru, tomēr ne tikai patriotisks atskats vēsturē ir iemesls, lai Stirnu buki turp dotos šīs vasaras pilnbriedā!

Jaunpiebalgas novads atrodas Vidzemes Centrālajā augstienē ar Gauju, kalniem, lejām un līkumotiem ceļiem. Šeit Stirnu bukiem velti meklēt taciņas vai ierasto mežu, toties pakalni, ezeri, lauku sētas, ganības un ceļu tīklojums veido neaizmirstamu un īpaši Piebalgai raksturīgu ainavu. Nereti šķiet, ka atrodies lielā Brīvdabas muzejā!

Piebalga I Foto: Marika Eglīte

Piebalga I Foto: Marika Eglīte

Ar Piebalgu nepiebaldzēni parasti saprot gan Vecpiebalgas novadu (apvienoti Inešu, Kaives, Taurenes, Dzērbenes un Vecpiebalgas pagasti), gan Jaunpiebalgas novadu (apvienoti Jaunpiebalgas un Zosēnu pagasti).

Piebalgas apceļošanai vairāk info atradīsi:: jaunpiebalga.lv I vecpiebalga.lv I turismagids.lv

KO VĒL REDZĒT, IZJUST UN DARĪT PIEBALGĀ – TOP5

Piebalga I foto: Marika Eglīte

Piebalga I foto: Marika Eglīte

#1 Vanagkalns (šeit tiks izvietots sacensību centrs)!

Šeit saimnieko Raimonds Dombrovskis, septiņkārtējs ASV čempions biatlonā. Lielās lietas sastāvot no daudz maziem sīkumiem! Vanagkalns ir īpaša vieta aktīvās atpūtas cienītājiem. Atrasties Vanagkalnā nozīmē cienīt dabu, iedziļināties klusumā, satikt sev tuvus un mīļus cilvēkus, cilvēkus ar līdzīgām interesemēm,  klausīties mūziku un sapņot par skaistu nākotni!

skririver.lv

Piebalga I Foto: Aivis Šulcs

Piebalga I Foto: Aivis Šulcs

#2 Izbaudi šosejas Vecpiebalga-Jaunpiebalga līkločus

Braucot no Rīgas pa Vidzemes šoseju un pie Bērzkroga nogriežoties Vecpiebalgas virzienā ik reiz izjūtu patīkamu satraukumu, bet tad, kad esmu nokļuvis Vecpiebalgā, lai pagrieztos Jaunpiebalgas virzienā, priecājos, kā bērns! Manuprāt, reģionālās nozīmes autoceļš P33 posmā Vecpiebalga-Jaunpiebalga ir viens no skaistākājiem Latvijā! Pakalni, ezeri, lauku sētas, ganības un ceļa nebeidzamie līkloči! Turi acis plaši vaļā!

#3 Baņutas muzejs Skrāģu krogā un Māras svētnīca

Starp četriem pakalniem atrodas muzejs pirmajai latviešu nacionālajai operai “Baņuta” un tās libreta autoram Artūram Krūmiņam. Režisors, sabiedriskais un kultūras darbinieks Guntis Gailītis kopā ar Zosēnu pagasta ļaudīm katru gadu augustā pulcē interesentus uz mākslas dienām. Netālu Māras svētnīca un Māras (Kāpurkalna) ezers.

Vēveri I Foto:: Latvia.Travel

Vēveri I Foto:: Latvia.Travel

#4 Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīcija “Vēveri”

Silti iesakām apmeklēt vēl kādu neparastu un autentisku vietu – Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīciju “Vēveri”, kas atrodas septiņus kilometrus no Vecpiebalgas. Senā zemnieku – amatnieku sētu grupa Vēveros ir novada tradicionālās celtniecības paraugs. Tur apskatāma ekspozīcija ar senajiem darbarīkiem, sadzīves priekšmetiem, savukārt no atjaunotajām vējdzirnavām redzamas Piebalgas tāles.

Latvia.Travel

 

Piebalgas pakalni I Foto:: Aivis Šulcs

Piebalgas pakalni I Foto:: Aivis Šulcs

#5 Ar velo izbrauc “Pāri Piebalgas pakalniem”

Ja dukas nākamajā dienā pēc taku skrējiena “Piebalgas Stirnu buks” vēl ir gana un savā auto bagāžniekā esi ielocījis arī velosipēdu, dodies velotūrē “Pāri Piebalgas pakalniem”. 29 un 63km garo braucienu maršrutu vari izpētīt un lejuplādēt ŠEIT!

Paldies, foto autoriem: Marika Eglīte, Aivis Šulcs, Latvia.Travel.

 

Tiekamies Piebalgā! I Foto:: Marika Eglīte

Tiekamies Piebalgā! I Foto:: Marika Eglīte

 

godagimene_300x200
Noskrien_ziemu
Latloppet